Doba plastová potrebuje detox

Od ich objavenia ubehlo 150 rokov a všetky, čo boli kedy vyrobené sú ešte stále na svete.  Je ich stále viac a viac a ani za ten svet sa nechcú rozložiť. Čo je ale horšie, podozrenie,  že ovplyvňujú nielen prírodu, ekosystémy a zvieratá ale hlavne zdravie nás ľudí je už potvrdené čierne a bielom.

Áno hovoríme o plastoch

Žijeme v dobe plastovej. V dobe úplne zamorenej plastmi. Nájdeme ich v prírode, v moriach a oceánoch, v našich domovoch, balíme do nich svoje jedlo a máme ich vo svojich telách.

Poobzerajte sa okolo seba a začnite hneď tým, čo držíte v ruke. Je to mobil, či tablet, na ktorom čítate tento článok? Alebo je to myška, s ktorou scroll-ujete tieto riadky? V podstate je to jedno, všetko je z plastu. A čo tak podlaha, na ktorej stojíte a ďalšie vybavenie interiéru.

Ste doma? Super, tak zamierte do kúpeľne. Z čoho sú všetky tie dózičky a fľaštičky s kozmetikou a čistiacimi prostriedkami? Áno z plastu.

A na záver kuchyňa. Nielen rôzne spotrebiče sú z plastu, ale v plaste máme zabalené aj jedlo aj nápoje.

Plasty sú všade

Plasty sú všade okolo nás a stali sa tou najbežnejšou súčasťou nášho života. Sú aj tam, kde by ste ich možno nečakali. Spomeňte si na tú úžasnú pieskovú pláž z dovolenky. Viete, že jedna tretina toho krásneho piesku bol plast rozdrvený na miniatúrne kúsky?

Moria a oceány sú plné našich plastov, zamorili dokonca aj telá rýb, ktoré jeme.

Určite ste už videli fotografiu korytnačky, ktorej trčí z úst plastová taška, alebo albatrosa, ktorý bol plný malých kúskov plastu. Nedávno svet obehla informácia o smrti veľryby, ktorá mala v žalúdku 30 ks plastových tašiek.

Ale veď čo tam po nejakých morských živočíchoch…

Každý z nás za rok vyprodukuje približne 100 kg plastového odpadu. A od roku 2000 lámeme rekordy pretože odvtedy sme vyprodukovali toľko plastového odpadu ako za takmer 100 rokov predtým. A z toho sa celosvetovo recykluje „až“ 5 percent! Zvyšok čaká na svoju smrť stovky rokov.

Plast rovná sa ropa plus chemikálie

Chápem, že nejaké morské živočíchy sú niektorým ukradnuté, ale verte mi vôbec sa to netýka len ich. Nasledujúce riadky vás možno presvedčia.

Základ pre výrobu plastov sú monoméry z ropy, ktoré sa miešajú s ďalšími chemikáliami, o ktorých sa my smrteľníci nikdy nič nedozvieme. Už toto by malo biť na poplach.

Jedna zo štúdií, v ktorej francúzski vedci skúmali vplyv plastu na samice vodných slimákov by mohla načrtnúť hĺbku problému.

Samice slimákov rozdelili na dve časti a zavreli ich na 6 – 8 týždňov do sklenených a do plastových nádob. Zatiaľ, čo tie v skle boli v pohode, tým v plaste sa úplne zbláznil hormonálny systém. Ich vaječníky produkovali tak veľa vajíčok, že ich vajcovody ten nápor nevydržali a doslova vybuchli. Ale to je len taký „malý, slimačí“ dôkaz toho, že v plastoch je niečo nedobré a my presne nevieme čo.

Skúmalo sa už aj na ľuďoch a to priamo na Slovensku. Ftaláty a bisfenol A kolujú v žilách nielen nám ale aj novorodencom.

Jedna štúdia porovnávala obsah ftalátov v telách matiek a ich detí v hlavnom meste s tými, čo žijú v malých dedinách v objatí prírody na severnom Slovensku. A výsledky boli prekvapujúce.

Zatiaľ čo matky z dedín mali v telách menej nebezpečných látok v porovnaní s matkami z hlavného mesta, deti v oboch skupinách boli rovnako zamorené.

Deti sa totiž celé dni váľajú po plastových podložkách, sú kŕmené z plastových tanierikov s plastovým príborom a vodu pijú z plastových fliaš. Hrajú sa s plastovými hračkami, ktoré cmúľajú a hryzú, nečudo, že vo svojich malých telíčkach majú tak veľa nebezpečných látok.

Niet už pochýb, že plasty veru nie sú takým geniálnym riešením ako sa môže zdať. Jedovaté látky uvoľňované z plastov vás bezprostredne nezabijú, len zhoršia kvalitu vášho života.

Spôsobujú ochorenia, o ktorých hovoríme, že vznikli „z ničoho – nič“ a ani lekári nám nevedia dať odpoveď odkiaľ sa vzali. Stoja za nárastom rôznych porúch a ochorení:

  • poruchy štítnej žľazy,
  • rakovina prsníka a prostaty,
  • polycystické vaječníky,
  • zníženie produkcie spermií a ich poškodenie,
  • feminizácia mužského pohlavia,
  • hyperaktivita u detí,
  • oslabená imunita,
  • problémy s počatím.

Aká je cesta von?

Jednoduchá aj zložitá zároveň. Plastom sa treba proste vyhýbať. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že to nie je vôbec jednoduché. Lebo sú naozaj všade.  Ale s trochou kreativity a plánovania môžeme znížiť množstvo plastov v našom živote, prestať zaťažovať naše telá zbytočnými toxínmi a uľahčiť tak aj planéte.

Ak sa vám nechce plánovať a zapájať kreativitu zapamätajte si a aplikujte aspoň toto:

  • Plastu s číslom 3 v recyklačnom trojuholníku sa vyhýbajte ako čert krížu. Jedná sa o PVC, ktoré sa mimoriadne ťažko zneškodňuje. Na rozdiel od iných obsahuje chlór, pri horení ktorého vznikajú vysoko jedovaté, karcinogénne dioxíny. A nik vám presne nepovie, čo sa z neho neuvoľňuje pri bežnom používaní.
  • Jedlo v plastových nádobách nikdy neohrievajte v mikrovlnke. A polystyrénové nádoby na jedlo nepoužívajte vôbec – kvôli vášmu zdraviu.
  • Zvolíte si menšie zlo, ak si vyberiete potraviny zabalené v plastoch s označením PP, LDPE, HDPE, alebo čísla 2, 4 a 5 v recyklačnom trojuholníku.
  • Čo smrdí, to prchá. A neprchá z toho nič dobré. Vyhýbajte sa preto plastom, ktoré smrdia aj bez toho, aby ste ich špeciálne očuchávali.

 

A čo dodať na záver?

Plasty sú moja „úchylka“. Každý nejakú máme, však. V eko životnom štýle je veľa oblastí, kde sa môžete zlepšovať. Niekto možno ulietava na vegánstve, kompostovaní alebo na chodení pešo a zaryto si odmieta sadnúť do auta, aby nevyprodukoval CO2.

Pre mňa je top oblasťou téma PLASTY. Toto vnímam ako najväčšie zlo a preto navrhujem PLASTOVÝ DETOX. Inšpirujte sa nápadmi z obrázka.

(Na obrázok si kliknite, aby ste to vedeli všetko prečítať :)

Štítky:
Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre