Aký čaj doma pijete? Sypaný alebo ten porciovaný v malinkých vrecúškach?
U nás už niekoľko rokov vyhráva sypaný čaj. Buď kúpený, alebo pripravený z vlastnoručne nazbieraných byliniek a šípok.
Sypané čaje sa mi zdajú akési kvalitnejšie oproti tým porciovaným. Samozrejme máme doma aj tie porciované, lebo ich občas dostaneme ako darček. Ale keď si už mám kúpiť čaj, tak jednoznačne uprednostním ten sypaný.
Od kedy som mamičkou chcela som si svoj čajový repertoár rozšíriť aj o špeciálny čaj „pre dojčiace matky“. Vyskúšala som viacero druhov z lekárne, ale všetky boli len vo forme individuálne balených čajových vreciek. Nuž čo, hovorím si, veď je to len jedna (dve-tri) krabičky.
Ale ako si tak varím materský čajík, stále častejšie pri preblesne hlavou:
WTF, načo je matkám doma takto zabalený čaj? Keď už musí byť naporciovaný načo je treba zabaliť ešte aj každé jedno vrecko do extra obalu.
Chápem, že v kaviarňach a reštauráciách je čaj pekne zabalený, aby to dobre vyzeralo a aby si bol človek istý, že dostal, to čo si pýtal.
Ale prečo mám aj doma používať takéto mini balenia? Absurdnosť baliť jednu vec do kopy obalov na mňa s týmto materským čajom vyskakovala takmer každý deň.
No veď sa na to pozrime čisto sedliackym rozumom:
Štyri obaly pre jeden čaj.
Načo? Načo toľko zbytočných obalov kvôli pár dúškom čaju. Pretože sme moderní spotrebitelia s vysokou životnou úrovňou a chceme len čo najjednoduchšie použiť a vyhodiť?
A to ešte, keď sme pri tom čaji, tak väčšina obalov je našťastie papierová a nie plastová, ale aj tak sú často krát zbytočné.
A navyše, vedeli ste, ze takmer každé vrecko porciovaného čaju obsahuje plasty? Nachádzajú sa v tom lepenom spoji, takže sa pekne vylúhujú v horúcej vode.
Lebo sa to netýka len čaju. Takmer všetko je zabalené a väčšinou v plaste. Samozrejme chápem, že každý tovar je treba nejako zabaliť, minimálne kvôli transportu. A obaly sa používajú kvôli potrebe chrániť výrobky pred ich rozsypaním alebo poškodením.
Začali však pribúdať aj zbytočné a mnohonásobné obaly. A navyše aj tých pár produktov, ktoré našťastie nie sú zabalené (napr. ovocie a zelenina) si aj tak zabalíme do igelitových sáčkov.
Dovolím si povedať, že všetky tieto obaly nakoniec vyhodíme. Veď ako inak by sme my Slováci inak vyprodukovali 350 kg komunálneho odpadu ročne. Je to síce o 1/3 menej ako priemerný Európan, ale aj tak je to veľa.
Na prvý pohľad možno nemáme veľa možností ako nakúpiť bez obalu. A uznávam aj, že sa takto nedá kúpiť úplne všetko, čo bežne používame a požívame. Ale často krát mi je ľúto, že aj na miestach, kde sa to dá úplne bez problémov to nerobíme.
Ale dobrou správou je, že bezobalových obchodov pribúda a sú v mnohých mestách po celom Slovensku.
Nemusíme čakať, že niekto niečo vymyslí a vyrieši ten obrovský plastový problém.
My sami máme kompetencie niečo s tým urobiť. Pretože my rozhodujeme o tom, čo si kúpime. Tak robme správne rozhodnutia.
Môžeme si vybrať mlieko v sklenenej fľaši namiesto plastovej alebo tetrapaku. V ideálnom prípade si môžeme načapovať mlieko z mliekomatu do vlastnej fľaše. Aj alternatívy mnohých potravín existujú zabalené v skle namiesto plastu, stačí sa poprechádzať medzi regálmi.
Vlastná taška na nákup namiesto igelitiek pri pokladni by mala byť samozrejmosťou. Ale prečo ostávať len pri taške, keď sa to dá krásne rozšíriť aj o vlastné vrecká na ovocie, zeleninu a aj pečivo. Nemusíte si na všetko brať sáčky, ktoré sa roztrhajú len čo dôjdete domov alebo ešte aj skôr.
A nielen pivo. Ale aj taká čapovaná kofola odbremení svet od pár plastových fliaš. A nezabudnite, že načapovať si môžete aj drogériu. Od mydla a šampónu až po prostriedok na pranie aj umývanie riadu.
A dnes už nie je problém načapovať si do vlastnej fľaše ocot, olej, víno, či sódu.
Príliš malé balenia hocičoho nie sú ani ekologické ani ekonomické. Takže, keď už nešetríte matičku zem, ušetrite aspoň svoje peniaze. A to, že mnohonásobné obaly sú úplná zbytočnosť je jasné aj bez ďalších rečí.
Sú skvelým zdrojom pre nakupovanie čerstvých a sezónnych potravín. Samozrejme vlastná taška aj vrecká by určite nemali chýbať. A geniálne je, že si tu môžete priniesť aj svoje vlastné nádoby a nikto vás určite neodmietne ako sa to môže stať v supermarkete.
A keby sa vám zatiaľ nechcelo zmeniť nič z doterajších nákupných zvykov urobte aspoň jednu vec. Začnite si všímať ako sú veci zabalené. Porovnávajte rôzne značky toho istého produktu. Majte oči otvorené a zmeňte uhol pohľadu. Je to prvý krok z zmene.
Update 2019:
Uplnou náhodou som našla sypaný čaj pre dojčiace mamičky – v e-shope plantkissed.sk