Nakupovať bez obalu je možné aj v on-line svete

Nakupovanie bez obalu je novou mantrou. Hlása to zero waste aj plastic-free trend a ja sa pridávam tiež. Najradšej by som nakúpila bez obalu všetko. Na Slovensku to nie je úplne jednoduché, ale do istej miery sa to dá.

Prečo vlastne nakupovať bez obalu

Lebo OBAL = ODPAD. Len zdanlivo sú to dve rozdielne veci. V skutočnosti ide o to isté, len v inej fáze životného cyklu.  Navyše obaly sú väčšinou plastové a na skládkach sa rozkladajú stovky rokov. A pamätajte, že ich treba vyrobiť, na čo sa spotrebujú prírodné suroviny aj energia. Prepravujú sa stovky kilometrov, čo má tiež negatívny dopad na životné prostredie. A potom končia na smetisku. Viac čítajte tu >>>

Recyklácia problém nerieši, v skutočnosti sa recykluje len minimálne množstvo odpadu. Ideálne je, aby odpad ani nevznikal.

Vo svete nie sú bezobalové obchody  raritou. A aj na Slovensku sa blýska na lepšie časy a bezobalové obchody vznikli už vo viacerých mestách. Ak v tom vašom meste predsa len bezobalový obchod nemáte predstavím vám jednu možnosť, ktorá je dostupná každému.

Predstavím vám bezobalový internetový obchod, ktorý som vyskúšala a prezradím vám ako to v ňom funguje. Uznávam, že na prvé počutie sa to môže javiť ako nezlučiteľné, pretože bezobalovosť a e-shop akosi nejdú dokopy. Ale keď sa chce všetko sa dá a tento e-shop je toho dôkazom.

Môj on-line nákup bez obalu

O tom, že efektívne nakupovať bez obalu sa dá aj on-line som sa presvedčila na vlastnej skúsenosti. Pri nákupe v prvom a zatiaľ jedinom bezobalovom e-shope na Slovensku. Obchodík sa volá Bez Odpadu a ponúka prekvapivo širokú škálu sypaných potravín aj rôznych eko vychytávok.

Tento e-shop je výnimočný aj tým, že ponúka možnosť nakúpiť do vlastných obalov.  Funguje to tak, že im pošlete vlastné obaly poštou a v on-line objednávke zvolíte možnosť „vlastné obaly“. Nikto vás ale nenúti nakúpiť do vlastných obalov. Je to možnosť výberu, ktorú e-shop ponúka.

Ak sa vám vlastné obaly posielať nechce môžete si dať zabaliť objednané suroviny do papierových, látkových alebo sklenených obalov, ktoré zabezpečí samotný e-shop.  Mne však išlo práve o tie vlastné obaly a preto som sa rozhodla vyskúšať to aj napriek tomu, že som si vedomá uhlíkovej stopy cestovania mojej objednávky.

Priznám sa, že som to s mojim nákupom trošku nedomyslela a objednávku som poslala pred Veľkonočnými sviatkami. Takže bežnú rýchlosť vybavenia objednávky nemôžem deklarovať na „sto-pro“.

Ale na základe komunikácie s milou pani, ktorá mi volala, aby sme sa dohodli na menších detailoch môžem konštatovať, že zásielku vám pošlú hneď na druhý deň ako dostanú vaše obaly a u vás doma sa objaví o deň na to.

Odporúčam preto zaslať vlastné obaly hneď ako odošlete vašu objednávku. Inak sa tam vaša objednávka bude povaľovať, kým sa budú vaše obaly voziť v poštárskom aute.

Musím pochváliť aj ústretovosť a úprimnosť tohto e-shopu. Prihodila sa nám menšia nepríjemnosť a jednu položku z mojej objednávky aktuálne nemali na sklade. Všetko zlé je na niečo dobré a aspoň vám môžem poreferovať aj o tom, čo sa deje ak veci nejdú podľa plánu.

Vyriešilo sa to veľmi rýchlo, jednoducho. Zavolali, vysvetlili situáciu, ponúkli možnosti riešenia a ja som si len vybrala. Žiadna vyčkávacia taktika, alebo akože zabudnuté zaslanie položky. Na rovinu, jednoducho a aj promptné vrátenie peňazí na účet.

A čo ma ešte na tomto e-shope oslovilo?

  • Lokálni producenti – Teda aspoň u surovín, u ktorých je to možné. Lokálne dopestované potraviny sú vždy najlepšie. Pre zdravie aj z ekologického hľadiska. A vždy radšej podporím slovenských ľudí a slovenskú ekonomiku ako zahraničné mega korporácie.
  • Bio kvalita – Ja síce nie som bio maniačka, ale táto možnosť vždy poteší. Najmä keď v kamenných obchodoch sú bio produkty zabalené v plaste a v menších baleniach ako je štandardom, aby sa ich cena nezdala príliš vysoká.
  • Popis surovín – Každá ponúkaná surovina má starostlivo napísaný popis, v ktorom nájdete veľa zaujímavých informácií od obsahu vitamínov, prínosov pre zdravie až po tipy do kuchyne.  Palec hore :)
  • Netradičné potraviny – Široká ponuka netradičných a v komerčných obchodoch bežne nedostupných potravín. Spomeniem len konopné výrobky, 100% ovocné cukríky, moruša, netradičné cestoviny atď.

Nemáte vlastné látkové vrecká? Nemáte problém!

Láka vás možnosť vyskúšať si bezobalový nákup? Ale nemáte látkové vrecká, ktoré by ste do obchodu poslali? To vôbec nevadí. Ani ja som tých látkových nemala dostatok. Môžete použiť akékoľvek iné obaly.

A keď hovorím akékoľvek, myslím naozaj akékoľvek. Sama som to aj vyskúšala. Ja som im poslala aj papierové vrecúška od čaju, ryže a iné, ktoré som mala z predchádzajúcich nákupov. V pohode mi do nich zabalili, čo sa tam najviac hodilo a som si istá, že im to nijako nevadilo. Takže fantázii sa medze nekladú a keď sa budete riadiť pravidlom „použi čo máš“ urobíte najlepšie.

Pri on-line nakupovaní bez obalu treba prižmúriť eko-oko

Áno, priznávam aj tú menej ekologickú stránku veci. Tak ako u všetkých e-shopov aj v tomto prípade je to uhlíková stopa cestovania objednávky. V prípade zasielania vlastných obalov hneď dva krát.

Keď chcem veľmi prižmúriť oči môžem skonštatovať, že to poštárske auto by na ceste bolo aj tak… Poľahčujúcou okolnosťou je nakúpiť vo väčšom množstve.

A ideálne je, ak máte cestu okolo a objednávku si môžete vyzdvihnúť sami. Tí, čo bývajú v Detve a okolí tak môžu urobiť kedykoľvek.

Extra bezobalový tip na záver

Nakupovať bez obalu sa dá aj v bežných obchodoch. Jasné, že nie všetko, ale existuje celá kopa vecí, ktoré si dokážete bez veľkej námahy zaobstarať bez obalu. Stačí zmeniť uhol pohľadu a zamerať na to svoju pozornosť.

Nedokážem vám vymenovať všetky miesta, kde sa dá nakúpiť bez obalu, ale tie, ktoré poznám v Košiciach (kde bývam) som už zaznamenala do bezodpadovej mapy Reduca (https://mapa.reduca.cz/). Sú na nej označené miesta, kde môžete nakúpiť bez obalu najrôznejšie druhy tovaru v rámci Slovenskej a Českej republiky.

Do mapy je možné pridávať miesta, kde sa dá nakúpiť v zero waste štýle, čo i len jedna položka. Ak nejaký taký obchod poznáte, pridajte ho. Ja pridávam, čo viem :)

Bezobalovému nakupovaniu zdar!

***

Pozor!

Chcete nakúpiť v tomto bezobalovom internetovom obchode so zľavou?

Cesta k zľave vedie tadiaľto >>>

 

***

 

 

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre