Reklama na vodu zo všetkých strán znie

fb-share

Prečo asi kupujeme vodu balenú v plastových fľašiach? Čo nás k tomu doviedlo? Ešte pred pár rokmi, v dobe môjho detstva také čosi vôbec neexistovalo. Nemali sme žiadne plastové fľaše s vodou, nanajvýš si pamätám tmavo zelené sklenené fľaše na minerálku, čo mal náš dedko poukladané na schodoch do pivnice, aby boli v chlade. A ešte ten zvláštny “ďugov „ na uzavretie otvorenej fľaše, keďže ten pôvodný tam už veľmi nedržal a už vôbec nie vodotesne. A ináč sme pili vodu z vodovodu, vtedy ešte aj so sirupom, veď sme boli deti a tie milujú sladkú vodu :)

No a teraz všetky tie deti odchované na kohútikovej vode vyrástli a neviem, prečo začali kupovať vodu zabalenú v plaste. Dlho som sa zamýšľala nad tým, čím to je?! Ako to, že my všetci čo sme vyrástli na vode z vodovodu jej zrazu neveríme a radšej si vodu kupujeme? Je to dobou? Presvedčením? Ponukou? Reklamou? No a dospela som k záveru, že je to asi tým všetkým.

Dnešná konzumná doba prišla s ponukou a hlavne s nápadom predávať niečo čo máme všetci doma takmer zadarmo. Výrobcom nápojov sa podaril husársky kúsok, vsugerovali nám, že ich voda je lepšia a zdravšia ako voda z vodovodu. Za pomoci reklamy nás presvedčili, že jedine balená voda pochádza z lona prírody, dodáva nám energiu, očisťuje naše telo a nabíja nás vitalitou! A my ako bytosti, ktoré chceme pre seba a svojich blízkych len to najlepšie sme im uverili. Veď akoby nie, pozrite si reklamy na balenú vodu. Čo tam vidíte? Vždy je tam buď krásna, panenská a nepoškvrnená príroda, alebo krásne, zdravé, vitálne telá mladých ľudí. A podvedomie pracuje, zrazu je nám tam niekde vnútri jasné, že táto voda z obchodu nám zaručí zdravie aj krásu!

Sexi vodné šaty aj panenská príroda

A že tých reklám na vodu je dosť sa môžete presvedčiť aj sami. Nechcem od Vás aby ste od teraz pozerali na reklamy v telke, to nerobím ani ja! Ale poznáte to, je ich toľko veľa a tak často, že aj keď ich chcete prepnúť na ďalších štyroch kanáloch natrafíte na ďalšie reklamy. Takže aj napriek tomu, že na nich cielene nepozeráte všimnete si ich dosť veľa. Tak nejako jedným očkom som ich vždy videla aj ja, ale neuvedomovala som si ich, aspoň nie vedome. Ale teraz som sa na to zamerala a došlo mi prečo je reklama na vodu taká vplyvná, vplýva totiž na to, na čom nám záleží, na zdravie a krásu.

Musím uznať, že väčšina reklám na vodu je naozaj krásna. Keď milujete prírodu mnoho reklám Vás naozaj osloví. Tá prekrásna príroda dokonca z našich končín, skaly, lúky, rieky, potoky, medvede, srnky, bylinky, no nekúp to!

Mne osobne sa vryla do pamäti reklama na minerálnu vodu, kde hlavná aktérka vo zvodných vodných šatách všetkým vyrazila dych! Tie vodné šaty proste nemali chybu! Aj keď ako väčšina ľudí neznášam reklamu, túto som si dokonca stiahla z YouTube :) Znie to zvláštne dokonca aj pre mňa :) Musím uznať, že tvorcom tejto reklamy sa fakt podarila! Je nezabudnuteľná a to bola uvedená v roku 2008. Je taká osudová, vyzývavá a sexi! A ešte tá skvelá hudba! Keď tá reklama išla v telke stále som zvýšila hlasitosť a spievala. A keď si v texte piesne vymeníte pár písmenok vznikne Vám aj zaujímavý šteklivý podtón….. Ale nie o tom som chcela! Tá reklama je proste super a na YouTube si ju doteraz pozrelo viac ako 139 000 ľudí a to podotýkam, že hovoríme o reklame!

Nečudo, že v tohtoročnej edícii reklamy použili okrem iného aj ten istý motív vodných šiat, to už sa tak nejako spája s touto značkou. A túto novú reklamu si na YouTube pozrelo dokonca viac ako 886 000 ľudí.

Rozhodnime sa sami

No a čo som tým vlastne chcela povedať? Že máte pozerať reklamy a kupovať plastové fľaše s vodou? Nie! Práve naopak, manipuláciu ukrývajúcu sa v reklame treba odhaliť, uvedomiť si ju a rozhodnúť sa, či sa ňou necháme ovplyvniť. Či si necháme diktovať, čo máme robiť niekým, komu ide o zisk, ktorý z nás bude mať, alebo sa vedome rozhodneme sami. A verte, že balená voda na našom trhu nie je kvôli ničomu inému len kvôli zisku jej výrobcov. Sú to celosvetové korporácie ale aj menšie firmy, ktoré sa zviezli na obrovskej vlne úspechu balenej vody!

Najväčším podvodom na zákazníka je podľa mňa balená stolová voda, ktorá pochádza v skutočnosti z vodovodu. Samozrejme nemôžeme všetky vody hádzať do jedného vreca, na našom trhu sú aj minerálne vody, ale treba si uvedomiť, že ich dlhodobé pitie sa zo zdravotného hľadiska naozaj neodporúča. A keďže sú tiež balené v plaste ich kvalita môže byť znížená, či už množiacimi sa baktériami alebo chemikáliami obsiahnutými vo fľaši.

Viete ako to robíme my keď s manželom máme chuť na minerálnu vodu? Urobíme si výlet do kúpeľov, najčastejšie do Bardejovských lebo ich máme najbližšie. Celý deň pijeme skvelú, čerstvú minerálnu vodu, užijeme si krásny deň mimo domova, vždy sa poprechádzame po kúpeľnej promenáde, centre mesta ale aj po prírode. Má to pozitívny vplyv aj na náš vzťah, trošku vypadneme zo stereotypu, máme čas na seba, porozprávame sa a zaspomíname si na romantické začiatky našej lásky, ktoré sa nám mimochodom spájajú aj s týmito kúpeľmi. A samozrejme minerálnu vodu si načapujeme aj do našej nerezovej fľaše, aby sme sa mohli jej chuťou potešiť aj doma alebo minimálne cestou domov :)

P1060461_1 P1060465_1

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre