EKO mlieko… alebo dojčenie cez zelené okuliare

Dojčenie je najlepšie čo môžete dať svojmu dieťaťu. Je to nielen optimálna výživa pre malého drobca, ale prospieva aj jeho psychickému vývoju a podporuje vzájomný láskyplný vzťah s matkou. O výhodách a prínosoch dojčenia z pohľadu matky a dieťaťa sa dočítate mnoho. O tom tento článok ale nebude.

Iste tušíte, že sa tu budeme baviť o ekologickej stránke dojčenia.

Má  ekológia a dojčenie vôbec niečo spoločné?

Túto otázku som si položila aj ja. Na každú vec v mojom živote sa totiž snažím pozerať cez „zelené okuliare“ a zamýšľam sa nad dopadom tej-ktorej činnosti.

Pred pár mesiacmi sa v mojom živote objavilo niečo nové, niečo čo som dovtedy nikdy nerobila – dojčenie. Vždy som bola hlboko presvedčená o tom, že keď raz budem mať dieťa budem ho dojčiť. Keď som otehotnela vôbec som o tom nepochybovala, poznala som všetky výhody a pozitíva dojčenia a bolo prirodzené, že ich svojmu dieťaťu doprajem. A tak keď sa malý princ narodil vrhla som sa na to po hlave. Nikdy mi nenapadlo, že to nemusí isť tak hladko, ako sa písalo v knihách. Takže začiatky som si doslova odtrpela…

Viac ako tri mesiace som doma chodila spôsobom „cecky ven“ a bez maste s ibuprofenom by to vôbec nešlo. Áno, dostala som mnoho dobre mierených rád, aby som to nechala. Aby som nabehla na umelé mlieko a mala pokoj. Priznávam, že mi tá myšlienka lietala hlavou… Urobila som si aj malý prieskum v ponuke umelých formúl, takže poznám všetky Nutrilony, Beby, Sunáre atď.

A pri každom dojčení som premýšľala… Nevedela som si predstaviť, že pri plači môjho dieťaťa ho budem musieť položiť, utekať do kuchyne, prevariť vodu, rozrobiť mlieko, ochladiť ho až potom uspokojiť potrebu môjho dieťaťa. „Hmmm, tak to by nešlo…“ povedala som si.

Ale rozmýšľala som ďalej, o tom, že by som mala kupovať niečo čo mám od prírody, vždy poruke, teplé a optimálne vytvorené pre moje dietko.

dojcenie3    dojcenie4

A v tom mi napadlo, že dojčenie je vlastne dokonale ekologická činnosť!

Materské mlieko totiž dokonale spĺňa moju predstavu o bez-obalovom a bez-odpadovom fungovaní. Príroda to má vymyslené dokonale, nepotrebuje žiadne fľaštičky, krabičky, plechovky, sáčky a odmerky ani nič podobné.

Podľa mňa je dojčenie ekologické pretože:

  • materské mlieko nepotrebuje žiadne obaly, lebo je v tom najkrajšom obale :),
  • nie je teda potrebné spotrebovať tony papiera na výrobu obalov umelého mlieka,
  • a ani tony plastov a kovov, pretože na základe môjho prieskumu som zistila, že niektoré značky umelého mlieko sú zabalené aj v takýchto obaloch,
  • keďže materské mlieko netreba kupovať, nepotrebuje ani reklamu… a nemusia sa spotrebovať tony papiera na plagáty a letáčiky, ktoré sa potom povaľujú v čakárňach lekárov,
  • a navyše materské mlieko nevyžaduje žiadny transport a teda nezaťažuje naše cesty a neznečisťuje náš vzduch exhalátmi,
  • materské mlieko nevytvára žiaden odpad (ak nepočítame „produkty“ v plienkach).

Som šťastná, že môžem dojčiť! Prekonala som všetky problémy a teraz si to už len užívam! A som vďačná prírode za to, že môžem svojmu dieťaťu dopriať to najlepšie a zároveň ju chrániť :)

PS: Tento článok nemá za cieľ znevažovať, alebo akokoľvek uraziť ženy, ktoré z akýchkoľvek príčin nedojčia alebo nedojčili svoje deti.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre