8 vecí, ktoré môžete robiť v Bardejovských kúpeľoch

Bardejovské kúpele patria medzi najstaršie a najkrajšie kúpele na Slovensku. Sú situované uprostred prekrásnej prírody, v objatí nádherných hôr a lesov na severovýchode Slovenska. Ich čaru sme úplne podľahli a navštevujeme ich každý rok. Stala sa z toho taká naša rodinná tradícia.

Kedysi som ale bola presvedčená, že kúpele sú len pre staršiu generáciu, no nie je to tak. Je toho mnoho, čo sa tam dá robiť, či zažiť a celkom ľahko sa vám môže stať, že to ani všetko nestihnete! A čo také? Čítajte ďalej!

1) Prechádzka po kolonáde a celých kúpeľoch

Prechádzka po kúpeľoch je naozaj príjemná a plná rôznych rozptýlení – minerálka na kolonáde, oku lahodiaca zeleň, záhony kvetov, nádherné stromy magnólií, krásne dobové budovy hotelov Astória a Alžbeta, socha cisárovnej Sissi, či exkurzia v jej apartmáne, drevená lávka priateľstva, ale aj „retro“ podniky vám určite vyčarujú dobrú náladu.

Kúpeľná kolonáda ponúka spolu až 8 liečivých minerálnych prameňov, z ktorých si môžete nabrať koľko sa vám páči. Na bardejovskej minerálke milujem nie len to, že je zdraviu prospešná, ale hlavne je bez obalu v znamení „ZERO WASTE“ štýlu.  Takže si nezabudnite pohárik so sosáčikom alebo fľašu.

V letných mesiacoch je kolonáda otvorená celý deň, v ostatných mesiacoch len tri krát za deň, pred každým jedlom. Ak by sa vám náhodou stalo, že prešvihnete otváracie hodiny nič nie je stratené, vonku nájdete 2 pramene tiecť nepretržite.

  lavka priatelstva - bardejovske kupele

IMGP4919

2) Liečebné procedúry

Dovolenkovať môžete kdekoľvek na svete, ale len v kúpeľoch si môžete dopriať špeciálnu starostlivosť v podobe liečebných procedúr. Majú blahodárne liečebné aj relaxačné účinky a pohladia dušu i telo. Ako samoplatci si ich môžete kúpiť ako súčasť pobytového balíčka hotelov ale je možné zakúpiť si ich aj samostatne. Ponuka je naozaj široká, určite si vyberiete.

Mojou najobľúbenejšou procedúrou je minerálny kúpeľ – nerezová vaňa plná teplučkej minerálky s bublinkami, ktoré pokryjú vaše telo. A dokonalý relax si užijete aj v perličkovom kúpeli.

Kvalitná masáž, či hrejivé teplo parafínového zábalu vás určite postaví na nohy, ale keby sa vám ešte nechcelo môžete si poleňošiť v prítmí soľnej jaskyne. Toto všetko a ešte oveľa viac ponúkajú procedúry v kúpeľoch.

3) Wellness v hoteli Ozón a Alexander

Ešte pár rokov dozadu v tejto oblasti Bardejovské kúpele zaostávali. Ale dnes je už všetko inač. Krásne, moderné wellness aj bazény si môžete užiť v hoteli Ozón, nechýbajú tam sauny a dokonca ani vonkajšie jacuzzi. Mňa zaujal tento oznam pred vstupom do saunového sveta. Konečne je to čierne na bielom, že plasty nie sú neškodné.

Luxusné wellness je v hoteli Alexander. Po parnej alebo fínskej saune sa môžete schladiť v malom ochladzovacom bazéniku, užiť si sprchový svet, vychutnať si výrivku a potom sa zrelaxovať na pohodlných lehátkach v oddychovej časti.

K dispozícii je aj malá, no plne vybavená posilňovňa, to len keby sa vám náhodou nechcelo leňošiť :)

wellness_hotel-alexander

Na tomto wellness sa mi veľmi páči Zero waste„Plastic-free“ prístup. V rámci pitného režimu sa môžete napiť vody z fontánky, alebo si naliať vodu s citrónom do (síce) plastových, ale znovupoužiteľných pohárov. Neostáva po vás plastový bordel, ktorý sa nerozloží ani za stovky rokov.

4) Skanzen Múzeum ľudovej architektúry a drevené kostolíky v okolí

Chcete sa vrátiť v čase do dôb našich pra-prastarých materí? Nikde to nie je jednoduchšie ako práve tu!

Krásne drevené kostolíky sú aj v okolí Bardejova, je tam ale potrebné cestovať a na jednom mieste je vždy len jeden kostolík.

Skanzen sa nachádza priamo v areály Bardejovských kúpeľov a nájdete tam pokope rôzne varianty zrubových domov, drevené stodoly, sýpky a ďalšie hospodárske stavby ako aj nádherné drevené kostolíky a zvonice.

V skanzéne som si naplno uvedomila dokonalosť prírodných materiálov. V čase našej návštevy totiž panovali vysoké teploty, všade bolo neznesiteľne horúco a nevyklimatizované priestory boli takmer neobývateľné. Ale pri vstupe do každého jedného skanzénové domčeka sme pocítili úžasnú úľavu. Napriek teplote 34°C hneď za jeho stenami bolo vo vnútri príjemne chladno. Nuž, drevo a slamené strechy robia zázraky.

skanzen - bardejovske kupele  IMGP4864

5) Kyslíková cesta a turistické výlety

Milujete prechádzky v lese a turistické túry? Tak v Bardejovských kúpeľoch budete nadšení!

Unikátna kyslíková cesta vedie lesom popri kúpeľoch a zahŕňa niekoľko zastavení s inštrukciami a prekážkami, kde si môžete precvičiť telo. Cestička je to jednoduchá, zvládne ju aj malý drobec, môžete sa na ňu vydať aj s kočiarom. A možno aj vás na nej budú sprevádzať veveričky poskakujúce z jedného stromu na druhý.

Ale aj náročnejší turisti si prídu na svoje. Z Bardejovských kúpeľov štartuje 40 km turistických chodníčkov po okolitých krásnych kopcoch, napr. turistický chodník Čierna mláka.

kyslíková cesta

Kyslíková cesta

kyslíková cesta

6) Hudobné leto a koncerty pod holým nebom

Vypočuť si klasické piesne v podaní salónneho orchestra v rámci promenádnych koncertov pod holým nebom je nezabudnuteľným zážitkom. Je to úplne iná kategória ako moderná hudba ozývajúca sa z reprákov.

V lete si takéto koncerty môžete vychutnať 5 dní v týždni 2 krát denne. Alebo si môžete užiť rôzne koncerty v rámci Medzinárodného hudobného leta aj v koncertnej sále hotela Astória.

P1020390

7) Kúpeľné oblátky

Kúpeľné oblátky sú dokonalým symbolom kúpeľov podobne ako minerálka. Jednoznačne sa viažu s týmto unikátnym miestom a neviem si predstaviť deň v kúpeľoch bez tejto sladkej pochúťky.

Skvelé je, že si môžete kúpiť aj kusovky v naozaj minimalistickom „balení“.

Sú aj perfektným suvenírom, či darčekom pre blízkych, lebo potešia ale nestane sa z nich lapač prachu niekde na poličke :)

Kúpeľné oblátky

8) Kúpanie a opaľovanie na kúpalisku

Aké by to bolo leto bez kúpania sa v teplých lúčoch slnka a v osviežujúcej vode?! Tá na kúpalisku Bardejovských kúpeľov je vyhriata na príjemných 28°C a z rána, keď je málo ľudí si tam aj zaplávate.

A keď si svoj pobyt naplánujete v čase slávnostného otvárania novej sezóny na kúpalisku zažijete párty pod holým nebom s obrovskou vatrou aj ohňostrojom.

kúpalisko - bardejovske kupele

Bonus

Rozhodne by ste si nemali nechať ujsť ani historické centrum mesta Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Od kúpeľov je vzdialené len 5 km a jeho návšteva naozaj stojí zato.

Krásne a udržiavané domy z minulých storočí lemujúce námestie v srdci, ktorého sa vypína radnica s múzeom. Rozhodne si nenechajte ujsť ani návštevu Baziliky sv. Egídia, hradby a nezabudnite ani na sochu kata.

bardejov - socha kata

Extra bonusový tip 1

Začiatok leta v historickom centre Bardejova patrí umeniu mesta. Každoročne tu prebieha unikátne Street Artové Sympózium a môžete si tu užiť pár dní v znamení Street art, Grafitti, DJs a vychutnať si tvorbu grafitti umelcov na veľkoplošných plátnach.

P1020403

Extra bonusový tip 2

Posledné augustové dni sú v historickom centre mesta  venované Bardejovskému jarmoku, počas ktorého uličky ožijú ruchom obchodníkov s najrôznejším tovarom ako aj remeselníkov s ukážkami svojich remesiel a ponukou originálnych ručne robených výrobkov. A samozrejme nikdy tu nechýba bohatý sprievodný program a rôzne gurmánske jarmočné špeciality vrátane skvelého burčiaku :)

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre