Eko tipy pre tehotenské bruško

Tehotenské bruško – najväčší symbol tehotenstva, z ktorého sa všetky  tešíme a nedočkavo čakám kedy už narastie.

Mňa v tomto dvojičkovom tehotenstve neutajiteľne sprevádza už od prvého trimestra a na začiatku toho tretieho premýšľam kam asi až porastie.

A tak ako na všetko v mojom živote aj na tehotenské bruško sa pozerám cez zelené okuliare a v nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo som vykukala :)

Bambucké maslo – najlepší kamarát pre tehotenské bruško

Všetky budúce maminky si želáme, aby naše bruško ostalo pekné aj po pôrode našich pokladíkov. Jasné, že tam nebudú hneď  tehličky, ale k tým sa dá časom dopracovať. No strií sa zbavíme už len ťažko, teda vlastne vôbec.

Osobne si aj tak myslím, že to či sa strie vytvoria alebo nie je dané skôr geneticky. Ale na náhodu som to nenechala v prvom tehotenstve a v tomto druhom – dvojičkovom to určite na náhodu tiež nenechám.

Dnes už existujú všelijaké  špecializované prípravky, takže predpokladám, že obyčajným telovým mliekom si tehotenské bruško natierať nechcete. Prečo som to nechcela ani ja pri prvom tehotenstvo píšem v tomto článku: 6 prekvapivých vecí, ktorých som sa vzdala kvôli tehotenstvu

Pri prvom tehotenstve som používala na bruško mandľový olej a strie sa mi vôbec nevytvorili. Bol to olej úplne bežný, ktorý sa používa aj v kuchyni.

V posledných rokoch som si veľmi obľúbila bambucké maslo. Používam ho na krémovanie pokožky celého tela a považujem ho za hotový zázrak. Pokožku krásne premastí a hydratuje, tá je potom pružná a vláčna. Bambucké maslo je prírodný produkt, neobsahuje žiadne prídavné látky, konzervanty, parabény ani parfumy, takže sa dokonale hodí aj na tehotenské bruško.

Vhodnou alternatívou je aj mandľový, kokosov, či šípkový olej a olej z pšeničných klíčkov. Vyskúšať môžete aj kakaové maslo.

A mám ešte jeden extra tip, aby pokožka bruška počas tehotenstva nepopraskala. Dajte dôraz na pitný režim. Hydratovať je potrebné najmä z vnútra.

Keď tehotenské bruško tvrdne

Medzi časté tehotenské mini problémy patrí aj tvrdnutie bruška a následné podávanie magnézia. Mňa na tom štve hlavne tabletková forma riešenia týchto problémov aj to, že sa to často krát robí rutinne.

S týmto sa počas tehotenstva stretne väčšina mamičiek a v mnohých prípadoch to nemusí znamenať nič zlé. Môže to byť len prirodzená príprava maternice na pôrod, ale samozrejme aj nemusí….preto asi tá obozretnosť.

Počas prvého tehotenstva som s tvrdnutím bruška mala nemalé problémy, brala som veľké dávky magnézia a aj som kvôli tomu maródovala. Lenže vysoké dávky magnézia nie sú žiadne terno pre následný pôrod a ani pre dieťa, u ktorého môže po narodení dôjsť až k abstinenčným príznakom. A v neposlednom rade, sú to zase len komerčné tabletky, blistre, plasty, odpad…

A navyše často krát sa ordinujú rutinne, čo sa mi potvrdilo pri tomto tehotenstve. Mám užívať 2 magnéziové tablety 3-krát denne a to aj napriek tomu, že tentoraz nemám žiadne problémy s  tvrdnutím brucha. Proste čakám dvojičky, tak pre istotu…

Jasné, že som hľadala alternatívy aj v tomto a nejaké som aj našla.

Magnéziový kúpeľ

Jedným zo spôsobov ako dostať do tela magnézium bez tabletiek je kúpeľ vo vode s magnéziovou soľou. Takáto živá soľ podporuje zvýšenie obsahu magnézia v tele. Formou kúpeľa môže byť magnézium absorbované 5-krát rýchlejšie a až 6-krát účinnejšie ako v prípade vnútorného užitia.

Navyše takýto kúpeľ pomáha pri únave, depresii, strese, uvoľňuje svaly, zmierňuje bolesť a regeneruje organizmus.

A nemajte strach aj tehuľky sa môžu kúpať, teplota vody by ale nemala presiahnuť 36-38°C a dĺžka kúpeľa 15-20 minút. Kúpeľ si môžete dopriať aj 3 krát do týždňa.

Môj osobný tip na kúpeľ v tehotenstve: Určite to neprežeňte s teplotou vody a ani s celkovou teplotou v kúpeľni. Prehriatie je v tomto prípade naozaj nevhodné. A ja som si aj tej vody dávala radšej pomenej. Tak, aby som nemala ponorené bruško.

Jedinou nevýhodou je, že magnéziovú soľ som našla len a výlučne zabalenú v plastovom obale. Ale to sú aj všetky tabletky, ktoré predpisujú lekári.

Olej na predčasné sťahy maternice (Toko olej)

Je to zmes olejov namiešaných podľa nemeckej pôrodnej asistentky Ingeborg Stadelmann. Pre mňa asi najprijateľnejšia alternatíva. Navyše tento olej zaistí aj účinnú hydratáciu bruška a prevenciu vzniku strií (obsahuje olej z pšeničných klíčkov) ako aj príjemnú aromaterapiu keďže v jeho zložení nájdete aj kvalitné esenciálne oleje.

Pre mňa tento olej namiešala dula, ale zoženiete ho aj na internete.

 

Magnézium v tabletkách, ale lepšie

A ak predsa len viac dôverujete tabletkám môžete siahnuť po značke Viridian. Pre mňa je to top značka vitamínov a výživových doplnkov.

Ak túto značku nepoznáte tak sa zoznámte:

Viridian Nutrition je spoločnosť, ktorá ponúka kvalitné, tzv. etické vitamíny a doplnky stravy, zamerané na tri hlavné oblasti: najvyššia kvalita a čistota surovín, charita, životné prostredie.

99% produktov značky Viridian Nutrition spĺňa požiadavky náročnej kategórie čistoty KOSHER, všetky produkty sú 100% bioaktívne, v kapsliach rastlinného pôvodu, bez použitia problematických aditív, 40% produktov je oficiálne certifikované ako 100% organické (Soil Association).

Všetky zložky pochádzajú z absolútne čistých zdrojov: bez genetickej modifikácie, bez ožarovania  a 5% z každej predanej položky je investovaných na charitatívne účely v tzv. Viridian Nutrition Charity Donation program.

Sú zabalené v sklenených fľaštičkách, ktoré je možné vrátiť, znova použiť alebo hodiť do zeleného kontajnera na recykláciu.

 

Ďalšie tehotenské eko tipy nájdete tu >>>

***

 

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre