Poznáte ten skvelý pocit, keď si doma zapálite sviečku, uvaríte horúci čaj, uvelebíte sa na pohovke, zapnete lampičku a začítate sa do knihy? V tom úžasnom teple vášho domova. A všetka tá škaredá a upršaná jeseň sa odohráva za oknami.
Za oknami, ktoré aj zabudnete otvoriť. A viete, že znečistenie vzduchu vo vnútorných priestoroch je 3 – 70 krát vyššie ako vo vonkajších priestoroch?
Áno vzduch v našich domácnostiach je skutočne taký znečistený. Plný toxínov a chemických látok, ktoré sa vyparujú z rôznych vecí, elektromagnetického smogu, roztočov a možno aj plesní.
Ak máte doma malé deti zbystrite pozornosť. Pretože do ich malých telíčok sa dostane viac toxínov. Ešte aj trojročné deti vdýchnu v kľude dvakrát viac vzduchu na kilogram telesnej hmotnosti ako dospelí. Ich dýchacie cesty sú užšie a pľúca sú stále v štádiu vývoja, problémy v dôsledku vdychovania znečisťujúcich látok sú u nich závažnejšie a dlhšie trvajúce.
Pozrime sa preto bližšie na najčastejšie sa vyskytujúce hrozby poletujúce v ovzduší našich domácností.
Prchavé organické látky tvoria skupinu viac ako 400 chemických látok, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia v závislosti od teploty miestnosti z rôznych materiálov a produktov bežne používaných v domácnosti.
Prenikajú do ovzdušia a do prachu z farieb, nalepených tapiet, vinylových podláh, kobercov a poťahových látok. Nevinné nie sú ani čistiace prostriedky, či osviežovače vzduchu a vonné sviečky. Ďalším zdrojom je aj kozmetika, nájdeme ich v deodorantoch, či lakoch na vlasy.
Pri dlhodobom vystavení sa účinku týchto látok môžu vzniknúť problémy ako sú: depresia, závraty, kŕče, strata pamäti a rovnováhy, poruchy videnia alebo pokles reakčného času.
Najčastejšie sa v našich domácnostiach stretnete s týmito VOC:
Formaldehyd – jeho zdrojom je hlavne nábytok, vinníkom je lepidlo v drevotrieske, z ktorej je vyrobený. Ale nájdeme ho aj v izolačných penách a v ďalšom bežnom vybavení bytu ako sú koberce a textílie.
Formaldehyd je karcinogénna látka a žiaľ nájdete ho aj v kozmetike.
Benzén – nájdeme ho najmä v cigaretovom dyme ale aj vo farebných náteroch a aj v prostriedkoch na upratovanie a v kozmetike.
Toluén – útočí na nás z farieb, lakov, lepidiel ale aj z umelých kobercov.
Xylén – najčastejšie sa vyskytuje v rozpúšťadlách. Ale nájdeme ho aj v niektorých druhoch farieb, lakov, lepidiel, v tesniacich penách, gumách a dokonca aj v čalúnení.
Trichlóretylén – nájdeme ho vo farbách do tlačiarne, lakoch, lepidlách a čističoch kovov.
Amoniak – sa nachádza v čističoch okien, voskoch na podlahy a v osviežovačoch vzduchu.
Akými sú roztoče a plesne.
Elektromagnetické žiarenie je všade okolo nás. Vytvárajú ho všetky elektrické zariadenia. Za dobrú správu môžeme považovať to, že pôsobí len vtedy, keď je jeho zdroj, teda elektrické zariadenie v prevádzke. Najintenzívnejšie je v okolí zdroja a jeho intenzita so vzdialenosťou klesá.
Pozor ale na režim stand-by, vtedy je spotrebič v podstate v prevádzke a okrem toho, že stále produkuje elektromagnetické žiarenie stojí nás to aj peniaze.
Najväčším problémom elektromagnetického žiarenia je predovšetkým neustále vystavovanie sa jeho vplyvu, čo sa môže prejaviť zdravotnými problémami ako je nevoľnosť, nervozita, únava, zhoršenie koncentrácie, bolesť hlavy a očí, pískanie v ušiach, či poruchy spánku.
Smutné je, že sa prakticky neustále nachádzame v poli elektromagnetického žiarenia v podobe žiarenia z informačných sietí našich telefónnych operátorov a televízií. Keď náhodou nie sme v ich dosahu považujeme to za tragédiu…
Vymenované toxíny na nás nepôsobia jednotlivo, ale v nebezpečnom toxickom kokteile, čím sa ich účinok znásobuje a zosilňuje. A to je ešte nebezpečnejšie ako ich individuálne pôsobenie.
Takýmto spôsobom môžu vznikať rôzne ochorenia, ktoré lekári často označujú ako vzniknuté bez identifikovateľnej príčiny. No skutočnou príčinou môže byť aj toto škodlivé bytové či pracovné prostredie, v ktorom sa dlhodobo pohybujeme.
Žiaľ toxínom sa nedá úplne vyhnúť. Sú všade a dostávajú sa nám do tela nielen zo znečisteného vzduchu. Ak ich chceme eliminovať sústreďme sa na to, čo vieme sami ovplyvniť a kontrolovať. A vypestujme si správne návyky, ktoré nám pomôžu eliminovať toxíny v našom živote.
Minimalizovať toxíny v ovzduší nášho domova môžeme nasledujúcimi spôsobmi:
Napríklad aj tým, že budeme používať čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú chemické látky. A namiesto nich použime ocot, sódu bikarbónu alebo mydlo. Ak týmto produktom neveríte môžete si obstarať eko drogériu.
Pri kúpe vybavenia domácnosti si všímajme z čoho je vyrobené. Uprednostňujme prírodne materiály a vyhnime sa plastom.
Rovnako sa zamyslime aj nad tým, či naozaj potrebujeme mať doma toľko elektroniky…
Taký jednoduchý a pritom taký účinný spôsob. Ale je treba vedieť vetrať správne. Rýchlo a intenzívne, 5 -10 minút viackrát denne s oknami otvorenými dokorán.
Použitím rastlín, ktoré majú schopnosť prečistiť vzduch a pohltiť toxíny.
Elektrické spotrebiče nenechávať v režime stand-by, najlepšie je vypnúť aj wifi. A večer, keď vypnete telku nezabudnite aj prevetrať.
Najúčinnejšou ochranou alebo lepšie povedané záchranou pred takýmito nebezpečnými civilizačnými atakmi je návrat k prírode, v ktorej budeme tráviť čo najviac voľného času. A najlepšie tam, kde nie je ani signál, vyhnete sa tak toxínom aj elektromagnetickému žiareniu.