Mýty o plastic-free životnom štýle alebo prečo sa bojíme vyhýbať plastom

Snažím sa vyhýbať plastom. Plastové výrobky, plastové obaly, to všetko sa snažím držať ďalej od mojej domácnosti. Rada by som napísala, že žijem dokonalý plastic-free životný štýl. Pravda je taká, že to povestné plastic-free mi ide v niektorých oblastiach lepšie, v niektorých horšie, nie som dokonalá. A o dokonalosť ani nejde. Robím, čo môžem a v skutočnosti to nie je také namáhavé a obmedzujúce ako sa mnohý ľudia nazdávajú. Chcem preto vyvrátiť mýty, ktoré o plastic-free životnom štýle počúvam.

Mýtus č. 1 „Musím byť 100% plastic-free“

…“vo všetkých oblastiach života, pretože ináč to nemá zmysel.“

Plast sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, je zrejmé, že žiť bez plastových výrobkov je veľká zmena.

Aby ste tú zmenu mohli urobiť, musíte si vybudovať zvyk. Najlepšie krok za krokom. Ak si dáte príliš veľký cieľ – zbaviť sa všetkých plastov ihneď, bude sa to zdať neuskutočniteľné. Preto sú najlepšie pomalé, malé kroky. Ak si osvojíte jeden návyk a stane sa automatickou súčasťou vášho života môžete prejsť na ďalší.

Takže naozaj nemusíte okamžite žiť 100% bez plastov tj. plastic-free. Najlepšie, čo môžete urobiť je začať kde ste a robiť, čo môžete.

Zbavte sa presvedčenia, že ak nemôžete urobiť všetko dokonalo, tak to nemá zmysel.

 

Mýtus č.2 „Musím so sebou vždy nosiť kopu vecí…“

…“pretože na nákup bez obalov potrebujem vlastné vrecká, dózy, tašky, atď.“

Ruku na srdce, koľko krát idete na naozaj neočakávaný nákup? Väčšinou už ráno pri odchode do práce viete, že sa chcete poobede zastaviť v obchode.

A veľké víkendové nákupy, keď kupujete aj nejaké zásoby alebo veci dlhodobejšej spotreby  predsa nerobíte spontánne.

Takže nemusíte so sebou stále nosiť po 3 nákupné tašky, 5 vreciek, dózy a nebodaj ešte aj fľašu, pohárik na kávu, či nerezové slamky a cestovný príbor.

Ja so sebou bežne nosím len malú skladaciu tašku, 2-3 papierové vrecká (na kávu, chlieb, croisant alebo napr. na orechy), vreckovku (do ktorej sa dá zabaliť kadečo) a v lete aj nerezovú fľašu.

To všetko sa mi pohodlne zmestí do nie veľkej kabelky, vôbec mi to nezavadzia a zbytočným obalom sa len vďaka tomuto vybaveniu vyhnem celkom slušne. Ostatné veci si beriem len keď idem nakupovať.

Ak si základné vybavenie na plastic-free nákup hodíte aj do auta a do šuplíka v kancelárii už vás nič neprekvapí. Len to tam nezabudnite po použití vrátiť.

Keď sa ocitnete na neplánovanom nákupe a nemáte so sebou vôbec nič buďte kreatívny. Ja som si vyrobila tašku zo svojej šatky arafatky :)

Mýtus č. 3  „Celú domácnosť musím kompletne zbaviť plastu…“

…“lebo ináč sa to nepočíta.“

To vôbec nie je nutné a podľa mňa ani reálne. Sú veci, ktoré v našej modernej dobe jednoducho sú z plastu a nedá sa s tým nič urobiť. Preto veci ako počítač, fotoaparát, televízor a rôzne ďalšie ani neriešim. Sú to veci dlhodobej spotreby a väčšinou ani nie je na výber iná vhodná alternatíva.

Je pravda, že v každej jednej miestnosti vašej domácnosti môžete obmedziť plastové výrobky. A keď si budete kupovať niečo nové môžete do kritérií výberu zahrnúť aj plastic-free požiadavku.  Ale vyhodiť všetky doplnky a kúpiť všetko nové mi nepríde ako správne riešenie a aj keď by to síce bolo plastic-free ale určite nie zero waste.

 

Mýtus č. 4 „Všetko si musím vyrobiť sám…“

…“a ja na to nemám čas ani chuť.“

Ľudia si často myslia, že si všetko doma vyrábam sama. Lebo veď v obchode je to zabalené v plaste, ktorému sa snažím vyhýbať, takže ak to chcem používať musím si to vyrobiť. To je ale omyl. Veľmi málo vecí je u mňa doma robených. A aj niektoré z tých doma robených sú od mojej švagrinej, ktorá ich vyrába aj pre mňa.

Domáca výroba má mnoho výhod. Poznáte presné zloženie a významne môžete ovplyvniť kvalitu. Ale má to aj nevýhody, vyžaduje si to váš čas, zručnosti a chuť experimentovať, kým vyladíte receptúry podľa vlastných požiadaviek. A  míňať čas na niečo čo vás ani nebaví a robíte to s nechuťou nestojí za to.

Plastic-free výrobky si môžete jednoducho kúpiť. Buď ich nájdete v alternatívnom balení, alebo si ich necháte zabaliť do vlastného obalu. A vyrábať sami si môžete len to, čo vás baví a prináša vám to radosť.

PS: Výroba domáceho jogurtu je naozaj hračka :)

 

Mýtus č. 5 „Je to príliš drahé…“

…“a ja nechcem vyhadzovať peniaze.“

Keď sa začnete zaujímať o plastic-free životný štýl natrafíte na dokonalé fotky drahých náhrad obyčajných plastových vecí. Občas človek nadobudne pocit, že na to, aby mohol žiť „zelenšie“ si musí kúpiť kopec nových a drahých vecí.

To tiež nie je pravda.

Na zelenší život nepotrebujete ďalšiu kopu nových vecí. Často stačí zmeniť uhol pohľadu a zapnúť sedliacky rozum.

Asi jediné, čo vnímam ako naozaj dôležité je nerezová fľaša na vodu. Tú mám aj ja (dokonca niekoľko) a nevymenila by som ju za nič na svete.

Áno, môžete vymeniť takmer všetko vo svojej domácnosti za „eko, plastic-free, naj-top zelenú alternatívu“ z drahého eko e-shopu, ale nie je to vôbec potrebné.

Ja síce mám aj nerezové slamky, kúpila som si ich kvôli minuloročnej dovolenke na Santorini. Veď viete, piť frappé bez slamky by asi celkom nešlo. A navyše, nerezové slamky vyzerajú dobre na fotkách na Instagrame :)

Ale je to len taká frajerinka. Úplne by som sa bez nich zaobišla. Síce ich občas prevetrám aj v kaviarni, ale tam by stačilo povedať, že si slamku neprosím a vec by bola vybavená.

A takých frajeriniek je kopa a vôbec ich nemusíte mať na to, aby ste sa správali ekologickejšie.

Plastic-free životný štýl nemusí byť drahý. Sami si vyberáte koľko vás to bude stáť.

Mýtus č. 6 „Jednotlivec nič nezmení…“

…“je to len kvapka v mori.“

To počúvam stále. Že sa môžem snažiť koľko chcem, ale nezachránim svet. Že ten môj príspevok je len kvapka v mori.

Lenže každá naša akcia, veľká alebo malá, má vždy nejaký dopad a vplyv, pretože každá akcia vyvolá reakciu.

Nedá sa prežiť ani jeden deň bez toho, aby ste neovplyvnili svet okolo seba.

Jane Goodall

Ak predavačke v obchode poviete, že nechcete plastový sáčok pretože máte svoje vlastné vrecko lebo sa snažíte zredukovať používané plasty nie je to len o tom sáčku. Odmietnutie jedného sáčka znamená, že sa do odpadu vyhodí o jeden sáčok menej. Prírodu ste zachránili od jedného kusu plastu a generácia našich detí má o jeden problém menej.

Predstavte si, že by to urobil každý človek na planéte… to by bolo číslo…

Ale nie je to len o tom jednom kuse plastu. Odmietnutie plastového sáčku, tašky, slamky…. vysiela odkaz pre ostatných. Predavačka, ktorej to poviete sa možno zamyslí aj nad svojou vlastnou spotrebou plastu. Možno nie hneď a ani s tým hneď nič neurobí, ale zasiali ste semienko. A ono raz určite začne klíčiť.

A možno vás počuli aj ľudia stojaci za vami…

Takže aj keď neuvidíte rozdiel hneď, dnešné deti ho vidieť budú, keď vyrastú. A mojim snom je, aby sa nemuseli učiť naprávať svoje eko chyby (tak ako to musíme robiť my). Oni ani nebudú vedieť, že sa to dá aj zle.

*****

Prečítali ste si článok a rozmýšľate prečo by ste sa vlastne mali chcieť vyhýbať plastom?

Pretože nie sú také nevinné ako by sa mohlo zdať. A to, že ohrozujú zdravie ľudí je už potvrdené čierne na bielom.

Prečítajte si o tom viac v eBooku, ktorý si môžete stiahnuť tu >>>

Štítky:
Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre