Ako som prestala kupovať vodu v plastových fľašiach

aha-moment-300x180

 

 

 

 

 

Stalo sa to už aj Vám? Ten moment, keď zrazu vidíte veci z iného uhla pohľadu, fakty a pocity zrazu zapadnú jeden do druhého a Vám to docvakne, akoby sa rozsvietilo svetlo? Taký ten AHA moment, keď prídete na to, že ste to tam niekde vnútri vedeli, len sa to nedostalo na povrch. Tak presne takýto AHA moment som zažila ja, keď mi došlo, čo sú vlastne plastové fľaše zač! A stačila na to jedna otázka jednej učiteľky, ktorá mi nechcela prestať lietať hlavou…

Ako mi angličtina otvorila oči v ekológii

Bolo to na skúške z angličtiny a ani vo sne by ma nenapadlo, že práve táto skúška ovplyvní môj život práve takým smerom. Prešli sme si tým všetci, skúšky z  cudzieho jazyka, či už na strednej alebo vysokej škole a vždy zahŕňali niekoľko minút rozprávania na vybranú tému. V týchto témach bola vždy jedna zameraná na ekológiu. Bol to taký evergreen a zároveň najľahšia téma, ktorú si chcel vytiahnuť každý. A mne sa to vždy aj podarilo! Na všetkých skúškach od strednej školy, cez vysokú som si vždy odrapotala túto skvelú, jednoduchú tému bez ďalších otázok a skúška bola v suchu!

Až na skúške počas doktorandského štúdia ma skúšajúca prerušila pri vysypávaní naučených fráz z rukáva s tým, že jej mám povedať, čo ja osobne robím pre ekológiu! Uf! Tá najjednoduchšia téma sa zrazu stala ťažká keďže to chcelo nielen vytvárať nové anglické vety ale aj porozmýšľať, čo vlastne robím pre ekológiu… Bľabotala som tam o tom ako poctivo separujem plastové fľaše na vodu a podobné veci. Každopádne skúšku som urobila, ale tá otázka vo mne ostala! Nevedela som sa jej zbaviť a stále mi lietalo hlavou: Čo robím ja osobne pre ekológiu…“

Keď som prišla domov definitívne mi to došlo! Uvidela som pri koši haldu plastových fliaš, ktoré čakali na odnos do koša na separovaný zber plastov. Keďže som sa celý týždeň poctivo učila nebol čas behať každý deň vyhadzovať fľaše, takže sa ich tam nazbierala pekná kôpka. Hneď za nimi bol drez, kde tečie naša skvelá slovenská voda… Nikdy predtým som to takto nevidela… Zrazu sa moja optika úplne zmenila. Hoci som si vravela, že ja predsa fľaše hádžem do separovaného odpadu… Ale sú tu a nezmiznú, keď ich vyhodím hoci do separovaného odpadu, len sa presunú inde, vôbec sa nevyparia, každá moja fľaša tu ostane ešte niekoľko stoviek rokov a v podstate sa nikdy úplne nerozloží…. Hmmm….

Aj na plastové fľaše sa dá pozerať z rôznych uhlov pohľadu

Preto som sa po malej oslave pustila do pátrania. Vôbec som si totiž nebola istá, či sú tie plastové fľaše naozaj také zlé… Potrebné informácie som nakoniec našla, na mnohých miestach, čiastkové a neucelené, ale začala som si skladať skladačku. Zistila som, že problém plastových fliaš má viacero uhlov pohľadu.

Jedna stránka sa týka zdravotného hľadiska, teda vplyvu používania plastových fliaš na naše zdravie – to z čoho sú PET fľaše vyrobené, aké chemikálie obsahujú a ako sa tie chemikálie uvoľňujú do vody.

Druhá stránka sa týka ekologického hľadiska, uvidela som tie ohromné čísla a počty fliaš, ktoré vyhadzujeme a často krát ani nie do separovaného odpadu. A aj keď ich odhodíme do separovaného odpadu vôbec to neznamená, že budú naozaj znovu použité, lebo v súčasnosti sa recykluje len asi 20% plastových fliaš. A to, že prírode trvá viac ako 450 rokov, kým rozloží jednu fľašu bol pre mňa šok!

Ďalšia stránka sa týka procesu výroby plastových fliaš, pri ktorom sa použije ohromné množstvo prírodných zdrojov. Len v USA sa na ich výrobu použije 17 miliónov barelov ropy, ktorá by mohla poháňať 100 000 áut celý rok! A znečistenie na výrobu plastových fliaš predstavuje vyprodukovanie 2 500 000 dioxinecarbonu ročne.

Je tu samozrejme aj finančné hľadisko, keďže liter vody balenej v plastovej fľaši je približne 1000-krat drahší ako liter vody z vodovodu. A keď si uvedomíte, že mnoho firiem Vám naozaj vo fľašiach predáva vodu z vodovodu, prídete na to, že platíte ohromné peniaze za niečo čo Vám doma tečie z kohútika v oveľa lepšej kvalite, oveľa lacnejšie a navyše nemusíte to vláčiť vo svojich vlastných rukách z obchodu!

U mňa táto zmena prebehla naozaj veľmi rýchlo – hneď po skúške z anglického jazyka! Zo dňa na deň som prestala kupovať balenú vodu, informácie som hľadala až potom, postupne a utvrdzovala som sa v tom, že som urobila dobre! Samozrejme dve – tri fľaše som si nechala, keby som ich potrebovala, keď pôjdem von, na túru, cvičiť atď. To, že plastové fľaše vôbec nie sú vhodné na opakované použitie som zistila až po rokoch. Dovtedy som s dobrým pocitom v prípade potreby užívala tých mojich pár odložený fľaštičiek…. A ani som netušila, že si škodím.

Nakoniec som ale našla optimálne riešenie, také ktoré chráni prírodu ale aj mňa. Už viac nepijem vodu z opakovane používaných plastových fliaš, našla som lepšie riešenie. Kúpila som si fľašu z nerezovej ocele, ktorú si môžem naplniť koľko krát chcem a viem, že jej kvalita zostane neporušená. Pomohla som tým sebe – už nemusím z obchodu vláčiť ťažké fľaše, prírode – nezaťažujem ju haldami plastového odpadu, svojmu zdraviu – neotravujem sa chemikáliami a ešte som aj ušetrila!

Bola by som šťastná, keby takéto jednoduché, zdraviu a prírode prospešné riešenie našli aj ostatní ľudia a tak pomohli sebe aj prírode!

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre