5 aktivít pre dokonalú dovolenku na Štrbskom plese

Štrbské pleso jednoducho milujem. Zo všetkých tatranských dediniek je pre mňa TOP. Už niekoľko rokov chodíme len tam.

Je to jediná tatranská dedinka, kde sa nemusíte prechádzať len po chodníkoch vedúcich popri cestách plných áut. Nemusíte sa z nej ani pohnúť a predsa si môžete vychutnať prírodu.

Je tam náš obľúbený hotel Fis, pri ktorom zaparkujeme auto a počas celého pobytu sa ho ani nedotneme… nečmudíme… beháme po svojich. (Najväčšia výhoda je to hlavne v zime, keď chodíme lyžovať. )

A je to najvyššie položené tatranské stredisko, ten vzduch tam proste vonia ináč.

A aké aktivity by ste si nemali nechať ujsť, keď chcete stráviť naozaj dokonalú dovolenku na Štrbskom plese?

Prechádzka okolo plesa

Byť na Štrbskom plese a neurobiť si kolečko okolo plesa? To akoby ste tam ani neboli. To je proste „MUST“. Je to jedna z najpríjemnejších prechádzok aké poznám, kde si môžete vychutnať až gýčový výhľad na panorámu tatranských štítov, hotel Patria a skokanský mostík. Oko každého milovníka architektúry poteší pohľad na krásne zrekonštruovanú vilu, v ktorej bývala poetka Máša Haľamová. Keďže cestička okolo Štrbského plesa je zároveň aj najvyššie položená kyslíková cesta môžete si na nej precvičiť každý sval.

Štrbské pleso

kyslíková cesta štrbské pleso

Mám pre vás ešte jeden extra tip, ak sa chcete len poprechádzať a nechystáte sa na žiadne turistické chodníky. Vyberte sa k Jazierkam lásky. Nachádzajú sa len pár desiatok metrov od apartmánov Oliver. Dve malé jazierka, popri ktorých vedie chodníček a drevené lávky ponad potôčiky, lavičky na sedenie a príjemná romantika :) V jednom z jazierok môžete pri pokojnej hladine zbadať na dne slovenský dvojkríž.

Turistika v okolí

Štrbské pleso je ideálnym štartovacím bodom pre túry rôznej obťažnosti.

Ak chcete tu najľahšiu, tak sa vyvezte sedačkovou lanovkou ku chate pod Soliskom. Od chaty môžete pokračovať stúpaním niekoľkými serpentínami strmým kamenistým svahom až na vrchol (ale aj nemusíte a môžete si len užiť nádherný výhľad z terasy chaty). Dole sa môžete zviesť opäť lanovkou alebo sa vydáte pešo smerom do Furkotskej doliny a magistrálou sa vrátite do Štrbského plesa.

Ak je aj vašim spoločníkom na cestách kočiar určite oceníte asfaltovanú cestu vedúcu ku Popradskému plesu. Cesta je príjemná a jednoduchá a je samozrejme vhodná aj pre cyklistov. Ak vám asfalt nevonia, môžete vyskúšať červenú turistickú trasu vedúcu lesom.

cesta na Popradské pleso

popradske pleso

Jednoduchá túra s impozantnou odmenou na jej konci je trasa k vodopádu Skok. Užijete si aj trošku adrenalínu lebo výstup nad samotný vodopád vedie po skalách s reťazami. Deti tento výstup budú milovať, bude to pre nich skutočné dobrodružstvo.

P1060436

Túra prechádzkového typu vedie k Jámskemu plesu. Čo je na nej úžasné? Nechodí tam veľmi veľa ľudí. Aj keď budete v Tatrách vo veľmi exponovanom čase môžete sa spoľahnúť, že na tomto chodníku sa tlačiť nebudete.

My sme boli v Tatrách v čase augustových sviatkov a musím konštatovať, že toľko ľudí som v Tatrách nikdy nevidela! Kým na ostatných turistických chodníkoch to bolo ako na Václaváku na chodníčku na Jámske pleso bolo vzdušne :)

Jámske pleso

Ak ste zdatnejší turisti môžete sa vydať na náročnejšie a dlhšie túry napr. cez Bystré sedlo, na Kriváň alebo na Rysy.

Člnkovanie

Viete ako sa hovorí, že najkrajší pohľad na svet je z chrbta koňa? Ja hovorím, že jeden z najkrajších pohľadov na svet je z vodnej hladiny. Okolitý svet vidíte z úplne inej perspektívy. Získate nadhľad, aj keď netradične zdola :) Ak si tento nevšedný zážitok chcete vychutnať vaše dieťa musí mať viac ako 3 roky, takže tento rok sme si aj my museli nechať zájsť chute.

 člnkovanie - štrbské pleso

štrbske pleso

Štrbské presso

Keď ste podobne ako my moderní horali určite si radi vychutnáte aj iné potešenia ako je napr. skvelá káva. Kávička na brehu Štrbského plesa alebo s výhľadom na tatranské štíty chutí úžasne.

Navyše ochutnať môžete unikátnu kávu s názvom Štrbské presso. Táto káva je zložená z kávových zŕn z 8 krajín a 3 kontinentov sveta, ale pripravená podľa slovenskej receptúry.

Ja si najradšej vychutnávam kávičku priamo v našom obľúbenom hoteli FIS.

Za návštevu stojí aj štýlový športový obchod spojený s kaviarňou v blízkosti trhov, ktorý ponúka aj malú prehliadku industriálnych prvkov.

V reštaurácii hotela Toliar zase ponúkajú moju obľúbenú kávu Trieste.

A káva v hoteli Kempinski  je unikátnym zážitkom sám o sebe :)

Veveričí park

Práve tento lanový park sme síce ešte nevyskúšali, ale zážitok v podobnom lanovom parku som raz darovala k meninám svojmu mužovi a bolo to ozajstné dobrodružstvo. Na začiatku som si síce myslela, že je to len zábavka pre deti, no musím uznať, že sme si tam užili aj adrenalín a kopec zábavy.

Už sa teším, keď tá naša malá veverička vyrastie a tento park si užijeme všetci spolu.

Bonus

Chcete si alebo svojim blízkym priniesť z Tatier nejaký suvenír? Výber je široký, ale sú to samé „lapače prachu“. Ja mám rada suveníry, ktoré potešia ale nezapadajú prachom na poličke.

Ak ste na tom podobne, tak vás určite poteší napr. už spomínaná káva Štrbské presso, ktorú si navyše môžete dochutiť aj korením ako je horec, škorica a kardamón.

A moju pozornosť upútal ešte jeden obchodík v blízkosti trhov, ktorý ponúka výrobky z Horca. Kúpite si tam skvelý horcový čajík aj poriadnu Horcovicu.

 

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre