6 prekvapivých vecí, ktorých som sa vzdala kvôli tehotenstvu

P1070573_4

Tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy – hovorí sa. S pribúdajúcimi týždňami môjho tehotenstva to môžem potvrdiť! Ale tehotenstvo kladie na budúce mamičky aj mnohé obmedzenia. Medzi bežne známe patrí stop alkoholu, káve, niektorým druhom jedla, čajov a byliniek ale aj aktivít. Je toho celkom dlhý zoznam, ale viete o tom, že aj v kozmetike existujú látky, ktorým je lepšie sa v tehotenstve vyhnúť a to nielen pre krásu mamičky ale hlavne pre zdravie bábätka.

V tomto článku vám prezradím akých vecí som sa kvôli tomu malému pokladu v mojom brušku vzdala. Primárne som to urobila kvôli nemu, ale postupne som prišla na to, že som vlastne pomohla aj sama sebe!

A čo to bolo?

 

Telové mlieko

S vylúčením telového mlieka zo svojho života som experimentovala už nejaký čas, ale priznávam sa, že som po ňom občas predsa len siahla. Hlavne, keď som nechcela byť mastná po použití prírodných olejov, aby sa mi nezamastilo oblečenie. Nutnosť krémovať sa plynula aj z každodenného používania sprchovacích gélov ale o tom až o chvíľu.

S uvedomením si faktu, že sa vo mne vyvíja dieťa a za všetko, čo sa k nemu cez krv dostane zodpovedám ja som sa začala zamýšľať aj nad účinkami každodenného krémovania. Navyše pribudla mi na krémovanie ďalšia časť tela – bruško :) A dávať si priamo na brucho umelé, chemické telové mlieka? Viem, že sú úžasne voňavé, ale akosi mi voňať prestali! Prečo?

Väčšina bežne predávaných výrobkov na našom trhu sa vyrába z minerálnych olejov. Minerálny olej vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe benzínu z ropy a je pre kozmetický priemysel dostupný vo veľkých množstvách za nízku cenu.

Minerálne oleje sa používajú na zvláčnenie pokožky avšak žiadnou takouto vlastnosťou nedisponujú. Práve naopak, po nanesení na pokožku vytvoria film, ktorý pokožku pokryje ako umelá hmota. Zabraňuje pokožke dýchať, upchá póry a znemožní správnemu fungovaniu pokožky.

Ako spoznáte deriváty ropy v zložení kozmetických výrobkov? Skrývajú sa pod týmito názvami:

  • Vazelína
  • Minerálny olej/Mineral oil
  • Parafín
  • Propylenglykol
  • Petrolatum
  • Paraffinum Liquidum
  • Propylene Glycol

A to nie je všetko! Telové mlieka sú navyše plné syntetických parfumov, ftalátov a parabénov, čo sú bioakumulovateľné látky – hromadia sa v tkanivách živých organizmov.

Namiesto telových krémov používam výlučne prírodné oleje – kokosový a mandľový. Pokožku mám krásne jemnú a strie sa mi zatiaľ zďaleka vyhýbajú. A skvelé je že sú bez plastových obalov.

Update 2019:

K telový mliekam som sa odvtedy už nevrátila. Teraz je mojim favoritom bambucké maslo.  Používam ho na krémovanie pokožky celého tela a považujem ho za hotový zázrak. Pokožku krásne premastí a hydratuje, tá je potom pružná a vláčna.

Bambucké maslo je prírodný produkt, neobsahuje žiadne prídavné látky, konzervanty, parabény ani parfumy, takže sa dokonale hodí aj na tehotenské bruško.

Opaľovací krém

Dovolenka pri mori bez krému na opaľovanie? To predsa nie je možné! Tiež som si to myslela, až do tohto leta. Nikdy som tým opaľovacím krémom príliš neholdovala, používala som ich naozaj len počas pobytu pri mori a aj to veľmi obmedzene. Ale niekedy som po nich proste musela siahnuť.

Toto leto som sa rozhodla pre totálny bojkot lebo som vôbec nemala chuť posielať cez pokožku môjmu krásnemu malému bábätku ten hnusný chemický koktail, ktorý opaľovacie krémy obsahujú! A viete čo? Prišla som na to, že sa to dá! Má to síce isté obmedzenia ako napríklad dlhší čas strávený pod slnečníkom a v zastrešených kaviarňach, ale o nič som neprišla! Dokonca som sa opálila tak krásne a prirodzene, že ani moja doktorka mi nechcela veriť, že som sa ani raz počas dovolenky cielene neopaľovala.

P1070348

A prečo som vlastne odmietla opaľovací krém? No kvôli jeho zloženiu. Chemickému samozrejme. Podľa štúdie EWG (Enviromental Working Group) bežne používané opaľovacie krémy škodia svojím obsahom chemických UV filtrov, parabénov, parfumov, alkoholu, farbív, emulgátorov, konzervačných látok a zopár ďalších látok s pochybnou povesťou ako sú linalol, limonen a geraniol, ale aj kvôli vitamínu A! Áno pridávanie vitamínu A vo forme retinylpalmitátu zvyšuje riziko kožných nádorov a lézií, pretože vitamín A pri vystavení slnku môže vytvárať nebezpečné voľné radikály.

Ako spoznáte nebezpečné látky v zložení opaľovacieho krému? Hľadajte v zložení ingrediencie ako sú dioxybenzone alebo oxybenzone. A to je len špička ľadovca pretože tieto chemikálie sa nachádzajú takmer vo všetkých opaľovacích krémoch, ale je ich samozrejme oveľa-oveľa viac (o tom „pokecáme“ až niekedy pred ďalším letom).

Všetky tieto chemikálie sa cez pokožku vstrebú do krvného obehu a odtiaľ putujú priamo k vyvíjajúcemu sa bábätku, ktoré je ešte také krehké a zraniteľné. No ako by som ho mohla dobrovoľne kŕmiť chémiou???

Update 2019:

 V tomto tehotenstve som túto otázku vôbec neriešila lebo z väčšej časti prebiehalo v zime. Ale ak by to bolo potrebné siahla by som po niektorej z týchto alternatív >>>

 

Sprchový gél a šampón

Už to počujem: „Čo si sa zbláznila? Veď sprchovať sa musíš každý deň!“ Veď sa aj sprchujem ale už bez sprchového gélu. (No dobre, raz do týždňa ho použijem, ale to len kým nezničím staré zásoby, potom prechádzam na prírodné mydlá.)

Môj muž toto praktizoval už roky, stále som sa rozčuľovala, že mu nakupujem úžasné voňavé sprchové gély a on ich za celý rok takmer ani nepoužije. A pritom nikdy nesmrdí, pokožku má zdravú, krásnu, nikdy nie vyschnutú a šupinatú ako ja aj napriek dôkladnej hydratácii. Niečo na tom musí byť! Musím to vyskúšať a kedy ak nie teraz?!

Tak som to teda vyskúšala! A WAU! Prvé dni som sa síce necítila celkom príjemne, predsa len zvyk je železná košeľa, a ani na pokožke nebolo vidieť zmeny k lepšiemu ale po pár týždňoch to prišlo. Dovtedy bola moja pokožka akási nevyvážená, niekde príliš mastná, niekde zase suchá a šupinatá. Vynechaním sprchového gélu sa pokožka zjednotila, našla svoju rovnováhu a má prirodzený ochranný film, ktorý jej už nenarúšam výdatným každodenným penením.

Navyše cez pokožku sa mi do tela nedostávajú chemické látky obsiahnuté v sprcháčoch, ktorým som sa kvôli bábätku chcela vyhnúť. Ktoré sú to?

Syntetické vône a parfumy – sprcháče taaaak krásne voňajú, parabény – konzervujú všetky tie „úžasné výživné“ látky, sulfáty – zodpovedné za penenie a aj za pocit o číslo menšej pokožky, ktorú hneď musíte natrieť nejakým výživným hydratačným krémom a ešte mnoho ďalších „lahôdok“!

Čo hľadať v zložení výrobku? Medzi najčastejšie používané sulfáty patria:

  • SLS – Sodium Lauryl Sulfate
  • SLES – Sodium Laureth Sulfate

Čo sa týka šampónov som ešte stále v štádiu experimentovania, ale už teraz môžem prehlásiť, že po niekoľkých rokoch bojov o každý vlas mi konečne zhustli! Dobre nevylučujem, že je to vplyvom tehotenských hormónov, ale poteší! :)

 

Update 2019:

Sprchový gél som od vtedy nekúpila a nepoužila ani jeden. V mojej kúpeľni už nájdete len tuhé prírodné mydlá najrôznejších tvarov, farieb a vôní. Sú skvelé, nedám na ne dopustiť, majú úžasné zloženie, sú plné prírodných látok. A neskutočne uľahčujú cestovanie.

No a čo sa týka šampónu, tak sa až smejem nad tým, čo som tu vtedy napísala. Že vraj boje o každý vlas… :) To som ešte netušila čo ma čaká po pôrode…. A teraz pravdepodobne opäť…

No ale po tých rokoch experimentov s No Poo metódou, kedy som skúšala sódu bikarónu, kozmetické íly a dokonca aj múku som zakotvila pri používaní tuhých prírodných šampónov (ktoré sú podobné mydlu) a som spokojná.

Hlavne teraz v tehotenstve, ale tentoraz už viem, že to zázračné zlepšenie mojich vlasov majú na svedomí tehotenské hormóny a nie šampóny….

Ak niekto z vás pozná spôsob ako si uchovať krásne tehotenské vlasy aj po pôrode prosím napíšte mi.

 

Parfum a rúž na pery

Priznávam, že ich občas použijem, ale len pri špeciálnych príležitostiach! A tých bolo zatiaľ asi päť. Prečo taká blbosť? No lebo obsahujú bohatý koktail chemikálií, ktoré buď rovno zjem, alebo sa mi vstrebú priamo do krvi.

Keď sa nad tým len trošku zamyslíme musí nám byť jasné, že krásny farebný rúž na pery je s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený zo syntetických farbív. Tieto prísady spôsobujú alergie, astmu a žihľavku. Sú vytvorené na báze ropy alebo uhlia a navyše bežne obsahujú olovo!

No a parfumy? Striekame si ich priamo na krk, aby pulzujúca tepna rozhýbala molekuly vône, takže chemické látky v parfume obsiahnuté majú naozaj krátku a jednoduchú cestu do nášho krvného obehu. A poznáme v skutočnosti zloženie parfumov? Nie, lebo výrobcovia ich môžu tajiť ako výrobné tajomstvo takže druh a počet chemikálií v nich obsiahnutých sa nikdy nedozvieme. Napr. také umelé pižmo môžu kontaminovať pupočníkovú krv! A nebuďme naivní, že drahé, značkové parfumy neobsahujú žiadnu chémiu… to je utópia!

Update 2019:

Toto tehotenstvo trávim v podstate celé doma, od polovičky takmer výhradne na gauči, takže žiadne narúžované pery a omamné vône v skutočnosti nepotrebujem.

Ale konečne mám jednu moju vysnívanú vychytávku. Parfémy pripravené z voňavých esenciálnych olejov od aromaterapeutky. Tie sú čisto prírodné a neobsahujú žiadnu chémiu. Takže ak mám chuť alebo niekam idem, použijem práve tie.

 

A potom som si uvedomila, že je to vlastne naopak!

Vynechaním resp. obmedzením len týchto pár chemických vecí zo svojho každodenného života som zaznamenala pozitívne účinky na moju pleť aj vlasy. Už teraz som si istá, že aj keď bude malý už na svete, tak v tom budem pokračovať lebo mi to prinieslo len výhody!

Navyše som hrdá aj na to, že týmto obmedzením zbytočnej kozmetiky (v plastových nádobkách samozrejme) nezväčšujem množstvo produkovaného odpadu a následne napr. aj splodín z jeho spaľovania.

Rozhodla som sa vyhnúť čo najväčšiemu počtu chemikálií, ktoré sa mi dostávajú každý deň do tela primárne v snahe poskytnúť môjmu dieťatku zdravý vývoj. Viem, že sa ich nikdy nezbavím všetkých, ale obmedziť čo sa dá mi pripadá ako logický postup. Urobila som to kvôli nemu, aby som ho uchránila. Vyvstala ale otázka KTO KOHO V SKUTOČNOSTI UCHRÁNIL?! Možno je to celé naopak a uchránil od chémie on mňa!

Verím, že Vám tento článok priniesol minimálne tému na zamyslenie, lebo či už čakáte dieťatko alebo nie chemikálie v kozmetike na nás všetkých pôsobia rovnako. Podľa výskumov si totiž aplikujeme na telo viac ako 500 chemikálií denne – hlavne ženy!

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre