3 zdravšie a ekologickejšie alternatívy opaľovacieho krému

Opaľovacie krémy a ekológia? Na prvý pohľad dva rozličné svety. Ale nenechajte sa pomýliť, pretože všetko so všetkým súvisí.  Žiť ekologickejšie totiž nie je len o odpade alebo recyklácii, je o pochopení toho, že všetko, čo robíme má dopad nielen na nás ale aj na prírodu, lebo všetko je navzájom prepojené.

***

Používaniu klasických opaľovacích krémov som nikdy príliš neholdovala. V lete, doma na Slovensku, som ich nikdy ani nepoužívala ale priznávam, že do dovolenkového kufra som si ich vždy pribalila.

No len kým som nebola tehotná. Keď som sa chystala na dovolenku s tehotenským bruškom definitívne som sa rozhodla, že si opaľovací krém viac na seba nedám.

Ale ako som si tak sedela pod slnečníkom bez kvapky opaľovacieho krému, nápadne často sa mi pred očami odohrávala rovnaká scéna. Zas a znova, jeden človek za druhým: „Dôkladne sa natrieť opaľovacím krémom a šup do vody!“

Viem, je všeobecne známe, že chrániť sa pred slnečnými lúčmi je potrebné aj počas kúpania. Je to napísané na krémoch, čítame o tom v časopisoch, buduje sa o tom povedomie, rovnako ako o celej tej „kauze natierať sa chémiou“.

Ale ja som kvôli tomu ani do mora nemohla vliezť.  Vodu pozdĺž celého pobrežia pokrývala veľká mastná škvrna. Nedalo sa jej vyhnúť. Keď som si predstavila ako pri vychádzaní z mora celé moje telo pokryje zmes všetkých možných opaľovacích krémov bolo mi nanič. A tak som radšej chodila po rebríku na móle. Tehotná – netehotná, vždy lepšie ako sa nechať obaliť chémiou.

Vtedy som si uvedomila rozsiahlosť aj dopad problematiky opaľovacích krémov. A nie je to nič pozitívne, veď posúďte sami.

Opaľovacie krémy sú:

 • plné chémie a škodia nášmu zdraviu,
 • zabalené v plastových obaloch a prispievajú k tvorbe plastového odpadu,
 • postrachom pre prírodu – či už kvôli tvorbe spomínaného odpadu, ale aj kvôli uvoľňovaniu nebezpečných látok do vody.

Je toho dosť, čo by ste mali o opaľovacích krémoch vedieť. Sama som si tieto informácie musela naštudovať a preto som sa rozhodla, že tu nebudem prepisovať cudzie články.

Radšej vám odporučím tie originálne. Ak vás táto problematika zaujala prečítajte si napr. články od Martina Chudého, ktorý šiel až ku koreňu veci. Dozviete sa v nich mnoho zaujímavých informácií o opaľovacích krémoch aj o opaľovaní samotnom. Martin vo svojich článkoch nevynechal ani ekologickú stránku veci. Články sú naozaj zaujímavé a vrelo odporúčam prečítať si ich.

Je váš opaľovací krém bezpečný, alebo aký krém by ste mali používať?

Najväčšie chyby pri opaľovaní

Kedy by ste sa mali opaľovať?

Ako sa vyhnúť spáleniu

Ale poďme späť k príbehu z úvodu. Dovolenku som naozaj „dala“ bez kvapky opaľovacieho krému a nakoniec aj s krásnym hnedým opálením. Na priamom slnku som ale trávila len čas nevyhnutný na presun zo zastrešenej terasy kaviarne pod slnečník na pláži.

Takýto mód mi v tom čase kvôli tehotenstvu úplne vyhovoval, ale uznávam, že za normálnych okolností by som potrebovala fungovať ináč – ako aj väčšina ľudí tráviacich dovolenkové dni pri mori.

Takže uznávam, že občas je ochrana pred slnkom nevyhnutná a preto by som vám rada predstavila zdravšie a čo je skvelé aj ekologickejšie možnosti.

Prírodné oleje na opaľovanie

Chrániť sa pred lúčmi slnka môžete aj na báze 100% prírodných produktov. Stačí použiť na opaľovanie olej.

Olejov, ktoré prirodzene obsahujú SPF faktor je niekoľko. Môžete si vybrať aký silný faktor potrebujete v závislosti od typu vašej pokožky a intenzity slnka.

Oleje na opaľovanie majú ešte jednu úžasnú výhodu. Sú plné vitamínov, ktoré vyživujú pokožku. A môžete si ich pridať aj do jedla, napr. na šalát.

A ktoré oleje sú na opaľovanie ako stvorené?

 • olej z malinových semien – SPF 25 – 50
 • olej z mrkvových jadierok (mrkvový olej)- SPF 35 – 40
 • olej zo pšeničných klíčkov – SPF 20
 • avokádový olej – SPF 5 – 15
 • avelanový olej – SPF 8 – 12
 • kokosový olej – SPF 2 -8
 • makadamiový olej – SPF 6
 • mandľový olej – SPF 5
 • jojobový olej – SPF 4

Jedinou nevýhodou olejov je, že sú mastné. Takže na tvári to nie je celkom ono a môže sa stať, že si ním zamastíte oblečenie.

Skvelé je, že oleje kúpite v sklenenej fľaši, takže nevytvárate zbytočný plastový odpad. Keď prázdnu fľašu hodíte do bieleho alebo zeleného kontajnera môže byť recyklovaná donekonečna.

A ďalšia dobrá správa je, že aj keď sa olej z vášho lesklého, sexi tela dostane do vody nespôsobí tam nič zlé, pretože neobsahuje žiadne nebezpečné chemické látky.

Opaľovací krém, ale nie ten komerčný

Dobrou správou je, že aj v ponuke opaľovacích krémov je možné nájsť také, ktoré nie sú plné zdraviu škodlivých látok. Dajú sa kúpiť na internete, ale zoženiete ich aj v DM drogérii.

Pár tipov nájdete aj vo vyššie spomínaných článkoch ale napríklad aj v tomto článku.

S opaľovacími krémami s lepším zložením nemám veľké skúsenosti. Vyskúšala som len jeden, teda vyskúšala som ho len na mojom mužovi. Bol to krém z DM-ka, už sa nepamätám aká to bola značka, ale neboli sme spokojní.

Nedal sa totiž vôbec rozotrieť. Na pokožke ostal vo forme bielej vrstvy, ktorá sa navyše nedala ani umyť. Nepomohlo ani dôkladné mydlenie v sprche. A tento biely film sa stratil až po 3 či 4 dňoch.

Toto sa pri opaľovacích krémoch, ktoré neobsahujú nebezpečné látky môže stať. Pretože jedna z tých škodlivých látok v bežných krémoch je zodpovedná práve za dokonalé rozotretie a vstrebanie krému do pokožky. A keď chýba, môžete skončiť ako snehuliak na pláži.

Určite ale existujú aj „dobé“ opaľovacie krémy, ktoré tento problém nemajú, treba skúšať.

 

Vlastný opaľovací krém

Ak ste fanúšikom DIY môžete si vyrobiť vlastný opaľovací krém. Pripravíte ho zo zmesi rôznych olejov v kombinácii a oxidom zinočnatým.

Recepty nájdete na internete (napr. tento>>>).

Ja som ho síce neskúšala, lebo nie som veľký fanúšik DIY, ale túto možnosť prikladám, aby ste vedeli, že existuje.

 

Verím, že som vás inšpirovala, lebo…

Možno ste sa doteraz nad opaľovacími krémami nezamýšľali. A možno tento článok niečo zmení. Nemusíme predsa slepo veriť reklamám. O podstatných veciach reklamy často mlčia.

Určite ste aj vy zachytili najnovšiu reklamu na opaľovací krém, ktorý sľubuje „už žiadne škvrny na oblečení“. Znie to skvele… ale len na prvý pohľad. V preklade to znamená, že ten chemický koktail obohatili o ďalšiu super chemickú zložku, ktorá toto dokáže.

Takže skúste sa na veci pozerať aj možno trošku kritickým pohľadom. Pýtajte sa. Klaďte otázky. A nájdete odpovede.

Lebo to čo je dobré pre vás, je dobré aj pre prírodu. A naopak.

Chrániť pred slniečkom sa naozaj dá aj bez chémie a zbytočného ničenia vlastného zdravia aj zdravia planéty. A nezabudnite ani na tie najjednoduchšie spôsoby ochrany pred slnkom. Taký klobúk, šatka, tričko a tieň sú skvelé možnosti.

A keby ste sa toto leto ešte neodhodlali nič zmeniť, nevadí. Urobiť zmenu, vystúpiť zo zóny komfortu, začať robiť niečo inač si žiada určitú dávku ochoty, odvahy aj vôle.

Ale skúste urobiť aspoň toto: Skúste pozorovať.

Keď už budete na tej pláži s nohami zaborenými v jemnom piesku majte oči otvorené a všimnite si koľko opaľovacích krémov sa váľa na lehátkach.

Ľahko získate predstavu koľko chémie sa z nich do mora vyplaví a koľko plastového odpadu vznikne.

A verte, že väčšina dovolenkových stredísk si naozaj neláme hlavu nad separáciou odpadu. Takže tá vaša prázdna plastová tuba so zvyškami krému skončí niekde na skládke alebo aj v mori…

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre