Jediná správna EKO cesta neexistuje

„Tie vaše stránky sú veľmi pekné a úplne s vami súhlasím, že by bolo dobré začať sa správať ekologicky. Veď všetci vidíme, čo sa vo svete deje, všetky tie výkyvy počasia, suchá aj záplavy. Ale ako mám začať keď som doteraz takéto veci vôbec neriešila?“

Tak takúto otázku som nedávno dostala.

Lietala mi hlavou celý deň, kým som sa večer dostala k odpovedi. Stále som premýšľala aký postup by som mohla odporučiť. V ktorej oblasti života je najlepšie urobiť zmenu? Kde začať?

Snažila som sa vybrať najjednoduchšiu vec. Ale najjednoduchšia vec z môjho pohľadu nemusí byť najjednoduchšia aj pre iných ľudí.

A čo tak vybrať vec, ktorá má najväčší dopad? Ale opäť neviem, či ten dopad bude rovnako veľký aj u iných. Čo ak niekomu odporučím prestať kupovať plastové fľaše a efekt bude minimálny pretože ten niekto si kupuje jednu fľašu za mesiac? A možno pritom každý deň vypije 3 kávy z plastových kapsúl.

Neexistuje jediná správna cesta

Uvedomila som si, že neexistuje presný a jediný správny spôsob ako a s čím začať, keď chcete žiť ekologickejšie. Pretože pre každého ten správny postup môže byť úplne iný.

Jedno čo môžem urobiť, je inšpirovať vlastným príbehom a nechať ostatných nech si z neho vyberú práve to, čo im vyhovuje najviac. Pretože stačí len začať a život nás už posunie ďalej.

Ja som kedysi poctivo triedila plastové fľaše do separovaného odpadu a krochkala som si blahom ako veľa pre ekológiu robím. Až neskôr som pochopila, že triediť odpad je až tá posledná možnosť, ktorú by sme mali využívať.

K prvému ozajstnému eko kroku ma prinútil až jeden nečakaný AHA moment, o ktorom si môžete prečítať v tomto článku. Áno, prestala som kupovať plastové fľaše s vodou a je to už takmer 7 rokov.

Trošku pozorovania na začiatok

Ale týmto sa to len začalo. Keďže som odrazu nemala čo hádzať do koša na plastový odpad konečne som si vyhľadala, čo všetko do takého koša patrí. A nie sú to len fľaše na vodu. Začala som separovať naozaj dôsledne.

Zdroj: www.mariankanahlas.sk

 

Áno, áno, už som hovorila, že to by mala byť až posledná možnosť.  A práve preto som sa neuspokojila len s týmto mojim pokrokom. Chcela som robiť viac, pre môj dobrý pocit, pre moje zdravie, pre zdravie planéty.

Tak som začala pozorovať. Lebo tie moje milované dokumentárne filmy zobrazujú skutočný svet. Nie sú vymyslené, bez pozlátka poukazujú na problémy dnešnej doby. Len my si stále myslíme, že to sa deje len niekde „tam“, že my s tým nemám nič spoločné.

Fakty, ktoré som videla vo dokumentárnych filmoch som si začala overovať v reálnom živote. Začala som pozerať na svet inými očami, z iného uhla pohľadu. Všímať si čo robím, ako sa správam, čo kupujem, čo konzumujem aj čo vyhadzujem. Začala som pozorovať seba aj ostatných. Pozorovať svet okolo seba, obchody, reštaurácie, všetko.

A zrazu som to videla. Na každom kroku. Všade. Samé plasty, z ktorých vznikajú tony nerozložiteľného odpadu. Chémia všade kam sa pozrieš. Plytvanie…

Hovorila som si, že by sa s tým malo niečo robiť. Alebo lepšie povedané:

Prečo s tým niekto niečo nerobí?

A potom som si uvedomila,  že ten niekto som JA.

Musela som začať niečo robiť. Aj keď som mala pocit, že tá moja troška nič nezmení, ale aspoň pre pokoj v mojej duši. Tak som začala so zmenami v mojom mikrosvete. Veď vo všetkom je najlepšie začať od seba.

Začni kde si.

S tým čo máš.

A rob čo môžeš.

Prvý krok som už mala za sebou – prestala som kupovať plastové fľaše. A postupne som zaraďovala do života ďalšie a ďalšie zmeny. Vlastne ešte stále ich zaraďujem, ešte stále som na ceste.

Je toho mnoho, čo môžete urobiť a nemusíte nikam chodiť, stačí začať vo svojej vlastnej domácnosti. Ja som to nazvala ekológia na doma„.

Sú to systematické zmeny, ktoré zaradíte do bežného života. Vlastne začnete žiť novým životným štýlom, presne tak ako keď chcete schudnúť. Nestačí pár týždňov držať diétu, pre trvalú zmenu sa tá diéta musí stať vašim životným štýlom.

Zmeny k lepšiemu môžete urobiť v týchto oblastiach:

  • Jednorazovosť vyhoďte zo svojho života – Káva z automatu v jednorazovom plastovom poháriku? Každý deň? Dokonca viac krát??? Pravidelné obedy vo fastfoode z plastových tanierov a s plastovými príbormi? Igelitky a sáčky? Existuje kopa vecí na jedno použitie, ale ja takúto filozofiu nechcem podporovať.
  • Neplytvajte – ničím – Umývať si zuby a z kohútika 5 minúť tečie vodopád? Radiátor na plné pecky a otvorené okná? Svietiť  v prázdnych izbách? Telka ako kulisa a celý deň otvorený notebook? Stand-by režimy nonstop? Variť bez pokrievky a plamene oblizujú celý hrniec? Tony jedla na víkend a polovicu vyhodiť lebo sa to pokazí?
  • Zdravo, chutne, ekologicky – Áno hovorím o jedle. Všetko začína už pri nakupovaní. Čo, kde a ako nakupujete? Podporujete Slovákov alebo nadnárodné korporácie? Ako je to, čo kupujete zabalené? Je to balenie nutné? Nie je balenie zbytočne príliš malé? Navyše osobitnú kapitolu zohráva zdravotná stránka. Všímate si e-čka, konzervanty, umelé arómy a príchute? A čo palmový olej?
  • Domáce chemické laboratórium – Na každý kút v domácnosti špeciálny čistič? A po upratovaní váš domov vonia čistotou? A myslíte, že je to naozaj čistota čo tak vonia?
  • Kozmetika z ropy – Áno, je to smutné ale väčšina komerčnej kozmetiky je vyrobená na báze minerálnych olejov. K tomu ešte rôzne konzervanty, syntetické farbivá a vône, parabény, sulfáty a rôzne iné lahôdky.
  • Separujte naozaj dôsledne – Plasty, sklo, aj papier. Ten navyše ani nemusíte hádzať do špeciálnych košov. Existujú firmy, ktoré vám ho vymenia za toaletný papier alebo hygienické vreckovky.
  • A tomu všetkému kraľujú plasty – Skúste ich eliminovať.  Je to síce veľmi ťažké lebo žijeme v dobe plastovej. Len si to všimnite, sú všade okolo nás a prelínajú sa vo všetkých oblastiach popísaných vyššie.
  • Eko dieťa – Samozrejme táto oblasť je špecifická a netýka sa všetkých. Ale aj tu je možné správať sa omnoho ekologickejšie, ako to diktuje trend. Vymeniť jednorazové plienky za látkové plienky alebo dokonca za bezplienkovú metódu. A vlhčené obrúsky používať len v prípade nutnosti sú základné eko aktivity pri malom dieťati s veľkým dopadom. Rovnako sa to týka aj jedla, žiadne jednorazové „srandičky do ručičky“.

A zdokonaľujte sa

Nesnažte sa hneď o nemožné. O dokonalosť na všetkých frontoch. To pravé sú postupné malé kroky. Aj ja ich robím. Každý deň. A vylepšujem čo sa dá. Čo zvládam.

A viete čo ešte robím?  Stále pozorujem, seba, ostatných, svet… A preto vznikol aj tento môj web. Lebo pri mojom pozorovaní som si všimla jednu vec. Mám pocit, že som sama. Že nikto nepozoruje, nikto sa nezamýšľa, nikto sa nad ničím nepozastavuje. Každý len berie čo doba ponúka a vyhadzuje, čo už nechce.

Ale vy ste už iný keďže toto čítate a dočítali ste až sem. Vy už hľadáte, zamýšľate sa, analyzujete. To je skvelé, patrí vám veľká vďaka a obdiv.

Aj keby ste ešte neurobili ani jeden krok k zelenšiemu zajtrajšku, začnite jediným – POZOROVANÍM. Začnite si všímať, každú z vyššie popísaných oblastí a uvidíte kam vás to zavedie.

tlacitko

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre