Videli ste už tajomné VIDMO?

vidmo

VIDMO – tajomný prírodný úkaz, ktorý vás nesmierne poteší na potulkách prírodou. Alebo aj nie? Niekoho vraj vidmo vyľaká! Ale ja tomu neverím, taká krása môže človeka len potešiť. Veď každý predsa miluje dúhu a keď sa tá dúha navyše urobí okolo vášho vlastného tieňa je to úchvatné.

A čo to vlastne vidmo je?

Vidmo je tzv. ohybovým javom pretože vzniká spätným ohybom svetla na malých kvapôčkach vody. Je to vzácny a zaujímavý meteorologický úkaz, s ktorým sa môžeme stretnúť na horách za hmlistého počasia, keď je slnko nízko nad obzorom a musia byť splnené viaceré podmienky. Ak teda chcete vidieť vidmo okrem šťastia sa musíte nachádzať na vyvýšenom mieste, mať za sebou slnko a pred sebou hmlu alebo oblačnosť.

Že ide o vidmo si môžete byť istý ak vidíte okolo svojho tieňa kruhové farebné spektrum, akoby dúhu tzv. gloriolu. Tá sa vytvorí okolo vášho tieňa, ktorý je vrhaný na hmlu alebo oblaky. Je to naozaj krásny prírodný úkaz, ktorý náramne poteší dušu každého turistu. Často krát trvá len chvíľu, inokedy máte čas aj vytiahnuť foťák a pokúsiť sa ho zvečniť.

Medzi horolezcami dodnes traduje povera, že prvé videnie vidma znamená „hory ťa vítajú“ a čaká ťa šťastie na horách. Druhé – „hory ťa varujú“ a znamená nebezpečenstvo smrti v horách. Tretie – „hory ťa milujú“ a znamená, že nebezpečenstvo je prekonané a ste zaradený medzi skúsených turistov a znalcov hôr. „Kto vidmo trikrát uvidí, v horách nezomrie.“

Nám sa podarilo vidieť vidmo len pri jednej našej túre v Tatrách ale zato viac krát, takže hory nás asi majú rady a nehrozí nám nebezpečie :)

 

Ten pravý čas na vidmo

Prečo práve teraz píšem o tomto úchvatnom prírodnom jave? Pretože práve teraz v jeseni sú ideálne podmienky, aby ste tento úkaz mohli zažiť na vlastnej koži! Slnko je nízko, na horách je veľmi častá inverzia a to je presne to, čo potrebujete!

Práve teraz keď vonku zúri sychravá jeseň, v mestách je zamračené a hmlisté počasie hory si väčšinou užívajú krásnu inverziu. Poznáte ten úžasný pohľad na mrakmi pokrytú dolinu a vy si nad nimi užívate teplé slnečné lúče? Už takýto pohľad stojí za všetko! Aj keby sa vám vidmo vôbec nezjavilo. Ale občas vietor vyženie jemné poryvy tých mrakov smerom hore k vám a práve vtedy je ideálna príležitosť pozorovať, kde vidmo zbadáte.

My sme mali to šťastie a vidmo nás potešilo na túre na Batizovské pleso minulý rok v novembri. Slovensko pokryté mäkkými mrakmi (zhora totiž vyzerajú rozkošne) a Tatranská magistrála zaliata slnkom. Už len ten pohľad stál za to! Náš plánovaný malý piknik na Batizovskom plese sa predĺžil na niekoľko hodín, lebo po prvom uzretí vidma sme ani nemohli uveriť, že sa nám to podarilo a čakali sme na ďalšie. A ono prišlo a potom ďalšie a ďalšie! Nedalo sa nám odísť. Vytešovali sme sa ako malé deti, len škoda, že sme nemali poriadny foťák len telefón. Ale aj tak sa nám ho podarilo zvečniť!

IMG_20141123_102044  IMG_20141122_122306

IMG_20141122_121307

IMG_20141122_135806

Base camp pre honbu na vidmo

Možno tiež milujete výlety do hôr ako ja. Tatry sú mojou srdcovkou, v každom ročnom období v nich s mojim mužom strávime minimálne krásny víkend a občas prídeme len tak na otočku.

Ale priznávam sa, že výlety s prenocovaním mám oveľa radšej. Človek vypadne zo stereotypu, starosti zanechá doma a dopraje si trochu starostlivosti zo strany hotelierov. Namiesto varenia nedeľného obeda si užije gastronomické lahôdky v hotelovej reštaurácii, nechá sa rozmaznávať vo wellness a užíva si dni vonku, v prírode, v krásnom prostredí hôr.

Pretože sme v Tatrách už strávili niekoľko nocí rada Vám dám referencie na miesta, kde sa nám najviac páčilo. Toto sú naše najobľúbenejšie:

 

Horský hotel Sliezsky dom

Pre mňa úplne TOP! Tam by som išla kedykoľvek! Už len cesta k hotelu je vzrušujúca! Buď necháte auto dole v dedine a vyvezú vás terénnym autom až k hotelu, alebo získate povolenie pre vjazd vlastným autom, ktoré je platné len na deň príchodu a odchodu z hotela.

61381571 Uwebsliezsky_1211_1

Hotel sa nachádza v nadmorskej výške 1670 metrov a okolo neho je len tatranská príroda! Žiadne cesty, žiadne ďalšie hotely, nič, len pleso, štíty, za jasnej noci obloha plná hviezd a božské ticho! Izbičky sú síce trošku menšie, ale krásne a útulné, gastronómia poteší a dokonale uspokojí vaše chuťové poháriky a užijete si aj skvelý wellness s nádherným výhľadom! Vrelo odporúčam!

 

Hotel FIS

Notoricky známy hotel na Štrbskom plese, postupne ho rekonštruujú, takže stále viac a viac stojí za to! Skvele tam varia a majú aj úžasný nový wellness!

Navyše hotel má perfektnú polohu, môžete odstaviť auto a všade sa dostanete pešo, takže neznečisťujete životné prostredie výfukovými splodinami. Hotel Fis je náš obľúbený, každý rok v ňom strávime pár krásnych dní.

14428194933145_496_301

 

Penzión Strachan v Ždiari

Dedinka Ždiar v Belianskych Tatrách je jednou z našich obľúbených, dýcha atmosférou horských dedín, nájdete v nej dokonca aj pôvodné drevenice. Aj keď je plná novopostavených penziónov ich majitelia ich postavili s citom takže dokonale korešpondujú s pôvodnou architektúrou.

Vyskúšali sme ich tu mnoho, za všetky spomeniem jeden, ktorý sa mi veľmi páčil a je ním práve Penzión Strachan. Ukrýva sa takmer na konci dediny, poskytuje štýlové ubytovanie, skvelú kuchyňu a príjemný wellness. Nás naozaj veľmi očaril a dokonale sme si užili jeho príjemnú atmosféru.

43281341 wellness-penzion-strachan

A ešte jeden tajný tip. Tajný preto lebo je ešte neodskúšaný :) Ale som si istá, že to bude dobrá voľba. Keby som nemala už pokročilé tehotenské bruško isto by sme sa tam v najbližšom období vybrali. Tým tajným tipom je Mountain resort v Ždiari – neskutočne štýlové chaty a penzión, ktoré vás očaria už na prvý pohľad! Som si úplne istá, že stoja za to a už sa teším ako tam strávime krásne chvíle aj s našim synčekom :)

76530f393881c7b2e8b931c45c52ebed

 

Verím, že som vás poriadne namotivovala a využijete krásne jesenné dni či už na honbu za vidmom alebo si ich len tak užijete v prírode, kde načerpáte novú energiu, nadýchate sa čerstvého vzduchu, vydýchnete stres a dobijete si baterky na zimu.

A ešte jeden tip. Všetky spomínané skvelé hotely a penzióny sa z času na čas objavia aj na zľavových portáloch, kde si pobyt v nich môžete rezervovať naozaj výhodne :) Tak smelo do hôr :)

 

Chcete sa dozvedieť zaujímavé informácie o tak rozšírených a obľúbených plastových fľašiach? Prečítajte si článok „Myslíte si, že plastové fľaše sú neškodné?“.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre