Môj cestovateľský eko kit nielen na Santorini

Poznáte to? Nastúpili ste na zelenú jazdu. Na nákupy nosíte vlastnú tašku aj vrecká na zeleninu. Ak sa dá nakúpite bez obalu, alebo sa aspoň snažíte vyhnúť tým zbytočným, viacnásobným a plastovým. Doma poctivo separujete a máte zo seba fakt dobrý pocit.

A potom príde čas na výlet, či dovolenku a jazda sa paradoxne končí. Na cestách vás sprevádza „rýchle jedlo“ a káva v plastovom poháriku na benzínke. O pitný režim sa stará minerálka v plastovej fľaši a cestu vám spríjemňujú sladkosti.

Dorazíte na miesto a z dverí auta vypadáva všetok ten bordel. Rýchlo sa ho treba zbaviť, ale na blízku nie je žiadny kôš na separovaný zber. Tak s väčším, či menším pocitom viny všetko hodíte do jedného kontajnera.

Normálka. Realita všedných (dovolenkových) dní. Veď to ani ináč nejde…

Musím sa priznať, že to mám v hlave už natoľko vymaľované na zeleno, že aj na cestách sa snažím správať viac eko. Aby po mne neostávala potopa.

A keďže už balím kufre na Santorini prezradím vám, čo nesmie chýbať v mojom cestovateľskom eko kite:

Nerezová fľaša

Tá je môj verný spoločník, bez nej sa už nepohnem takmer nikde a na cestách nesmie nikdy chýbať.

S nerezovou fľašou môžete v pohode cestovať aj lietadlom. Je však dôležité, aby bola pri check-in kontrole prázdna (lebo tekutiny do lietadla samozrejme nedostanete).

Čo sa ale chystám teraz otestovať je, nechať si naliať vodu na palube lietadla do vlastnej fľaše. Lebo mne tie plastové poháriky, čo rozdávajú letušky lezú poriadne na nervy. To radšej vydržím dve hodiny bez vody, ako keď má po mne kvôli 5 dúškom vody ostať na zemi 200 rokov plastový pohár.

Ale nejde len o pitný režim. S vodou z fľaše v pohode umyjem ruky môjmu malému princovi, keď ochytá všetko možné. Áno viem, existujú vlhčené vreckovky, ale tie sú plné chémie a ja sa im snažím vyhýbať.

Látkové tašky

To je už úplná samozrejmosť. Látková taška nesmie chýbať v žiadnej kabelke, ani v tej plážovej.

A že na dovolenke nechodíte na nákupy? A čo také suveníry?

Keď opomeniem to, že mnohé z nich sú plastové čačky-mačky z Číny… z obchodu si ich odnesiete v igelitke. Takže jedna malá látková taška s vami v pohode precestuje svet (tá moja by už teda mohla rozprávať).

Vreckovky 

Áno presne tie, staré, dobré a už dávno zavrhnuté látkové vreckovky, ktoré sme poznali ako deti. Priznávam, že aj ja som ich mala odložené v kolónke „toto je prežitok a nie je to už kde a na čo používať“ ale zmenila som názor. Pomerne nedávno, ale lepšie neskoro, ako vôbec.

Nosím ich v kabelke od pohrebu mojej babky. Mama mi ich dala so slovami, že pri utieraní sĺz z tváre menej dráždia pokožku ako tie papierové.

Ale oni dokážu oveľa viac. Zabalíte do nich hocičo. Aj koláčik, ktorý ste nevládali dojesť v reštike. A neskončí to ako pri papierových vreckovkách, ktoré potom nemôžete odlepiť od tej skvelej čokoládovej náplne, tak to radšej celé vyhodíte.

Nechajte si na vreckovku položiť žemličku na benzínke, utriete si do nej jablko alebo si z nej urobte obrúsok, na ktorý vyložíte rôzne maškrty, keď sa chcete osviežiť počas cesty.

Toto je už z kategórie „zero waste“ ambícií lebo neprodukujete žiadny odpad. Vreckovky len operiete. A aby som umlčala tie kritické hlasy, ktoré už počujem… tie tri vreckovky sa v práčke s ostatnými vecami, ktoré by ste aj tak prali úplne stratia, takže vážne nemusíte prať dva krát toľko.

Nerezové slamky

To je aj u mňa zatiaľ novinka lebo si ich balím so sebou na cesty prvý krát. Doteraz som si vystačila s jednoduchým upozornením, že si do nápoja neprosím slamku. Ale predsa len existuje jeden nápoj, ktorý si bez slamky neviem predstaviť piť a tým je frapé.

Tam slamka jednoducho patrí a keďže som pred 11 rokmi pracovala v gréckej kaviarni ešte stále mám pred očami tie desiatky a možno aj stovky čiernych, tučných slamiek, ktoré sme vyhadzovali úplne každý deň.

Takže už teraz sa teším na tie prekvapené grécke pohľady, keď im pri objednávaní frapé zamávam nerezovou slamkou pred očami s požiadavkou, že si tú ich plastovú neprosím.

Nasledujúce vychytávky spadajú do kategórie eko baby, ale aspoň jeden tip bude vhodný aj pre dospelákov.

Eko mama na cestách

Pre môjho syna si vždy na cesty balím znovunaplniteľnú „kapsičku“ do ručičky, jednu malú sklenenú fľaštičku s lyžičkou ako aj nerezovú nádobku s vrchnákom.

Prvý deň v nich mám jedlo z domu a potom dopĺňam na raňajkách. Viem, že by sa z raňajok v hoteli nemalo nič vynášať, ale ten náš malý princ práve počas raňajok nikdy nemá chuť papať. Takže si pre neho vždy niečo zabalím. Jogurt do fľaštičky, krupica do kapsičky a jabĺčka do dózičky. Všetko pekne bez obalu :)

A mám aj jeden extra dospelácky tip: Keď sa jogurt z fľaštičky zje a vy si ju opláchnete vodou z nerezovej fľaše (tu vidíte, že vytrieť ju vlhčenými vreckovkami by nebolo celkom ok) môžete si do nej nechať urobiť napr. kávu so sebou – teda, keď nemáte čas posedieť si v kaviarni a vychutnať si ju tam.

No a tu sa moja inšpirácia pre dospelákov končí lebo sme pri plienkach.

Látkové plienky na cesty?

Jasné! A prečo nie? S malou dušičkou som to vyskúšala hneď pri našej prvej ceste a odvtedy už len takto cestujeme. Nie je s tým absolútne žiadny problém, dokonca sme to v pohode prežili aj v hotelovej izbe bez balkóna.

Na všetko stačí jedna dobre uzatvárateľná taška. Ja dokonca nemám ani tú špeciálnu, lebo pri prvej ceste som ju ešte nemala kúpenú, tak som vzala to, čo bolo doma. A to sa tak osvedčilo, že som už nič extra ani nekupovala.

Uznávam, že pri ceste autom po Slovensku je to o niečo jednoduchšie, ale to by som nebola ja keby som to nechcela vyskúšať aj pri leteckej dovolenke.

Takže aj na Santorini balím okrem eko jednorazoviek aj látkovky. Iba pár kusov, lebo za každý kufor sa nemilosrdne platí. Takže stratégiu používania prehodnotím ešte na mieste. Buď ich každý deň preperiem alebo ich použijem len posledné dva dni a vyperiem až doma.

Nuž ako vidíte je to len pár malých vecí, ktoré v batožine vôbec nezaberú veľa miesta ale poslúžia dokonalo.

Skúste preto zaradiť týchto pár eko tipov do vašich cestovateľských dní a budete mať zo seba naozaj dobrý pocit. A matička Zem bude plesať nadšením.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre