4 dôvody prečo sa vždy rada vrátim do hotela FIS

Zdroj: www.hotelfis.sk

 

Máte aj vy svoj obľúbený hotel, do ktorého sa radi vraciate? V ktorom si veľmi radi užijete pár dní voľna aj viac krát do roka?

A zamýšľali ste sa niekedy nad tým, v akom hoteli sa vlastne ubytujete? Zohľadňujete pri výbere len cenu? Alebo pozeráte aj na iné kritériá?

Priznám sa, že v tejto oblasti veľmi rada experimentujem a čo sa týka zahraničia nikdy nebývam v rovnakom hoteli ani na rovnakom mieste.

Ale Tatry sú moja srdcovka a neviem si predstaviť zimu ani leto bez pobytu v Tatrách. A dnes vám prezradím prečo už roky chodíme do hotela FIS na Štrbskom plese. Vyskúšali sme už desiatky hotelov v celých Tatrách. Aj na samotnom Štrbskom plese sme už bývali vo viacerých hoteloch, ale hotel FIS je jediný, kde sme sa vrátili a kde sa aj vracať plánujeme.

Moje 4 dôvody prečo práve hotel FIS:

1) Len pár metrov od lyžiarskych svahov, bežkárskych tratí aj turistických chodníčkov

Keď dorazíme do hotela FIS zaparkujeme auto a už sa ho počas celého pobytu ani nedotkneme. Na prechádzky, túry aj lyžovačky dôjdeme bez problémov pešo. Takže neznečisťujeme čistý, horský vzduch výfukmi z auta a Tatranská príroda plesá :)

Poloha hotela je ideálna hlavne v zime. Pretože je len pár metrov od zjazdovky, takže z neho môžeme vybehnúť rovno v lyžiarkach.

Ak poznáte Štrbské pleso viete, že v prípade lyžovačky to môže byť celkom komplikované. Auto musíte odstaviť dole na parkovisku a potom pekne po svojich, s lyžiarkami na nohách vyšliapať  až k zjazdovke.

Priznávam, že som tak trošku bábovka, keď príde na pochod v lyžiarkach a to aj napriek tomu, že mi lyže nesie na pleciach môj muž. Ale po takejto lyžiarkovej túre som schopná absolvovať už len lyžiarsku kultúru v apre ski.

Viem, môžem počkať na ski bus a odviesť sa, ale zase sme pri tom čmudení z výfuku…

2) Gurmánska, ale aj eko duša plesá

Vo FIS-e varia jednoducho skvele. Vždy si tam pochutím na úžasnom, povedala by som až domácom jedle.  Moje gurmánske ja si užíva každučké sústo. Čo ale najviac teší moju eko dušičku sú raňajky.

Všimli ste si niekedy, čo nájdete v drvivej väčšine hotelov na raňajkových stoloch? Lepšie povedané uvedomili ste si to niekedy?

Sladké pochutiny a rôzne prílohy väčšinou nájdete ukryté v mini plastových baleniach. Maslo – v plaste, medík – v plaste, marmeláda – v plaste, nutela – v plaste, horčica, kečup, tatárska – veď viete…

Po raňajkách máte plný tanier odpadu, navyše toho najhoršieho odpadu – plastového, ktorý by vôbec nemusel vzniknúť.   Ten totiž nedojedia prasiatka, ako zvyšky jedla, ten tu s nami bude ešte stovky rokov. Ten tu bude aj keď my tu už nebudeme…

Raňajky vo FISe mi robia nefalšovanú eko radosť. Na chlebík si natriem skutočné maslo, marmeládu si naberiem zo sklenenej misky a rovnako aj med do čajíka. Kávu si osladím cukrom z cukorničky, ktorá je na každom stole.

Jogurt si naberiem z veľkej misy, dosladím si ho podľa svojej chuti a nezostanú po mne žiadne tégliky a hliníkové viečka.

Kečup a horčica je tiež bez zbytočných mini obalov.

Akurát nutela je v plaste, takže tú radšej nejem. Skvelá, čerstvo upečená bábovka z FISáckej kuchyne je aj tak oveľa lepšia voľba.

UPDATE 2018: Skvelá správa, už aj nutela je v štýle „plastic-free“, už žiadne mini plastové balenia. Nutelu si po novom naberiete veľkou lyžicou priamo z tej najväčšej sklenej nutelovej fľaše :)

Možno si hovoríte, že je to len jeden téglik, to predsa nie je nič hrozné. Presne toto si ale povie každý jeden hosť (len hypoteticky, lebo viem, že to väčšinu ľudí ani nenapadne) a razom vznikne parádna kopa jednorazových plastových téglikov…

3) Bez plastu aj v kúpeľni

Poznáte tie starostlivo naaranžované malé plastové dózičky so šampónom, sprchovým gélom a telovým mliekom, ktoré krášlia väčšinu hotelových kúpeľní. Vyzerá to efektne, je to praktické lebo si ich nemusíte nosiť z domu, ale zároveň aj super neekologické.

Už je to viac ako desať rokov, čo som pracovala v hoteli ako chyžná (áno ja, nerobím si žarty) a doteraz mám pred očami tie haldy mini sprcháčov, ktoré som každý deň vyhadzovala. Keď si predstavím, že toto sa denne deje v takmer všetkých hoteloch robí sa mi zle. Sú to tony zbytočného plastu.

Pritom riešenie je také jednoduché – jedna fľaštička s pumpičkou naplnená mydlom a druhá naplnená sprchovým gélom a šampónom v jednom. Vo FISe to majú zariadené presne takto a mňa to veľmi teší.

Čo môžete urobiť, keď to takto v nejakom hoteli zariadené nemajú? Jednoducho nepoužívajte tie mini sprcháče, vezmite si vlastný z domu. Keď ale namiesto sprchových gélov začnete používať kvalitné prírodne mydlo môžete si ho nosiť kamkoľvek pretože zaberie minimum miesta a neváži skoro nič.

A čo s mydlom na ruky, ktoré si v hoteli rozbalíte? My si ho stále berieme aj domov. Veď z neho za tých pár dní, čo tam strávime ani veľmi neubudlo, tak prečo by sa to malo vyhodiť? Neplytvať nikde a ničím je moje osobné motto.

 

4) Drobnosti, ktoré robia pobyt nezabudnuteľným

V hoteli sa proste musíte cítiť skvele, to je jasné. Ja sa vo FISe skvele naozaj cítim. Krásne zrekonštruované priestory haly a lobby baru vďaka použitým prírodným materiálom umocňujú tatranskú atmosféru. A wellness v štýle horskej lúky vždy pohladí moje zmysly.

Pri tohtoročnej dovolenke v hoteli FIS s mojimi rodičmi som si naplno uvedomila skvelú výhodu, ktorú ponúka máloktorý hotel. Môžete tu totiž stráviť dovolenku aj so svojim štvornohým miláčikom, ktorý je tu srdečne vítaný.

Nezáleží na tom, či je to malý Maltezáčik, ako ten náš alebo veľká Kólia, či Retriever. Pre psíka je v izbe pripravený mäkký koberček, miska s vodou aj chutné maškrty.

Ďalším dôvodom prečo sa do hotela FIS rada vraciam je, že sa tam cítim ako doma aj vďaka skvelému personálu. Je úžasný pocit, keď vás privítajú so slovami „radi vás znova vidíme“.

Príjemnú atmosféru navodia už dievčatá na recepcii. Reštauráciu bez milej p. Anky si už ani neviem predstaviť. Skrátka a jednoducho, vďaka všetkým zamestnancom od personálu vo wellness centre, cez panie z housekeepingu až po dámy z vedenia, zažijete tradičnú pohostinnosť v tom najlepšom slova zmysle.

UPDATE 2018: Okrem krásne zrekonštruovaných vstupných priestorov hotela sa odteraz môžete tešiť aj z krásne zrekonštruovaných izieb. Štýlom aj použitými materiálmi dokonale zapadajú do horského prostredia, radosť ubytovať sa :)

Tento rok som sa rozhodla pridať ešte námet na zlepšenie.

A čo by som vo FIS-e ešte dotiahla do eko dokonalosti? Pitný režim vo wellness centre. To je jediné, čo ma tam znepokojuje. Pitný režim totiž funguje na báze jednorázových plastových pohárikov, do ktorých si môžete načapovať vodu v oddychovej miestnosti.

Predpokladám, že zámer bol taký, že si hostia načapujú vodu do pohárika, pôjdu sa uložiť na pohodlné lehátko, užiť si chvíľku ticha  a doplniť tekutiny po saunovaní.

Čo som tam vypozorovala bolo ale úplne iné. Hostia vojdú do oddychovej miestnosti, načapujú si vodu, hneď ju na stojáka vypijú, pohárik vyhodia a až potom sa uložia na lehátko. A ak sa chcú po chvíľke napiť znova použijú opäť nový pohárik, ktorý v zápätí opäť vyhodia.

Možno sa práve smejete, že čo to riešim za somariny… Ale píšem to práve preto, aby sa ľudia konečne začali zamýšľať nad svojou spotrebou, hlavne jednorázových plastových vecí. Pretože kvôli jednej minúte používania tu ten plast ostane ešte stovky rokov.

A aby som len nekritizovala ponúkam aj možné riešenie. V tomto článku je napísané ako to majú vyriešené v inom hotelovom wellness centre. A mne sa to riešenie veľmi páči, je nielen „Zero waste“ a takmer „plastic-free“ ale aj elegantné :)

Zdroj: www.hotelfis.sk

 

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre