Ako ofarbiť vajíčka prírodnou farbou

Maľované vajíčka sú symbolom Veľkej noci. Priznám sa, mala som obdobie keď som ich vôbec neriešila, prišlo mi to zbytočné. Teraz sa na to pozerám ináč, v duchu vytvárania tradícií našej rodiny a prinášania krásy a harmónie do nášho domova. Veď obyčajné vajíčka konzumujeme celý rok, tak prečo z toho neurobiť krásny farebný rituál aspoň na Veľkú noc? A pre mňa je to dokonalé ak je to v súlade s prírodou, preto som si obľúbila prírodné farbenie vajíčok.

Moje prírodne farbené vajíčka sú zahalené v jemných farbách, každé je iné a vždy sú nedokonalé. Ale práve tým sú krásne. A navyše sú aj v znamení plastic-freezero waste životného štýlu.

Zľava do prava: Kurkuma, cibuľa, červená kapusta a cvikla.

 

Začiatky prírodného farbenia vajíčok boli plné omylov

Doma sme nikdy nefarbili cele vajíčka, moja mama na nich maľovala ornamenty voskom. Túto techniku som sa ale nikdy nenaučila a teraz sa mi do toho už ani nechce. Je to dosť prácne a zožerie to veľa času.

Lenže veľkonočné farebné vajíčka rozhodne chcem mať. A najjednoduchšie, čo sa dá urobiť je ofarbiť ich celé. Dodekorovať sa dajú vždy, ale základ už je hotový.

Pre mňa je podstatné, aby farbenie bolo rýchle, jednoduché a prírodné. A prírodné farbenie vajíčok spĺňa všetky tieto požiadavky.  Ofarbia sa v podstate samé, stačí pár minút na prípravu nálevu a keďže sú to farby z jedlých ingrediencií nemusíte sa báť o ich bezpečnosť.

S technikou prírodného farbenia vajíčok som začala experimentovať pár rokov dozadu. Keď som sa mame sťažovala, že si neviem namaľovať veľkonočné vajíčka voskom a povedala mi, aby som si ich nafarbila aspoň cibuľou.

Zdalo sa, že nič jednoduchšie neexistuje, tak som olúpala cibuľu, rozkrojila ju a šupla spolu s vajíčkami do vody. Varila som tradičných 7 minút a potom ešte ďalších 7 lebo som nevidela žiadnu zmenu farby. A asi som ich varila ešte ďalších XY minút až kým som neusúdila, že vajíčka už ďalšie varenie neznesú a farbenie cibuľou vôbec nefunguje.

Keď som sa s mojim nevydareným experimentom zverila mame prezradila mi, že som mala použiť cibuľovú šupku a nie cibuľu samotnú…

Ahaaaaa….

Na ďalšiu Veľkú noc som už bola múdrejšia a okrem cibuľových šupiek som sa vrhla aj na ofarbenie vajíčok pomocou cvikli. Ale farba akosi nedržala, bola veľmi nevýrazná. Takže opäť bolo niečo zlé… Chýbal mi ocot!

Vy sa týmto chybám pri prírodnom farbení vajíčok už vyhnete na prvý krát. A dokonca nemusíte vajíčka ani hodinu variť. Urobíte to oveľa sofistikovanejšie a zaberie vám to minimum času.

Prírodných farieb, ktorými môžete zafarbiť vajíčka existuje veľa. Z predchádzajúcich rokov mám skúsenosti len s farbením pomocou cvikli a cibuľových šupiek. Každý rok je výsledok trochu iný a aj tento rok ma prekvapil. A tohto roku som sa rozhodla vyskúšať aj kurkumu a červenú kapustu. A dopadlo to takto:

Prírodné farbenie vajíčok

Cvikla – ružové vajíčko

 • 2 hrnčeky vody
 • 1 hrnček cvikly
 • 2 lyžice octu

Nakrájanú alebo nastrúhanú cviklu varíme vo vode aspoň hodinu. Necháme vychladnúť, scedíme, pridáme ocot a ponoríme vajíčko.

Tip: Na ofarbenie vody vám dokonale poslúžia aj cviklové šupky, vnútro cvikli môžete kľudne zjesť.

Obe vajíčka sú nafarbené cviklou. To svetlé bolo v náleve dokonca dlhšie. Je jemne ružové, len na fotke to nie je tak vidieť. Vajíčka sú z rôznych obchodov, tak možno aj preto farba chytila ináč. Pri prírodnom farbení nikdy neviete, čo na vás z nálevu vykukne :)

 

Cibuľa – hnedé vajíčko

 • 2 hrnčeky vody
 • 1 hrnček cibuľových šupiek
 • 2 lyžice octu

Cibuľové šupky ponoríme do vody, privedieme do varu a varíme približne hodinu. Odstavíme, necháme vychladnúť, scedíme, pridáme ocot a ponoríme vajíčko.

Toto vajíčko nebolo farbené nijako špeciálne. Na nálev som použila zmes šupiek z červenej aj obyčajnej cibule. Je úplná náhoda, že mi vyšlo také dvojfarebné vajíčko.

 

Červená kapusta – modré vajíčko

 • 2 hrnčeky vody
 • 1 hrnček červenej kapusty
 • 2 lyžice octu

Nakrájanú kapustu povaríme vo vode aspoň hodinu. Necháme vychladnúť, scedíme, pridáme ocot a ponoríme vajíčko.

 

Kurkuma – žlté vajíčko

 • 2 hrnčeky vody
 • 2 lyžice kurkumy
 • 2 lyžice octu

Kurkumu nasypeme do vody, privedieme do varu a chvíľku varíme.  Odstavíme a necháme vychladnúť. Do vychladeného nálevu pridáme ocot a ponoríme vajíčko.

Kurkumové vajíčko vyzeralo počas celej doby farbenia beznádejne, nebolo vidieť žiadnu zmenu farby. Až po uschnutí sa ukázala nádherná jemne žltá farba.

 

Poznámka

Po prvých pár hodinách od umiestnenia vajíčok do nálevu sa mi na nich urobila hrubšia mazľavá vrstva, ktorá síce nasala farbu veľmi intenzívne, alebo bola aj ľahko zmývateľná. Po uschnutí by síce ostala na vajíčkach a ich farba by bola veľmi sýta, ale nebola by odolná voči oteru. Ja túto vrstvu zmývam úplne preč. Vajíčka sa potom farbia akoby nanovo a aj preto je ich výsledná farba veľmi jemná, až pastelová.

 

Osvedčené tipy pre prírodné farbenie vajíčok

 • Vajíčka najprv umyte v mydlovej vode, aby ste ich zbavili nečistôt a odmastili. Ak to neurobíte budete ich mať fľakaté. Pravdepodobne budú jemne fľakaté aj tak, ale keď ich neumyjete bude to horšie, alebo vám farba vôbec nechytí.
 • Na prírodné farbenie sú ideálne biele vajíčka. Farba na nich oveľa krajšie vynikne. A veľmi pekne sa dajú vyrobiť rôzne intenzívne farby podľa toho ako dlho vajíčko vo farbe necháte. U hnedých vajíčok je ten rozdiel takmer nebadaný a celkovo farba na nich vyzerá ináč. Mne sa tento rok nepodarilo nájsť biele vajíčka, takže na obrázkoch vidíte farbené hnedé vajíčka. Tá farba nie je taká, akú by som ju chcela, ale občas sa to ináč nedá.
 • S dekoráciou navyše môžete experimentovať už počas prírodného farbenia vajíčok. Môžete na nich položiť tvarovo zaujímavé listy rastlín, vajíčko zabaliť do jemnej látky a takto celé ponoriť do farby. Alebo ich môžete omotať šnúrkami a niťami. A dodekorovať samozrejme môžete aj hotové nafarbené vajíčka.

 

Ak sa tento rok pustíte do prírodného farbenia vajíčok držím vám palce. A budem rada ak sa mi svojimi dielkami pochválite a pošlete mi fotky :)

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre