Poďte so mnou na Santorini

Je to už pár rokov, čo som si uvedomila, že nie veci, ale zážitky ma robia šťastnou. A medzi moje najobľúbenejšie zážitky patria tie cestovateľské. Na mojom zozname vysnívaných dovolenkových destinácií pomaly krúžkujem splnené sny a nedávno sa k nim pridal aj ostrov Santorini.

V klasickej ponuke cestovných kancelárií ho nenájdete, ale vďaka svojej jedinečnosti stojí za návštevu. Nie je to síce žiadna exotika, dostanete sa tam za niečo málo viac ako dve hodiny. Očarí vás ale svojou výnimočnosťou. Nikde inde na svete totiž nenájdete biele mestečká vystavané na strmých  sopečných útesoch – na kaldere.

Prečítajte si, čo všetko tam môžete vidieť, zažiť a užiť si.

Typické santorínske mestečká

Hlavné mesto Fira

Hlavné mesto Fira je krásne, vystavané na najvyššej časti kaldery. Ponúka dych berúce výhľady nielen na morom zaliaty kráter s kotviacimi výletnými loďami ale aj na krásnu architektúru hotelov s terasami a bazénmi, ktoré sa tiahnu po stenách kaldery.

Fira ponúka prechádzky po úzkych uličkách plných obchodíkov, kaviarní a reštaurácií. Vo Fire vás až na pár desiatok metrov dlhú promenádu čakajú samé schody. Takže ak sa tam chystáte podobne ako my, s dieťaťom, kočiar radšej nechajte v hoteli.

Vo Fire si nenechajte ujsť kľukatú cestičku s 587 schodmi do prístavu, po ktorej sa môžete nechať odviesť na chrbte oslíka.

Alebo sa tam odvezte lanovkou, je to rýchlejší a praktickejší spôsob. Lebo, ruku na srdce, cesta na chrbte somárika vyzerá dobre akurát tak na fotke cestovných agentúr. Ale trepať sa v horúčave na chrbte spoteného zvieraťa po schodoch posiatych jeho h*vnami…. ehm.

Okúzľujúce mesto Oia

Ak chcete zažiť romantické a očarujúce Santorini rozhodne na svojej ceste nevynechajte mestečko Oia. Oiu proste musíte navštíviť, aj keby ste mali pôvodne v pláne len ležať na pláži.

Oia je jednoducho nádherná. Hneď ako vkročíte na pešiu zónu dýchne na vás tá úžasná atmosféra. Oia je štýlová, luxusná aj pohodová zároveň. Má tú povestnú magickú esenciu, ktorá premení prechádzku jej uličkami na nezabudnuteľný zážitok.

Typická kykladská architektúra je naozaj očarujúca, každý jeden kút stojí za fotku.  A tie úžasné výhľady… budete mať chuť ostať tam navždy.

Oia je plná kaviarní a reštaurácií s prekrásnymi výhľadmi. V uličkách nájdete štýlové obchodíky s nápaditými, originálnymi a dizajnovými vecičkami. Žiadny tuctový tovar z Číny.

Takmer do polovice mestečka vedie rovná vydláždená cesta, takže sa tam dá ísť aj s kočiarom.

Z Oie môžete vidieť údajne najkrajší západ slnka na svete. Keď sa nebo nad  Santorini sfarbí dočervena je to až mystický zážitok.

Ale krásny západ slnka môžete pozorovať aj na iných miestach na ostrove. Na cestách je dokonca značenie upozorňujúce na výhliadky pre pozorovanie západu slnka.

Ak chcete vidieť západ slnka v Oii pripravte sa na oveľa vyššiu koncentráciu ľudí, ktorí ho s vami budú sledovať. Večer sa tam nahrnie polovica ostrova, takže na romantické predstavy radšej zabudnite.

Pláže – farebné aj romantické

Santorini, ako správny dovolenkový ostrov, má aj krásne pláže. Sú väčšinou čierne, keďže piesok a kamienky sú lávového pôvodu. Pláže sa nachádzajú na opačnej strane ostrova ako typické santorinské mestečká. Musíte si teda vybrať, či z hotela budete dochádzať na pláž, alebo do mestečiek.

Najznámejšia pláž je v letovisku Kamari. Je dlhá a široká, posiata malými, čiernymi kamienkami. Pozdĺž celej pláže sa tiahne promenáda plná barov a reštaurácií po oboch stranách, ku ktorým prislúchajú aj lehátka so slnečníkmi na pláži. Všetky bary a reštaurácie boli otvorené už aj takto skoro v máji a hemžilo sa to tam turistami.

Kamari vyzerá skvele, no neďaleko je letisko a pristávajúce lietadlá prelietajú priamo popri pláži. To bol aj dôvod prečo sme si v tomto stredisku nevybrali hotel. Vidieť pristávať lietadlá môže byť super zážitok, ale treba rátať  s hlukom aj so splodinami z motorov (niekoľko krát denne).

Ďalšia známa pláž je v letovisku Perissa, ktorá pozvoľna prechádza až do letoviska Perivolos. Na pláži nájdete pásy kamienkov aj piesku v čiernej farbe. Perissa aj Perivolos sú o niečo pokojnejšie strediská oproti Kamari (aspoň v máji), v lete to bude asi poriadna divočina.

Promenáda je tiež posiata barmi a reštauráciami, ale len po jednej strane, takže vždy máte výhľad na pláž. Takto v máji bola otvorená asi každá piata reštaurácia, takže tu bol božský kľud a málo turistov.

Rozhodne si nenechajte ujsť legendárnu Červenú pláž. Nejedná sa ale o žiadne letovisko a dopraviť sa tam musíte autom. Na pláži ale nájdete lehátka a slnečníky a aj možnosti občerstviť sa.

Červená pláž je trošku zapadnutá, musíte sledovať značenie na cestách, aby ste sa tam dostali. Pred samotnou plážou vás čaká aj trošku turistiky (fakt len trošku), ale stojí za to vidieť ju na vlastné oči.

Za návštevu stojí aj pláž vo Vlychade. Na jej začiatku je malý prístav, kde sa môžete pokochať pohľadom na veľké, moderné katamarány, ale aj na malé rybárske lodičky so žltými sieťami.

Samotná pláž je dosť „opustená“. Pár reštaurácií je len na jej začiatku, potom už pláž lemujú len vysoké skaly.

Za návštevu stojí ešte malinká pláž v mestečku Akrotiri. Samotná pláž nie je ničím výnimočná, ale ponúka výhľad na kalderu celého ostrova.

A keď sa vyberiete na južnom cíp ostrova, až k majáku, môžete odbočiť  na pláž Mesa Pigadia. Pláž je malá, ale vybavená lehátkami so slnečníkmi. Lemovaná je impozantnými skalami a určite vás očarí.

Potulky ostrovom

Santorini je naozaj malinký ostrov, jeho rozloha je 90,96 km2. Na dĺžku meria 18 km a na šírku 12 km. Ja takéto malinké ostrovy zbožňujem, je jednoduché prejsť ich celé a odhaliť všetky krásne zákutia, ktoré ponúkajú. Ak ste na veľkom ostrove ako je napr. Kréta nemáte šancu ho celý prejsť ani za mesiac.

Takže jednoznačne odporúčam požičať si auto a preskúmať celý ostrov. Aj napriek tomu, že ostrov je naozaj malinký ponúka toho veľa na objavovanie. Pár dní môžete venovať práve objavovaniu známych santorinskych mestečiek a pláží.

Aj mestečká vo vnútrozemí majú svoje čaro a ak máte radi sakrálne umenie rozhodne nevynechajte návštevu desiatok kostolíkov či kláštorov.

Ak ste milovníci vína na Santorini si prídete na svoje. Viniču sa tu vďaka vulkanickej pôde naozaj darí a nájdete tu niekoľko kvalitných značiek vín. Jednotlivé vinice ponúkajú možnosť riadených ochutnávok svojich vín, čo vám poriadne zamotá hlavu :)

Ak máte radšej pivo zastavte sa v jedinečnom miestnom pivovare „Crazy Donkey“. Môžete si pozrieť výrobný proces a malú ochutnávku máte zdarma.  Pivo je nepasterizované, vyrobené výlučne z miestnych surovín, bez konzervantov, farbív a E-čok.

Milovníci histórie sa iste potešia múzeám rôzneho druhu. Veď už len to, že Santorini sú pravdepodobne pozostatkami bájnej Atlantídy je samo o sebe vzrušujúce.

V mestečku Akrotiri si môžete pozrieť  zvyšky domov, ktoré tu ostali po osudnom výbuchu sopky, ktorá pred 3470 rokmi zničila pôvodné Santorini (Atlantídu). Sú známe ako „Pompeje Egejského mora“.

Vychutnať si môžete Múzeum prehistorickej Thery, Archeologické múzeum, ale aj Múzeum vína či paradajok a mnoho ďalších. V mestečkách nájdete aj očarujúce, zapadnuté, mini galérie, ktorým určite neodoláte ak milujete umenie.

Rozhodne odporúčam nesedieť v hoteli, ale prejsť celý ostrov. Od majáka v južnej časti ostrova (ktorý je ale zatvorený), až po prístav v Oii na severe. Do tohto prístavu sa dokonca dostanete aj autom, ak vám somáriky nevoňajú.

Ak si netrúfate cestovať sami môžete využiť bohatú ponuku organizovaných výletov po ostrove. Ako aj širokú ponuku lodných výletov. Info určite nájdete v hoteli.

Praktické info

My sme si návštevu Santorini naplánovali na začiatok mája práve kvôli „poznávaciemu“ charakteru dovolenky.

V tomto čase je na Santorini menej turistov. Aj keď v hlavnom meste Fira ich bolo aj napriek tomu dosť veľa. Ale asi je to aj tým, že práve v tomto prístave kotvia obrovské výletné lode a tisícky pasažierov sa vylodia práve tam.

Počasie bolo aj takto v máji krásne teplé a na spoznávanie ako stvorené. V letných mesiacoch, v spaľujúcej horúčave nemusí byť práve príjemné potulovať sa po mestečkách. Jedinou nevýhodou je, že v máji sa nedá kúpať v mori lebo je ešte dosť studené. Z toho pohľadu by bolo výhodnejšie prísť na Santorini  v jeseni.

Mimo hlavnej letnej sezóny sú aj oveľa lepšie ceny, teda aspoň za hotel zaplatíte 2-krát menej ako v lete. Ináč sa ceny v strediskách pri mori a ceny v kaviarňach na kaldere s výhľadom na more veľmi neodlišovali.

Káva stála 3 eur a frapé 4 eur (±0,5 eur).  Ceny jedla boli v reštauráciách na kaldere o 4 a viac eur vyššie.

Samozrejme, v hlavnej sezóne to môže byť úplne ináč. A aj keď sú ceny mimo sezónu lepšie nehovorím, že Santorini je lacná destinácia!

 

Čo sa týka dopravy, na Santorini sa v pohode môžete premiestňovať aj autobusom. Autobus jazdí do všetkých významných miest. Základný východiskový bod je v hlavnom meste Fira a odtiaľ chodia autobusy každým smerom. Priama linka z jednej strany ostrova na druhú neexistuje, vždy musíte prestupovať v hlavnom meste.

V hlavnej sezóne chodia autobusy dva krát za hodinu, alebo aj častejšie. V máji to bolo len raz za hodinu a napr. do strediska Perivolos, kde sme mali hotel my, autobus ešte nejazdil. Vysadil nás asi kilometer pred cieľom na križovatke a museli sme ísť pešo.

Ak teda chcete ušetriť čas pri prestupovaní a nechcete byť závislí na cestovnom poriadku odporúčam požičať si auto.

Najlepšie je požičať si auto cez internet vopred. Bude vás čakať na letisku a nemáte tak žiadne starosti. A aj cenovo je to najvýhodnejšia alternatíva. Pozor, pri objednávaní auta cez internet musíte mať kreditnú kartu (nie obyčajnú debetnú), bez nej rezervácia nie je možná.

Ak riešite prenájom auta až na mieste, odporúčam prenajať si ho v niektorom z mestečiek a nie na letisku, lebo ceny sú tam 3-krát nižšie. Na letisku auto veľmi preplatíte.

A čo vás môže na Santorini „sklamať“? Ak poznáte Santorini z fotiek známych fotografov v mestečkách veľmi rýchlo zistíte, že podobné sa vám asi urobiť nepodarí.

S najväčšou pravdepodobnosťou sú odfotené z miest, ktoré patria luxusným hotelom. A dostanete sa do nich len ako ubytovaný hosť. Ale aj napriek tomu, že ako bežný turista máte prístup len na „normálnu“ pešiu zónu garantujem vám, že to bude aj tak úchvatné a nezabudnuteľné.

A na záver asi len toľko:

Dovolenka na Santorini je naozaj výnimočná a ak som vás práve inšpirovala teším sa. Zvážte ale aký ste tip cestovateľa. Pretože na Santorini neexistujú all inclusive hotely a ani žiadne mega, veľké komplexy, ktoré poznáte z Turecka.

Žiadny z hotelov sa nenachádza priamo na pláži. Vždy musíte prejsť cez promenádu. Niektoré hotely ponúkajú svojim hosťom na pláži lehátka so slnečníkmi. Inde toto vybavenie prislúcha k plážovým barom a platí sa.

Hoteli na kaldere sú naozaj výnimočné a aj výnimočne drahé. Navyše vo väčšine  z nich vás neubytujú s malým dieťaťom (kvôli nebezpečenstvu pádu z útesu.)

Santorini rozhodne nie je typická oddychová dovolenka, v zmysle „vyvalím sa v hoteli pri bazéne“. Ak chcete zažiť skutočné a autentické Santorini budete si musieť trošku pobehať. Ale rozhodne vás to obohatí a dá sa to zvládnuť aj s malým dieťaťom.

 

Pohľad na Santorini cez „zelené „okuliare nájdete tu>>>

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre