Moje EKO plány na rok 2018

Dávate si novoročné predsavzatia? Ja som to v živote nerobila. Schudnúť som nikdy nepotrebovala, ani prestať fajčiť, takže načo predsavzatia…

Až v posledných rokoch som sa na to celé pozrela z trošku iného uhla. A uvedomila som si, že nie predsavzatia, ale plány sú to, čo by som si mala stanoviť.

Pravdou je, že som sa najprv musela zamyslieť a pobilancovať predchádzajúci rok. Až bilancovanie ma donútilo plánovať, lebo vďaka bilancovaniu som si uvedomila, že moje roky sa opakujú. Sú jeden ako druhý, nikam sa neposúvam, už ani neviem, čo by som vlastne chcela.

Takže teraz si vždy na prelome starého a nového roka stanovím, čo by som v tom novom roku chcela a to vo všetkých oblastiach života.

Mojimi plánmi v oblasti rodiny, partnerstva, rodičovstva, cestovania a osobného rozvoja vás nebudem zaťažovať.

Chcem sa s vami podeliť o moje plány v oblasti EKO životného štýlu. Áno, aj ja mám v EKO téme veci, v ktorých by som sa chcela zlepšiť, viac rozvinúť alebo dokonca začať. A nevravím, že všetko v roku 2018 dám na 100% ale pokúsim sa. Veď viete…

Nedokonalé niečo je lepšie ako dokonalé nič.

A tu je môj zoznam EKO výziev na rok 2018:

Potraviny v znamení EKO

To znamená zdravo, lokálne a bez obalu. O to sa snažím už niekoľko rokov a rok 2018 rozhodne nebude výnimkou. Nakupovať lokálne je super EKO. Tovar nemusí putovať stovky kilometrov, autá nečmudia a neznečisťujú ovzdušie. A navyše lokálne potraviny sú zdraviu prospešné.

Tohtoročné sťahovanie ma síce posunulo od môjho obľúbeného trhoviska o niekoľko stoviek metrov ďalej, ale stále sa to dá zvládnuť pešo. Na trhu uprednostňujem lokálnych predajcov, najradšej babky a dedkov, ktorý predávajú ovocie a zeleninu zo svojich záhradiek.

Syry, vajíčka aj mäsko do vlastných obalov chcem kupovať na farme, tak často ako sa bude dať. Mlieko len z mliekomatu a do skla. A plánujem vyskúšať aj nový tip na kozie mlieko, ktorý som dostala.

Zero waste

O životnom štýle v znamení Zero waste som minulý rok napísala aj eBook, ak ho ešte nemáte stiahnuť si ho môžete tu >>> Mám naňho samé nadšené ohlasy, tak verím, že sa bude páčiť aj vám.

A filozofiu Zero waste plánujem rozvíjať  a žiť aj v roku 2018. Odmietanie, redukovanie, znovu používanie a recyklovanie mi ide celkom dobre. Najväčšou výzvou bude pre mňa tento rok kompostovanie. Stále si síce u mňa doma nedokážem predstaviť kompostér s dážďovkami, ale do konca roka to možno nejako rozchodím.

Plastic-free

Plasty sú pohromou pre našu planétu. Zamorili ju už úplne celú a v oceánoch plávajú obrovské plastové ostrovy.

Vyhnúť sa plastom všade, kde je to možné považujem za povinnosť. Snažím sa o to už niekoľko rokov, ale stále je čo zlepšovať.

Tento rok by som chcela napísať nový eBook o tom, ako zo svojho života odstrániť plasty, ako žiť „plastic-free“. Bude plný tipov a nápadov ako vymeniť plastové veci za zelenšie alternatívy. Tak držte prsty, aby môj malý princ veľa spinkal lebo inokedy sa k počítaču nedostanem.

Pár tipov na plastový detox mám pre vás už dnes:

Preložené z originálu: http://learningfundamentals.com.au/blog/go-plastic-free-find-your-strength/

 

Bojkotovať  palmový olej

Kvôli palmovému oleju sa klčujú a vypaľujú pralesy, uhárajú zvieratá, svet prichádza o zelené pľúca. V minulom roku som o tom čítala veľa článkov a fotky osirelých opičiek mi trhali srdce.

A navyše, palmový olej po zdravotnej stránke nie je žiadne terno, takže som začala pozorne sledovať zloženie výrobkov a zistila som, že palmový olej je takmer všade, hlavne v sladkostiach.

A ja sladkosti milujem, bez sladkého potešenia zväčša neprežijem ani deň a aj keď rada pečiem priznávam sa, že sladkosti aj kupujem. Takže prestať kupovať sladkosti bude pre mňa naozaj výzva. Priznávam sa, že už teraz dúfam, že nejaký „eko hriešnici“ mi sem tam niečo hriešne sladké prinesú, keď sa u mňa zastavia na návštevu :D

Náhradu za nutelu som už našla ;)

 

Ukazovať EKO svet môjmu synovi

Pretože deti sú budúcnosť, to oni budú naprávať, čo sme zničili. A mojim želaním je, aby ani nevedeli, že sa to dá aj „zle“, aby žili úplne prirodzene s čo najmenšou ekologickou stopou.

A kde začať ak nie u svojho dieťaťa. Výlety k smetným košom so starostlivo roztriedeným odpadom absolvujeme pravidelne. A kým môj malý princ nahádže všetko postupne do jednotlivých kontajnerov strávime tam aj pekné popoludnie. Netuším, či tomu rozumie, má len dva roky, ale so sklenenou fľašou automaticky zamieri k zelenému kontajneru, takže minimálne farby už pozná :D

Ale nechcem ostať len pri triedení odpadu, veď viete, že…

recykláciou je dobré začať, ale zároveň veľmi zlé skončiť,

takže tento rok plánujem môjho princa zasvätiť hlbšie do eko tajov.

EKO krása

Slovo krása sa vám možno vôbec nespája s eko svetom, ale u mňa sú aj tieto svety prepojené. Starostlivosť o svoju krásu nechcem zanedbávať len preto, že sa snažím neprodukovať odpad. A ono sa to ani nevylučuje.

Keď začnete riešiť „eko“ začnete riešiť aj chémiu v kozmetike. A že jej fakt nie je málo... Takže sa úplne prirodzene začnete obzerať po prírodnej kozmetike.

U mňa už niekoľko rokov vyhrávajú oleje, bambucké maslo, tuhé mydlá aj šampóny a kozmetické íly.

Skúšam aj rôzne značky prírodnej kozmetiky, polovicu minulého roka som testovala kozmetiku značky Manna. S kvalitou som bola spokojná, sklamali ma len obaly. Aj keď to na obrázkoch vyzerá pekne, minimalisticky a ekologicky, mydlá a šampóny sú zabalené v plastovej fólii a až potom v papieri. To sa mi nepáči, takže budem hľadať ďalej.

A tento rok by som sa veľmi rada vrátila k tvarovej gymnastike. Od kedy sa narodil môj malý princ tak som akosi prestala cvičiť a cítim aká je moja tvár zvädnutá. Gravitáciu neoklame ani ten najlepší pleťový krém, takže tvarovú gymnastiku vnímam ako jedinú brzdu starnutia.

Rozmýšľala som aj o kurze tvarovej gymnastiky, alebo CFF cvičení. Lenže tie kurzy sú dosť drahé, ale keby bolo záujemcov viac cena je nižšia, takže Košičanky napíšte mi správu ak by ste sa chceli pridať.

 

Vypestovať niečo vlastné

Také ambície mám každý rok. Na balkóne som už pestovala bylinky aj paradajky. Väčšinou neúspešne. Paradajková rastlinka sa mi vyšvihla do dvojmetrovej výšky a vyplodila asi 4 cherry paradajky. S bylinkami to býva ešte horšie, keď začnem otrhávať lístky je po všetkom.

Vyhovárala som sa na malý balkón… Môj nový balkón má 30 m2, tak dúfam, že už tam niečo naozaj vypestujem.

Ale aj keby sa mi nič vypestovať nepodarilo mám jednu vec, ktorá sa mi musí podariť…. aby môj vianočný stromček v kvetináči prečkal na balkóne do ďalších Vianoc. Tak držte palce.

 

 

 

 

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre