Plastové fľaše… fenomén dnešnej doby! Také praktické, pohodlné, ľahké, nerozbitné a dokonca opakovane použiteľné. Kto by ich nepoznal a nepoužíval, hlavne v lete ich vidíme takmer všade! Ženy ich vyťahujú z kabeliek a na kúpaliskách sú pri každej deke, pekne orosené od teplého slniečka.
Čo sa v skutočnosti skrýva za týmto skvelým vynálezom, ktorý nám tak uľahčuje život? Stačí len kúpiť, vypiť a vyhodiť… geniálne…žiadne starosti!
Väčšina plastových fliaš je označená číslom 1 v recyklačnom trojuholníku ale môžu tam byť aj skratky PET, PETE, PTE, PETP, PET-P, čo vlastne znamená, že ide o polyetylénterftalát. Lákavý názov pre niečo z čoho pijeme…
Je táto látka nebezpečná pre naše zdravie? No v tejto otázke sa nevedia zhodnúť ani odborníci a jedna časť z nich tvrdí, že sú dostatočne bezpečné, iní zase tvrdia, že nie sú! Základným faktom, z ktorého by sme mali vychádzať je skutočnosť, že sa vyrábajú z ropy! Navyše pri ich výrobe sa používa veľké množstvo chemikálií a tie sa môžu do vody uvoľňovať najmä pri manipulácií, vystavovaní vyšším teplotám a slnku ako napr. v lete, ale aj keď fľaše dlhšie stoja niekde v sklade alebo na polici v obchode.
V spojitosti s plastovými fľašami sú najčastejšie spomínanými chemikáliami ftaláty – čiže zmäkčovadlá. Osobitnou kapitolou sú baktérie, ktoré sa v týchto fľašiach môžu nekontrolovateľne množiť najmä pri ich opätovnom používaní.
Ftaláty sú estery kyseliny ftalátovej a patria do skupiny 40 chemických látok, ktoré sa používajú ako zmäkčovadlá pri výrobe PVC. Keďže plasty sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života môžeme ich nájsť takmer vo všetkých bežne používaných výrobkoch v domácnosti. Toto je len krátky zoznam tých najbežnejších miest výskytu:
Viem, že sa v tomto článku bavíme primárne o plastových fľašiach, ale práve preto Vám tu píšem aj ostatné miesta výskytu ftalátov. Je jasné, že sa im celkom nemôžeme vyhnúť a preto sa mi zdá rozumné vypustiť aspoň jeden zdroj odkiaľ nám do tela prenikajú – plastové fľaše.
Aby ste vedeli na čo si v zložení výrobkov dávať pozor je tu zoznam siedmych najčastejšie používaných ftalátov:
Hlavné nebezpečenstvo, ktoré je s týmito látkami spájané spočíva v ich negatívnom vplyve na hormonálny a reprodukčný systém človeka. Veľmi negatívny vplyv majú hlavne na mužskú plodnosť. Taktiež môžu oslabiť imunitu a majú negatívne účinky na pečeň, obličky, pľúca a zrážanlivosť krvi. So zvýšeným obsahom týchto látok v prostredí súvisí aj nárast astmy a alergii u detí. Okrem toho sú obviňované aj z účasti na vzniku viacerých druhov rakoviny.
Ftaláty sa do organizmu človeka môžu vstrebávať tromi rôznymi spôsobmi. Po prvé vdychovaním z kontaminovaného ovzdušia, kedy sa cez pľúca dostávajú do krvného obehu. Po druhé priamym kontaktom so sliznicami, kedy sa dostávajú priamo do krvi. A po tretie sa ftaláty nachádzajú v potravinách, v ktorých sú zabalené – a sme pri balenej vode.
Dôležité je však vedieť, že 60-90% prijatých ftalátov sa z tela vylúči v priebehu 24 hodín, zvyšok sa hromadí v organizme.
Ak tento článok čítajú aj dámy, ktoré podobne ako ja čakajú bábätko mali by vedieť, že problém ftalátov sa týka aj ich bábätka! Je to naozaj tak, pretože ftaláty sú schopné dostať sa cez placentu až ku bábätku a ovplyvniť jeho vývoj, čo vedci potvrdili aj analýzou pupočníkovej krvi. Všetko čomu sme my ženy v tehotenstve vystavené ovplyvňuje aj naše bábätko a jeho vnútromaternicový vývoj. Vyhnúť sa preto plastovým fľašiam je tá najjednoduchšia vec, ktorú môžeme urobiť pre to, aby sa narodilo krásne a zdravé.
Čo teda robiť, aby sme sa vyhli vode z plastových fliaš? Riešenie je veľmi jednoduché a máme ho doma všetci! Piť vodu z vodovodu!
Doma môžete piť vodu z krásnej karafy alebo džbánu, môžete si do nej navyše namiešať rôzne druhy ovocia, štiav a byliniek, čo bude skvelé, zdravé a aj oku lahodiace pitie. A čo v prípade, že si vodu potrebujete vziať so sebou? Uprednostnite sklenenú alebo nerezovú fľašu a vyhnite sa PET fľašiam tak často ako je to možné.
Tak čo, už ste sa rozhodli? Budete ďalej konzumovať drahú a nie príliš zdravú vodu z plastových fliaš alebo dáte prednosť lacnejšej, zdravšej a jednoduchšej alternatíve, ktorá prospieva aj našej krásnej prírode? Ak chcete vedieť kedy, ako a prečo som prestala kupovať balenú vodu ja prečítajte si článok: Ako som prestala kupovať vodu v plastových fľašiach.
Rozhodnutie je len na Vás a ja verím, že aj Vy si želáte byť zdravým človekom na zdravej planéte!