Eko tipy pre výživu (nielen) tehuľky

Vyvážená strava plná vitamínov je dôležitá vždy a pre každého. V tehotenstve to platí dvojnásobne, u mňa až trojnásobne :)
O tom aké vitamíny sú pre výživu tehuľky dôležité a aký je ideálny jedálniček je na internete nespočetne článkov. O tom tento článok nebude.

Bude o mojich mini vychytávkach, ktoré  som si pre zdravé tehotenstvo zvolila, tak aby boli splnené aj moje eko nároky na vec. Takže vecičky plné vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok v znamení zero waste, bez obalu, v skle a home-made.

 Výživa tehuľky cez zelené okuliare

Hroznová šťava

Ak máte v obľube pitie sladkých nápojov tento tip budete milovať, Doprajte si 100% hroznovú šťavu. Pozor, nehovorím o hroznových džúsoch v TetraPakoch, ktoré hrozno v skutočnosti ani nevideli. Hovorím o kvalitnej hroznovej šťave bez konzervačných látok a akýchkoľvek ďalších prísad, ktorá je samozrejme zabalená v skle, čo je možné jednoducho zrecyklovať.

Takáto hroznová šťava odporuje trávenie, má posilňujúci a ukľudňujúci účinok. Obsahuje antioxidanty, vitamíny (hlavne B, P, C, A, E), minerálne látky (najmä draslík, vápnik a horčík), aktivuje činnosť hormónov a enzýmov. Ďalej obsahuje triesloviny, farbivá, enzýmy, pektínové a aromatické látky.

Cenovo najvýhodnejšia je hroznová šťava od vinárstva Matyšák a nájdete ju aj v bežných obchodných reťazcoch –  napr. Fresh. Za jeden liter zaplatíte 2,99 eur.  Na mňa je priveľmi sladká, takže som si ju riedila vodou.

A vyskúšala som si aj hroznovú šťavu od vinárstva Nichta. Tá je drahšia a dostupná len v špecializovaných obchodoch a vinotékach. Za 0,75 l zaplatíte 5 eur.

Oleje

Je to už pár rokov, čo som objavila kúzlo olejov. Kvalitné  za studena lisované oleje majú v mojej kuchyni nenahraditeľné miesto. Sú plné vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných mastných kyselín. Mnohé oleje majú aj liečivé účinky a pomáhajú pri rôznych neduhoch. A dajú sa využiť v kuchyni aj v kúpeľni, napr. na hydratáciu tehotenského bruška.

Myslím si, že na také bežné dopĺňanie vitamínov je oveľa lepšie dať si každý deň lyžičku oleja ako nejaký vitamínový doplnok v tabletkovej forme.

Oleje sú prírodné tekuté zlato a dôverujem im oveľa viac ako tabletkám. Navyše sú zabalené v sklenených fľašiach na rozdiel od plastových balení tabletkových vitamínov. A pre mňa je dôležitý aj tento eko aspekt.

Poviem vám ako oleje používam ja. Teraz v tehotenstve na to dávam dôraz, ale aj bez detí v brušku sú oleje na mojom jedálničku pravidelne.

Každé ráno si dávam lyžicu oleja na lačno. Nie je to nič hrozné, nemusíte sa obávať, že by to bolo nezvládnuteľné. Oleje pravidelne striedam, nikdy nekonzumujem jeden olej dlhšie ako týždeň. Užívam ľanový, mandľový, makový a olej z vlašských orechov. Môžete použiť v podstate akýkoľvek olej ale v tehotenstve je hlavne kvôli obsahu vápnika mimoriadne vhodný práve mandľový a makový olej.

Keďže varím veľmi často husté mixované polievky ozdobujem a dochucujem ich tekvicovým olejom a väčšinou pridám aj nejaké semienka (tekvicové, slnečnicové, ľanové, sezamové). A cestoviny aj šaláty si vždy polejem olivovým olejom.

Tip: Olej si už môžete kúpiť aj čapovaný  v rôznych bezobalových obchodoch na celom Slovensku. V košickom obchode „Na kôpke“ majú napr. famózny olivový olej z Korfu. Je priamo od jeho výrobcu, neskutočne čerstvý, voňavý a plný chuti. A môžete si ho načapovať do vlastnej fľaše a koľko presne chcete.

Chcete 10% zľavu na nákup v bezobalovom obchode Na kôpke? Tadiaľto >>>

Rybí olej

A určite nemôžem vynechať rybí olej. Na prvé počutie žiadna eňo-ňuňo záležitosť, ale verte mi terajšie oleje už nie sú také nechutné ako si ich pamätáme z detstva. Rybí olej užívam výhradne v podobe oleja, nekupujem žiadne tobolky či tablety, úprimne pochybujem, že takto spracovaný olej obsahuje ešte nejaké účinné látky. Tiež neodporúčam kupovať olej v plastovej fľaši, pretože práve olej z nej vyplavuje škodliviny. Mojim favoritom je rybí olej, ktorý kupujem na stránkach Vlada Zlatoša.

Kefír

Kefír je skvelý na udržanie zdravej črevnej mikroflóry a jeho užívanie vás v tehotenstve ochráni aj pred útokom neželaných mykóz. V ideálnom prípade by malo ísť o domáci kefír, ktorý je plný prospešných baktérií, vitamínov (B12, K2, biotín), minerálov (vápnik, horčík) a má silné antibakteriálne účinky. Je ľahko stráviteľných aj pre ľudí citlivých na laktózu. A je bez plastového alebo tetrapakového obalu ;)

Na výrobu domáceho kefíru potrebujete  len kefírové zrná (zoženiete na internete alebo sa opýtajte známych, či ich náhodou nemajú), mlieko (ideálne z mliekomatu, nie krabičkové), sitko a nádobu (nie kovové).

S týmto čarovným nápojom sa vyhnete potrebe kupovať drahé probiotiká, ktoré sú navyše zabalené v plastových fľaštičkách alebo v plastových blistroch potiahnutých hliníkovou fóliou.

Keď výživa tehuľky potrebuje výpomoc

Tehotenské vitamíny

Moja výživa tehuľky počas prvého tehotenstva neobsahovala žiadne špeciálne tehotenské vitamíny. Prvé dva trimestre pripadli na jar a leto, kedy je dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, takže som si vitamíny dopĺňala radšej len z prírodných zdrojov. V poslednom trimestri som užívala vitamíny od firmy LR, ale nakoľko boli všetky zabalené v plastových obaloch viac som si ich už nekúpila.

Femibion a iné bežne dostupné tehotenské vitamíny z lekárne nepovažujem za nejaké terno. Mám pocit, že je to samá chémia, ale to je len môj názor…

V tomto druhom tehotenstve som po pár prvých týždňoch začala mať pocit, že to len zdravou stravou a olejmi nevykryjem. Navyše, keď som otehotnela práve začala jeseň a na slnku dozretého ovocia a zeleniny začalo byť akosi málo. Kupovať si v novembri paradajky, ktoré odtrhli ešte zelené niekde na druhom konci sveta mi nepríde ako ideálne riešenie ani z eko hľadiska a ani z toho zdravotného.

Navyše moje dvojičkové tehotenstvo mi hneď v úvode, keď som ešte ani nevedela, že sú tam dve detičky, ukázalo svoju silu a moje krvné testy vykazovali značne znížené hodnoty.

Viem, že deti si z matkinho tela vezmú čo potrebujú a to aj za cenu, že matke neostane nič, v tom sú to skutočné parazity. Ale rozhodne som nechcela, aby im bolo málo a samozrejme, aby ostalo dosť aj pre mňa. Takže tento krát som vedela, že nejaké tehu vitamíny chcem aspoň na občasné užívanie.

Ešte za čias prvého tehotenstva som sa oboznámila so značkou vitamínových doplnkov Viridian, tak som aj teraz siahla práve po tejto značke.

Ak túto značku nepoznáte, kliknite na tento článok a zoznámte sa.

 

Čo s nedostatkom železa

S týmto problémom sa stretne takmer každá tehuľka, najmä ku koncu tehotenstva.

V tomto mojom dvojičkovom tehotenstve sa ale s týmto „železným“ problémom pasujem od úplného začiatku. Už v prvých týždňoch mi železo a hemoglobín kleslo na tak nízke hodnoty, že som pár mesiacov bola ako zombie a cítila som sa ešte horšie. Už to poukazovalo na fakt, že v mojom bruchu sú deti dve, ale vtedy som to ešte netušila.

Proste a jednoducho, musím užívať železo od úplného začiatku a to aj napriek tomu, že som do jedálnička zaradila potraviny bohaté na železo. A aj keď to všetko robím poctivo a som za polovicou tehotenstva ešte stále som sa nedostala ani na dolnú hranicu limitu pre železo.

A keďže železo musím užívať počas celého tehotenstva, čo nie je najkratšia doba, záleží mi na tom, aby to bolo aspoň trochu prírodné a bez zbytočného plastového odpadu.

Ak chcete železo v prírodnej forme a v sklenenom obale siahnite po železe od spoločnosti Viridian, viď. vyššie. To je asi jediné, čo spĺňa obe tieto kritériá.

Ďalšie železo v prírodnej forma ale v plastovom obale je:
BetaVital – extrakt z červenej repy
Blue Iron -tekuté železo – extrakt z čučoriedok.

Železo, ktoré je v klasickej tabletkovej forme od konvenčnej farmaceutickej spoločnosti ale aspoň je zabalené v sklenenej fľaštičke (len vrchnák je plastový) má názov Sorbifer Durules.

Výživa tehuľky a mlsanie?

Čo si budeme hovoriť, sem tam proste prídu chute na sladké ale veď to nemusíme byť ani tehotné, však.

Nuž, ale myslím si, že hlavne v tehotenstve je dôležité nepreháňať to s maškrtením a to nielen kvôli možným útokom mykóz ale aj kvôli následnému chudnutiu po pôrode.

Ja v mojich tehotenstvách našťastie netrpím šialenými chuťami na nič a ani na sladké. V prvej polovici tehotenstva som dokonca na sladkosti nemala chuť vôbec.

Moje najobľúbenejšie tehotenské maškrty sú:

Oriešky

V tomto tehotenstve som sa snáď zmenila na veveričku. Ak sa dáte na oriešky vyhrali ste dvojnásobne, pretože sa postaráte o prísun dôležitých, zdraviu a deťom prospešných látok do tela a navyše akoby zázrakom stratíte chuť na sladkosti.

Mňa oriešky sprevádzajú doslova všade. Malú fľaštičku s mixom orieškov nosím v kabelke namiesto sladkých tyčiniek, keby ma náhodou niekde vonku prepadol hlad. Medzi moje najobľúbenejšie patria mandle, vlašské, lieskové, makadamové a para orechy, ktoré kupujem v bezobalovom obchode.

Sušené ovocie a ovocné kože

To už spĺňa aj požiadavku sladkej chuti a navyše je aj zdravé, takže ideálna kombinácia. U mňa vyhrávajú sušené slivky, moruša, machovka a banány – no nie tie krehké kolieska, ale na slnku sušené paličky banánov.

Sušené ovocie kupujem výhradne len v bezobalovom obchode a nie len preto, že ho tam kúpim bez plastového obalu. Ovocie je tam v kvalite natural, na rozdiel od  komerčných obchodov, kde sa predáva v drvivej väčšine sušené ovocie, ktoré je sírené alebo kandizované.

Chcete 10% zľavu na nákup v bezobalovom obchode Na kôpke? Tadiaľto >>>

Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj tzv. ovocné kože. Sú to vlastne „cukríky“ vyrobené z ovocia, takže super zdravá mňamka. Dajú sa kúpiť v bezobalových obchodoch, ale aj v obchodoch so zdravou výživou. Ovocné kože si môžete aj sami vyrobiť, na internete nájdete mnoho receptov.

Domáce sladkosti

Tu sú možnosti v podstate neobmedzené. Od palaciniek a lievancov, na výrobu ktorých môžete použiť rôzne druhy múky, tvaroh, ovocie až po najrôznejšie koláče a zákusky. Inšpiráciu určite nájdete na stránkach Fitshaker a u foodblogerov.

Výhodou je, že máte úplne pod kontrolou všetky suroviny a viete si zabezpečiť akúkoľvek požiadavku, ktorú na vaše tehuľkovské mlsanie máte. Či už je to požiadavka, aby bol koláč bez lepku, laktózy, cukru atď. Alebo aj požiadavka, aby bol  bez palmového oleja, bez plastu a bez obalu.

Ďalšie tehotenské eko tipy nájdete tu >>>

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre