15 rastlín, ktoré efektívne prečisťujú vzduch

Rastliny dokážu okrášliť a zútulniť každý interiér. Domov bez rastlín v kvetináči by bol smutným domovom.

Ale vedeli ste, že rastliny toho dokážu oveľa viac ako len skrášliť naše príbytky? Produkujú kyslík a zbavujú ovzdušie v našej domácnosti jedovatých toxínov.

A vie to aj NASA

Vedci z NASA skúmali možnosti ako efektívne filtrovať vzduch vo vesmírnych staniciach a prišli so zaujímavými výsledkami. Najlepšími adeptami na túto úlohu sa ukázali byť práve izbové rastliny.

Všetky rastliny dokážu do určitej miery čistiť vzduch na základe svojich bežných fotosyntetických procesov. No niektoré z nich sú omnoho efektívnejšie a dokážu zo vzduchu odstrániť množstvo toxínov a to už v priebehu pár hodín.

A ktoré rastliny odporúčajú?

Fikus malolistý (Ficus benjamina)

fikus

Fikus najefektívnejšie odstraňuje z ovzdušia formaldehyd, ale poradí si aj s benzénomamoniakom. Je veľmi nenáročný na údržbu, nepotrebuje veľa svetla a je nádherný.

Malé deti a domácich miláčikov rozhodne nenechajte sa popri ňom obšmietať, je totiž jedovatý.

Potos (Scindapsus aureus)

potos

NASA umiestnila túto rastlinu medzi top 3 odstraňovačov formaldhydu. Je dobré ho mať  ak používate plynový sporák, pretože odstraňuje oxid uhoľnatý a zároveň zvyšuje celkovú kvalitu vzduchu v miestnosti.

Svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata)

snake_plant_sansevieria_trifasciata_laurentii

Absorbuje toxíny ako sú trichlóretylén, benzén, xylén a formaldehyd. Poradí si aj s oxidmi dusíka. Hodí sa do spálne pretože v noci produkuje kyslík. Svokrin jazyk je extrémne nenáročná, takmer nezničiteľný rastlina. Toleruje málo svetla aj nepravidelnú zálievku.

Dracéna (Dracena marginata)

dracena

Dracéna má vysokú schopnosť absorbovať formaldehyd, trichlóretylén, oxid uhoľnatý, benzén aj splodiny fajčenia.

Je skutočne nenáročná, toleruje suchú pôdu aj nepravidelnú zálievku.

Chryzantéma (Chrysanthemum morifolium)

chrysanthemum_morifolium_2

Túto rastlinu nosíme našim blízkym na cintorín, ale mali by sme zvážiť, či by sa nám nehodila aj domov. Chryzantéma totiž dokáže spoľahlivo absorbovať  formaldehyd, benzén a amoniak.

Antúria (Anthurium andreanum)

anthurium_andraeanum_hatem_moushir

Pohlcuje amoniak, ktorý sa uvoľňuje z čistiacich prostriedkov na čistenie dlaždíc alebo kuchýň. Zo vzduchu odstraňuje tiež xylén a formaldehyd.

Zelenec (Chlorophytum comosum ’Vittatum‘)

chlorophytum-comosum

Zelenec je výborný na odstránenie formaldehydu a benzénu, ktorý sa nachádza v plastoch, čistiacich prostriedkoch a farbách.  Pohlcuje aj oxid uhoľnatý a rôzne nečistoty.

Je nenáročný ale potrpí si na dostatok vody. Jedna rastlina dokáže prečistiť vzduch v priestore s veľkosťou 200 m2.

Gerbera (Gerbera jamesonii)

gerbera

NASA tvrdí, že gerbera fantasticky odstraňuje benzén, takže sa uplatní v domácnostiach kde sa fajčí.  Tiež pohlcuje oxid uhličitý a v noci produkuje kyslík, čo zlepší váš spánok.

Kaktus (Cereus peruvianus)

cereus-peruvianus

V domácnosti plnej elektronických zariadení sa výborne uplatní aj stĺpovitý kaktus, ktorý je dobrý pohlcovač elektrosmogu.

Jeho detoxikačnú účinnosť sa podarilo dokázať nemeckým vedcom, keď umiestnili 3 kaktusy okolo počítačov, čo eliminovalo bolesti hlavy a očí pracujúcich programátorov.

Figovník (Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus robusta)

ficus-robusta

Výborne odstraňuje formaldehyd a navyše pôsobí elektrostaticky na prach. Ten sa usádza na jeho listoch a potom ho stačí utrieť.

Aloe vera

aloe_vera

Aloe vera je známa hlavne vďaka svojim liečivým účinkom. No zároveň aj skvele prečistí vzduch pretože absorbuje chemikálie z čistiacich prostriedkov ako aj oxid uhličitý či oxid uhoľnatý a zároveň dvíha hladinu kyslíka.

Areca palma (Dypsis lutescens)

palma

Zaručene si poradí s formaldehydom a okrem toho pomáha obnoviť vlhkosť suchých slizníc, takže nepotrebujete elektrický zvlhčovač.

Brečtan (Hedera helix)

brectan

Spoľahlivo odstráni z ovzdušia formaldehyd a benzén. Fantasticky pôsobí pri alergiách a astme, pretože dokáže z ovzdušia odstraňovať aj plesne a huby. Býva ale dosť invazívny a rýchle sa rozrastá.

Papradie (Nephrolepis exaltata)

papradie

Skvele odstraňuje formaldehydu, toluén a tiež xylénu, ktorý býva v odmasťovacích prípravkoch a v tkaninách.

Bambus (Chamaedorea seifrizii)

bambus

Bambus efektívne odstraňuje formaldehyd a je tiež prírodný zvlhčovač vzduchu. Bambus by nemal chýbať  žiadnej domácnosti, je to totiž rastlina prosperity podľa Feng Shui.

NASA aj Feng Shui

Podľa výskumov NASA by sa v domácnosti o rozlohe 80 m2 mali nachádzať 3-4 rastliny, čo zaručí efektívne prečistenie vzduchu. Podľa mňa je ideálne ak v každej miestnosti máme aspoň jednu rastlinku.

Môj osobný tip:

Ja sa pri výbere a umiestňovaní rastlín v byte riadim tiež filozofiou Feng Shui. Rastliny so špicatými listami neumiestňujem nikdy tam, kde sa sedí alebo spí kvôli „jedovatým šípom“, ktoré svojim tvarom vysielajú. Svoje miesto majú napr. pri televízore.

Pre podporenie hojnosti je dobré mať doma aj kvitnúce kvety a rastliny s malými guľatými listami. A samozrejme nesmie chýbať bambus.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre