Toxický vzduch u vás doma?

 

Poznáte ten skvelý pocit, keď si doma zapálite sviečku, uvaríte horúci čaj, uvelebíte sa na pohovke, zapnete lampičku a začítate sa do knihy? V tom úžasnom teple vášho domova. A všetka tá škaredá a upršaná jeseň sa odohráva za oknami.

Za oknami, ktoré aj zabudnete otvoriť. A viete, že znečistenie vzduchu vo vnútorných priestoroch je 3 – 70 krát vyššie ako vo vonkajších priestoroch?

Áno vzduch v našich domácnostiach je skutočne taký znečistený. Plný toxínov a chemických látok, ktoré sa vyparujú z rôznych vecí, elektromagnetického smogu, roztočov a možno aj plesní.

Ak máte doma malé deti zbystrite pozornosť. Pretože do ich malých telíčok sa dostane viac toxínov. Ešte aj trojročné deti vdýchnu v kľude dvakrát viac vzduchu na kilogram telesnej hmotnosti  ako  dospelí.  Ich  dýchacie  cesty  sú  užšie  a  pľúca  sú  stále  v  štádiu  vývoja,  problémy  v dôsledku vdychovania znečisťujúcich látok sú u nich závažnejšie a dlhšie trvajúce.

Pozrime sa preto bližšie na najčastejšie sa vyskytujúce hrozby poletujúce v ovzduší našich domácností.

Prchavé organické látky (VOC)

Prchavé organické látky tvoria skupinu viac ako 400 chemických látok, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia v závislosti od teploty miestnosti z rôznych materiálov a produktov bežne používaných v domácnosti.

Prenikajú do ovzdušia a do prachu z farieb, nalepených tapiet, vinylových podláh, kobercov a poťahových látok.  Nevinné nie sú ani čistiace prostriedky, či osviežovače vzduchu a vonné sviečky. Ďalším zdrojom je aj kozmetika, nájdeme ich v deodorantoch, či lakoch na vlasy.

Pri dlhodobom vystavení sa účinku týchto látok môžu vzniknúť problémy ako sú: depresia, závraty, kŕče, strata pamäti a rovnováhy, poruchy videnia alebo pokles reakčného času.

Najčastejšie sa v našich domácnostiach stretnete s týmito VOC:

Formaldehyd – jeho zdrojom je hlavne nábytok, vinníkom je lepidlo v drevotrieske, z ktorej je vyrobený. Ale nájdeme ho aj v izolačných penách a v ďalšom bežnom vybavení bytu ako sú koberce a textílie.

Formaldehyd je karcinogénna látka a žiaľ nájdete ho aj v kozmetike.

Benzén – nájdeme ho najmä v cigaretovom dyme ale aj vo farebných náteroch a aj v prostriedkoch na upratovanie a v kozmetike.

Toluén – útočí na nás z farieb, lakov, lepidiel ale aj z umelých kobercov.

Xylén – najčastejšie sa vyskytuje v rozpúšťadlách. Ale nájdeme ho aj v niektorých druhoch farieb, lakov, lepidiel, v tesniacich penách, gumách a dokonca aj v čalúnení.

Trichlóretylén – nájdeme ho vo farbách do tlačiarne,  lakoch, lepidlách a čističoch kovov.

Amoniak – sa nachádza v čističoch okien, voskoch na podlahy a v osviežovačoch vzduchu.

Biologické znečisťujúce látky

Akými sú roztoče a plesne.

Roztoče sa nachádzajú vo väčšine domov a žijú v domovom prachu. Nájdeme ich najmä v kobercoch a v mäkkom nábytku. Najčastejším miestom výskytu roztočov sú postele. Roztoče v nich majú ideálne podmienky na život – vlhkosť a dostatočný prísun živín.
Alergény roztočov sú najčastejšou príčinou alergickej precitlivenosti. Podieľajú sa na rozvoji astmy, ekzémov a atopickej dermatitídy.
a
Plesne sa vyskytujú tam, kde je prítomnosť vody a vlhkosti. V bytoch hrozí nebezpečenstvo jej vzniku napr. v zimných mesiacoch, keď sa na zavretých oknách kondenzuje voda.
a
Zvláštnu pozornosť je treba venovať kúpeľniam a kuchyniam, kde vysoká vlhkosť vzduchu môže viesť ku kondenzáciám vody na povrchoch a následnému vzniku plesní.
a
Plesne samé o sebe nepredstavujú pre človeka ohrozenie zdravia. Za účinky na zdravie sú zodpovedné emisie z plesní – mykotoxíny, alergény a rôzne dráždivé látky.
a
Tie majú za následok zdravotné problémy ako sú bolesti hlavy, únava, pocit na zvracanie, zvýšená teplota a dráždenie očí a dýchacích ciest. Sú príčinou aj opakovaných infekcií ako je  chrípka, bronchitída a infekcie stredného ucha ale aj vážnych, alebo chronických ochorení ako je astma a rôzne druhy alergií.
a

Elektromagnetické žiarenie

Elektromagnetické žiarenie je všade okolo nás. Vytvárajú ho všetky elektrické zariadenia. Za dobrú správu môžeme považovať to, že pôsobí len vtedy, keď je jeho zdroj, teda elektrické zariadenie v prevádzke. Najintenzívnejšie je v okolí zdroja a jeho intenzita so vzdialenosťou klesá.

Pozor ale na režim stand-by, vtedy je spotrebič v podstate v prevádzke a okrem toho, že stále produkuje elektromagnetické žiarenie stojí nás to aj peniaze.

Najväčším problémom elektromagnetického žiarenia je predovšetkým neustále vystavovanie sa jeho vplyvu, čo sa môže prejaviť zdravotnými problémami ako je nevoľnosť, nervozita, únava, zhoršenie koncentrácie, bolesť hlavy a očí, pískanie v ušiach,  či poruchy spánku.

Smutné je, že sa prakticky neustále nachádzame v poli elektromagnetického žiarenia v podobe žiarenia z informačných sietí našich telefónnych operátorov a televízií. Keď náhodou nie sme v ich dosahu považujeme to za tragédiu…

Toxický kokteil

Vymenované toxíny na nás nepôsobia jednotlivo, ale v nebezpečnom toxickom kokteile, čím sa ich účinok znásobuje a zosilňuje. A to je ešte nebezpečnejšie ako ich individuálne pôsobenie.

Takýmto spôsobom môžu vznikať rôzne ochorenia, ktoré lekári často označujú ako vzniknuté bez identifikovateľnej príčiny. No skutočnou príčinou môže byť aj toto škodlivé bytové či pracovné prostredie, v ktorom sa dlhodobo pohybujeme.

Ako sa  vyhnúť toxínom?

Žiaľ toxínom sa nedá úplne vyhnúť. Sú všade a dostávajú sa nám do tela nielen zo znečisteného vzduchu.  Ak ich chceme eliminovať sústreďme sa na to, čo vieme sami ovplyvniť a kontrolovať. A vypestujme si správne návyky, ktoré nám pomôžu eliminovať toxíny v našom živote.

Minimalizovať toxíny v ovzduší nášho domova môžeme nasledujúcimi spôsobmi:

  • Eliminovať možnosti ich vzniku

Napríklad aj tým, že budeme používať čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú chemické látky. A namiesto nich použime ocot, sódu bikarbónu alebo mydlo. Ak týmto produktom neveríte môžete si  obstarať eko drogériu.

  • Rozmýšľať pri kúpe

Pri kúpe vybavenia domácnosti si všímajme z čoho je vyrobené. Uprednostňujme prírodne materiály a vyhnime sa plastom.

Rovnako sa zamyslime aj nad tým, či naozaj potrebujeme mať doma toľko elektroniky…

  • Vetrať

Taký jednoduchý a pritom taký účinný spôsob. Ale je treba vedieť vetrať správne. Rýchlo a intenzívne, 5 -10 minút viackrát denne s oknami otvorenými dokorán.

  • Využívať silu prírody

Použitím rastlín, ktoré majú schopnosť prečistiť vzduch a pohltiť toxíny.

  • Vypínať

Elektrické spotrebiče nenechávať v režime stand-by, najlepšie je vypnúť aj wifi. A večer, keď vypnete telku nezabudnite aj prevetrať.

  • Návrat k prírode

Najúčinnejšou ochranou alebo lepšie povedané záchranou pred takýmito nebezpečnými civilizačnými atakmi je návrat k prírode, v ktorej budeme tráviť čo najviac voľného času. A najlepšie tam, kde nie je ani signál, vyhnete sa tak toxínom aj elektromagnetickému žiareniu.

 

 

 

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre