Túžite po nezištnej láske? Zaobstarajte si psíka!

Vždy ma zaujímalo prečo stále viac a viac ľudí má doma psíka, zdalo sa mi to totiž obmedzujúce, treba s ním chodiť von či je pekne alebo nie, či je leto alebo zima. Kŕmiť, starať sa oňho a keď chce človek dovolenkovať musí mu vybaviť opateru… Aj keď mám rada prírodu a so psíkmi sa rada pohrám zdalo sa mi, že to nie je nič pre mňa. Až kým som to nezažila na vlastnej koži!

A zrazu sme aj my mali psíka

Zaobstarala ho moja sestra, krásneho, malého, milého, 6-týždňového maltezáčika. No a ako to už býva, psík akosi ostal na starosti rodičom… Najprv síce prisahali, že u nich neostane, ale prešlo pár týždňov a už by ho nedali za nič na svete!

      maly_tedy    val_a_tedy_3

Náš malý 6-týždňový maltezáčik       A to je ona….vďaka mojej sestre máme psíka

Nášho psíka som vždy mala rada a vždy som ho pokladala aj za môjho a to aj napriek tomu, že som s ním nežila, len sa s ním hrala, keď som prišla navštíviť rodičov. Bol zlatý a roztomilý, myslela som, že ho poznám, že viem aké to je mať psíka. Ale v skutočnosti som nevedela! Zistila som to až keď som ho mala prvý krát u seba doma na „plný úväzok“, keď naši išli na dovolenku. Odvtedy k nám chodí psík na prázdniny, ako deti ku babičke.

Psík na prázdninách

To čo som zažila ja po prvej skúsenosti so psíkom bolo aj pre mňa prekvapujúce! Normálne som sa zaľúbila! Mať psíka je neopísateľný pocit. Prvú noc keď som v spálni počula dýchať okrem môjho muža aj inú bytosť ani som nemohla spať, len som sa naňho pozerala, ako si to biele kĺbko sladko spí. A jemu sa dokonca aj sníva! Občas piští zo sna a hýbe nožičkami akoby behal :)

Po prvých dňoch som povedala, že chcem psa alebo dieťa! Tak teraz som tehotná, môj muž tvrdí, že dieťa si jednoduchšie zoberieme so sebou na dovolenku… A má pravdu, lebo my výletujeme a dovolenkujeme viac krát do roka a hľadať psíkovi stále náhradný domov nie je nič moc.

Ale po tej prvej skúsenosti so psom som zrazu pochopila prečo sa v tejto otázke moji rodičia tak neuveriteľne zmenili, že psík bol zrazu doma vítaný a s láskou sa oňho starajú. Psík vám totiž otvorí srdce, zrazu máte komu dať lásku, ktorú v sebe nosíte.

Je zvláštne, že ľudia vo vzťahu k sebe navzájom nie sú zvyknutí prejavovať si lásku a náklonnosť. Málokedy v domácnostiach počujete láskavé slová a pochvaly, či vidíte pohladenia. So psíkom toto všetko robiť môžete a vôbec to nevyzerá divne, každý to chápe lebo to malé stvorenie je také roztomilé. Vrtí chvostíkom, skáče, teší sa, olizuje vás. A vy zo seba vydáte toľko lásky, že ste ani netušili, že sa jej tam toľko skrýva. A vôbec sa necítite vyšťavení, práve naopak nabije Vás to ešte väčšou láskou, energiou a šťastím. Lebo šťastnými nás robí dávanie a nie prijímanie.

P1050553

Na začiatku som sa často zamýšľala nad tým, ako ho môžem mať tak rada, keď ten psík je vlastne ako také malé dieťa, ktoré navyše nikdy nevyrastie. Musíte mu prichystať misku s jedlom lebo sám to urobiť nedokáže, musíte s ním chodiť minimálne 3-krát denne von, či je vonku pekne, mrzne, sneží, prší alebo fúka vietor. Potom mu umyť labky a občas aj celého, keď je vonku poriadne blato. A on Vám za to dá len to, že JE.

Ale to, že JE stojí za to!

Stojí to za to, keď sa s ním hráte, vystrájate, naháňate sa, ale aj vtedy keď sa len uloží do svojho pelieška, skrúti sa do kĺbka a hlasno vydýchne na znak toho, že sa úplne uvoľnil lebo cíti, že je tu doma a je mu s vami dobre.

No a prečo je také úžasné mať psa? Tu je niekoľko dôvodov:

1. Pes Vás má rad!

Naozajstne, nefalšovane, úprimne a čisto, je mu jedno, či ste pekní, múdri, bohatí alebo nie. Keď prídete po celom dni domov z práce takmer sa pominie radosťou, že ste prišli. Bude vám skákať až po pás (aj keď má len 20 cm), oblizovať vás, chvostík mu od vrtenia takmer odletí a bude to robiť každý deň, nikdy ho to neomrzí. Asi ešte nič mi tak nezlepšilo náladu ako on keď prídem domov.

2. So psíkom nie ste sami.

Trávila som veľa času sama doma, lebo môj manžel chodil z práce až večer, ale so psíkom som zrazu nebola sama. A on je dokonca šťastný a vďačný za to, že ste s ním. Ani s ním nemusíte nič robiť, nemusíte sa s ním stále hrať a vystrájať.  A chce vám byť na blízku, tak aby vás stále videl.

Premiestnite sa do kuchyne variť večeru? On hneď pribehne a bude vám robiť spoločnosť. Unavili ste ho na celodennom výlete a večer by už tak veľmi chcel spať, že vám to dá najavo tým, že sa premiestni do spálne? Ale vy ešte spať nechcete? Po dvoch minútach je naspäť pri vás v obývačke a ľahne si k vašim nohám. Nič vám nevyčíta, nekomentuje, neodvráva.

3. Pes je zázračným liekom na psychiku.

Je totiž vedecky dokázané, že domáce zvieratá majú na ľudí relaxačný účinok. Už 15-30 minút trávenia času so psom môže pomôcť k upokojeniu, uvoľneniu, zníženiu hladiny stresu a zvýšeniu šťastia. Hry so psom zvyšujú hladinu dopamínu a serototínu (hormón šťastia) v mozgu a vyvolávajú radosť a pohodu.

Dokonca sa už aj cielene využívajú pri canisterapii, kde sa využíva pozitívne pôsobenie psa na psychické zdravie človeka.

Už niekoľko krát som si sama na sebe uvedomila ako mi dokázal zmeniť náladu, keď som prišla domov z práce vystresovaná a nešťastná. Keby nebol so mnou doma a nerobil mi spoločnosť, keby som bola sama so svojimi myšlienkami až do večera kým príde môj muž z práce, bolo by vo mne toľko negativity, že by som ňou otrávila aj jeho. Ale môj krásny psík ma zachránil a zachránil aj náš krásny večer s manželom.

A nielen to, pes je skvelý aj pre malé deti pretože ich chráni pred kožnými chorobami a alergiami. Deti, ktoré vyrastajú so psom majú nižšie riziko vzniku ekzému než tie, ktoré majú doma mačky alebo nemajú žiadneho psa. Už teraz sa teším, ako sa náš malý bude hrať so psíkmi mojich rodičov aj švagriny!

4. Pes udrží v kondícii Vás aj Váš vzťah.

Každý deň s ním musíte ísť aspoň 3 krát vonku a tam sa treba hýbať, občas treba aj zabehnúť (keď zabehne on). A keď máte psa, tak sa minimálne cez víkend snažíte vybehnúť niekde do prírody na dlhšie, aby sa poriadne vybehal a bol šťastný. A šťastný budete aj vy, lebo čas strávený v prírode navyše s vašim štvornohým miláčikom je krásne strávený čas!

A prečo udrží v kondícii aj Váš vzťah? Lebo keď si k venčeniu vášho štvornohého miláčika vezmete aj svojho dvojnohého miláčika Váš vzťah to neuveriteľne posilní. Na večerné venčenie chodíme s manželom vždy spolu, zbožňujem keď sa prechádzame pri západe slnka, držíme sa za ruky, rozprávame sa a malý behá popri nás. Je to určite plnohodnotnejšie strávený čas ako napr. pozeraním televízie, pri tej sa zväčša veľa neporozprávame.

5. Zažijete kopec srandy!

So psom budú vždy situácie, keď sa na ňom schuti zasmejete, hlavne vtedy keď sa s ním hráte. Keď mu ťukáte po labkách a on chce nimi ťukať po tých vašich, keď mu navlečiete na hlavu ponožku a on sa ju snaží dať dole, alebo vtedy keď cez neho prehodíte deku, on sa jej chce zbaviť a pritom si ju sám drží na sebe svojim vlastným chvostíkom.

Aj vonku sa stávajú smiešne príhody, aj keď vám to vtedy smiešne nepripadá. Tomu nášmu minule jedna fenka očurala hlavu, keď ju išiel oňuchať :) No čo už, keď bol menší ako ona.

 

P1060319    tedy_3

Havko z plyšu

Nášho psíka si neuveriteľne užívam každý deň, možno aj preto, že viem, že po pár týždňoch ho musím vrátiť. A vôbec mi nevadí, že nás budí každé ráno o 6:00 (áno aj cez víkend). Možno mi síce hlavou preblesne myšlienka, že ho asi zabijem, ale keď otvorím oči a vidím ako behá okolo postele, krúti chvostíkom hneď mu odpustím! Veď on sa normálne teší, že sme ráno vstali :)

A hladkať ho ma asi nikdy neomrzí, minule som si uvedomila, že to nerobím kvôli nemu, aby som mu nejako ulahodila ale vlastne kvôli sebe, zbožňujem cítiť tie jemné vlásky pod mojimi rukami a ani mu nevadí, že mu krčím ušká. Nazvali sme ho „Havko z plyšu“ – je ako taký jemný plyšový medvedík :)

Už sa vôbec nečudujem, že mu moja mama zháňa „frajerku“. Vždy hovorí, že taký pekný havko by mal mať „deti“ (šteniatka) a ja s ňou súhlasím. Je krásny, zdravý a je oňho ukážkovo postarané, odovzdal by skvelé gény. Preto keď nájdete v jednom obchodnom centre na východnom Slovensku inzerát v znení „Ponúkam psíka na pripustenie“ tak vedzte, že sa jedná o toho nášho :) A ten stojí za to!

A nezabúdajte, že ekológia sa týka aj psov a iných domácich zvierat. Pýtate sa ako to? Naši domáci miláčikovia sú na nás závislí čo sa týka jedla, starostlivosti, prístrešia a aj likvidácie odpadu, o tom či tieto činnosti budú šetrné k životnému prostrediu rozhodujeme práve my – majitelia.

Chcete viac tipov pre EKO životný štýl? Prečítajte si môj e-Book 5+1 Krokov k EKO životnému štýlu a nechajte sa inšpirovať.

Vždy hovorím, že príroda je jednoducho krásna a úžasná! Hory, lesy, lúky, jazerá, rieky, moria aj pláže ale bez tých živých tvorov by aj príroda bola akási smutná. Mať doma kúsok prírody vo forme psíka je obohacujúci zážitok a stojí za to hoci len na chvíľu!

Príroda nepoužíva slová, ale aj tak vás osloví.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre