Nerezové vs. plastové fľaše

nerezová fľaša

Ktorá z dvojice fliaš nerezová a plastová je optimálna na používania, či už z hľadiska zdravotného alebo ekologického? Poďme sa pozrieť na ich výhody a nevýhody a rozhodnime sa sami.

NEREZOVÉ FĽAŠE KLEAN KANTEEN

nerezová fľaša Klean Kanteen

Výhody nerezovej fľaše

Zdravie

Nerezová fľaša Klean Kanteen je vyrobená z prvotriednej vysokokvalitnej potravinárskej nerezovej ocele 18/8 bez plastovej vložky. Všetky časti fľaše vrátane vrchnákov sú z netoxických materiálov bez BPA (bisfenol A), ftalátov, olova a iných jedov, takže nehrozí, že sa do Vašich nápojov dostanú nebezpečné látky, ktoré by mohli ohroziť Vaše zdravie tak ako je to u plastových fliaš. Pitie z tejto fľaše je pre Vaše zdravie úplne bezpečné.

Tvar fľaše zabezpečuje bezproblémové a veľmi jednoduché čistenie či už ručné alebo v umývačke riadu, takže nečistoty a baktérie sa v nich nemôžu hromadiť a preto môžete fľašu bez obáv používať opakovanie.

Životné prostredie

Výroba nerezových fliaš Klean Kanteen prebieha pri dodržiavaní environmentálnych noriem zavedených pre ochranu krajiny, vody a ovzdušia, aby sa minimalizoval vplyv výrobného procesu na životné prostredie. Na rozdiel od kupovania plastových fliaš, ktorých výroba poškodzuje životné prostredie, kúpou tejto fľaše podporujete výrobu, ktorá životné prostredie nezaťažuje.

Materiál, z ktorého je fľaša vyrobená je 100% recyklovateľný, takže ak by sa náhodou nenapraviteľne poškodila môže z nej byť vyrobená rovnaká fľaša alebo dokonca aj niečo ešte hodnotnejšie. Používaním tejto fľaše teda podporujete trvalo udržateľný životný štýl.

Znovu naplnením a opätovným použitím fľaše namiesto nákupu jednorazovej plastovej fľaše zabránite vzniku odpadu, ktorý sa hromadí na skládkach, v prírode, v moriach a oceánoch a tým chránite našu prírodu. Používaním tejto fľaše teda prispievate k lepšiemu životnému prostrediu.

Nevýhody nerezovej fľaše

Peniaze?

Cena sa môže zdať na prvý pohľad privysoká, avšak len dovtedy kým si neuvedomíte, že používaním fľaše z nerezovej ocele podporíte svoje zdravie, keďže sa vyhnete chemikáliám v plastových fľašiach, ušetríte nemalé množstvo finančných prostriedkov a aj Vy prispejete svojím nenahraditeľným podielom k ochrane nášho životného prostredia a vytváraniu krásnej, čistej a zdravej planéty! Cenové porovnanie vody z vodovodu a balených vôd nájdete v článku: Piť, či nepiť vodu z vodovodu.

Chce to viac premýšľať a plánovať

Pohodlie je častým dôvodom pre kupovanie balenej vody, nemusíme dopredu rozmýšľať, či a kedy ju budeme potrebovať. Naliať si doma vodu do fľaše vyžaduje určité úsilie a plánovanie. Namiesto toho si vodu kúpime keď ju práve potrebujeme. Ale čo ak budeme niekde kde nebude poruke obchod…

Navyše, po použití je treba fľašu umyť a nechať vysušiť, čo pri plastovej fľaši riešiť nemusíme, keďže sme ju dávno zahodili…

 

PLASTOVÉ FĽAŠEwhy-you-should-never-drink-from-plastic-bottles

Nevýhody plastovej fľaše

Zdravie

PET fľaše sú vyrábané z polyetylénterftalatu, ktorý vylučuje do vody rôzne chemické látky ako sú ftaláty a antimón. Výskumy ukázali, že chemické látky sa vylučujú ešte viac, keď sú fľaše vystavené vysokým teplotám alebo slnku a aj keď je voda skladovaná v PET fľašiach dlhšiu dobu.

Životné prostredie

Plastové fľaše majú mnoho priamych aj nepriamych negatívnych dopadov na životné prostredie.

  • Spotreba zdrojov a energie

Spotreba ropy kvôli balenej vode sa vyskytuje v mnohých fázach jej produkcie. Ropa je totiž používaná ako základný materiál na ich výrobu. A energia, ktorá je zvyčajne tiež vyrobená pálením fosílnych palív je použitá tak na výrobu fliaš, spracovanie a balenie vody ako aj na jej prepravu.

  • Uhlíková stopa (carbon footprint)

Uhlíková stopa určuje pomer spotrebovanej energie na výrobu jednej jednotky produktu – čiže plastovej fľaše. Uhlíková stopa plastovej fľaše je obrovská, hlavne v dôsledku energetickej intenzity jej výrobného procesu a dopravy, ako aj v dôsledku nízkej efektívnosti recyklovania – celkovo sa recykluje približne 20% plastov z PET fliaš. Podľa rôznych analýz sa uhlíková stopa pohybuje od 173 do 250g CO2 na liter vody balenej v plastovej fľaši, čo je až do 6000 krát viac než uhlíková stopa na liter vody z vodovodu!

  • Odpad

Len za minulý rok sa vo svete vypilo 300 miliárd litrov balenej vody, z čoho vzniklo približne 650 000 ton odpadu. A kde končí ten odpad? Na skládkach, v spaľovniach, v prírode, v moriach a oceánoch a len 20% sa zrecykluje.

Peniaze

Balená voda je neporovnateľne drahšia ako voda z vodovodu. Nie náhodou je predaj balenej vody uvádzaný ako príklad geniálneho marketingu. Platíme totiž peniaze za niečo čo máme doma takmer zadarmo. Marketingové oddelenia výrobcov balenej vody môžu byť na seba patrične hrdé.

Výhody plastovej fľaše

Aby sme neboli len negatívni poďme sa na balenú vodu pozrieť objektívne a popíšme si aj výhody, ktorými disponuje.

Krízové situácie a oblasti

Balená voda sa stáva občas jediným zdrojom pitnej vody a to v prípade prírodných katastrof alebo iných krízových situácií – napr. záplavy, zemetrasenia, tsunami, vojny…..

Oblasti s nekvalitnou pitnou vodou

Existujú oblasti, kde pitná voda nevyhovuje hygienickým kritériám a nemusí to byť len v dôsledku prírodných katastrof. Na dovolenke v Egypte piť vodu z vodovodu určite nebudete aj keď ste jej verným zástancom ako ja. Faraónovu pomstu sa riskovať neoplatí. A ak radi cestujete po svete takých miest je viac, takže občas naozaj nemáme na výber.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre