Čo sa skrýva za fenoménom s názvom ZERO WASTE

Na termín ZERO WASTE som natrafila približne pred 3 rokmi, keď som hľadala informácie o tom, ako by sa dal „vytunovať“ môj eko životný štýl.

Zero waste v preklade znamená nulový odpad a v podstate ide o umenie žiť život bez vytvárania odpadu.

Symbolom Zero waste filozofie sa stala zaváraninová fľaša.

Nie, nejedná sa o žiadne nakladané uhorky, či malinový džem. Ide o to, že Zero waste borci dokážu odpad, ktorý vyprodukujú za celý rok (opakujem rok!) zmestiť do zaváraninovej fľaše!

Poriadny extrém, však. Hlavne, keď si predstavíte tie plastové vrecia s odpadkami, ktoré každú sobotu nesiete do kontajnera.

Na prvý pohľad sa to javí ako nesplniteľná misia. A ja ani netvrdím, že v slovenských podmienkach je jednoduché priblížiť sa takémuto ideálu. Zatiaľ sa to nepodarilo ani mne. Ale som presvedčená o tom, že každý malý krok je viac ako nič a to aj napriek tomu, že svoj odpad nevtesnáte do zaváraninovej fľaše.

Zakladateľkou a propagátorkou Zero waste je Bea Johnson. Francúzska, žijúca v Kalifornii, ktorú životné okolnosti prinútili prehodnotiť a preskladať svoj životný štýl smerom k jednoduchosti aj ekologickosti.

Svoje skúsenosti a nápady zhrnula do 5 krokov, vďaka ktorým dokáže nevyprodukovať takmer žiadny odpad.

A navyše podarilo sa jej inšpirovať milióny ľudí po celom svete. Nadšencov tohto životného štýlu stále pribúda a mám pocit, že sa z toho stáva trend.

V poslednom čase na mňa Zero waste vyskakuje z každej strany. Všade samé fotky, titulky, popisky, hashtagy a neviem, čo ešte. Začínam mať pocit, že aj prvé ozajstné slová môjho syna budú…veď viete…

Je toho plný internet, facebook aj instagram… ale asi len môj!

Lebo, keď som tému Zero waste nadhodila pri rozhovoroch s pár ľuďmi, nikto o tom nikdy nepočul.

Viem, viem… väčšina „normálnych“ ľudí nerieši ekológiu, udržateľnosť a už vôbec nie nulový odpad.

Tak som sa rozhodla napísať o Zero waste krátky eBook (elektronickú knihu/pdf).

Prečo práve eBook?

Lebo do jedného článku sa mi to všetko nezmestilo. A rozkúskovať to na viac článkov mi neprišlo ako dobrý nápad.

Takže vznikla mini elektronická kniha a stiahnuť si ju môžete tu >>>

Štítky:
Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre