Plastové tajomstvo odhalené

O tom, že žijeme v dobe plastovej už asi viete. A pravdepodobne aj o tom, že plasty znamenajú obrovský problém pre našu planétu. Vo svojej podstate sú nerozložiteľné a všetky, čo sa kedy vyrobili sú ešte stále na Zemi. Ohrozujú ekosystémy, znečisťujú prírodu a zabíjajú zvieratá.

Fotografie korytnačky, ktorej trčí z úst plastová taška, albatrosa plného malých kúskov plastu ako aj mŕtvej veľryby, ktorá mala v žalúdku 30 kusov plastových tašiek už viac krát obleteli svet.

To všetko bije na poplach a ľudstvo by malo obmedziť svoju plastovú spotrebu.

Ale často počujem, že sú to len zvieratá…

…a že moria a oceány sú príliš ďaleko, takže prečo by sme mali niečo meniť.

Kvôli sebe!

Pretože podozrenie, že plasty ovplyvňujú nielen prírodu, ekosystémy a zvieratá ale hlavne zdravie nás ľudí je už potvrdené čierne a bielom.

Jedna zo štúdií, v ktorej francúzski vedci skúmali vplyv plastu na samice vodných slimákov by mohla načrtnúť hĺbku problému.

Samice slimákov rozdelili na dve časti a zavreli ich na 6 – 8 týždňov do sklenených a do plastových nádob. Zatiaľ, čo tie v skle boli v pohode, tým v plaste sa úplne zbláznil hormonálny systém. Ich vaječníky produkovali tak veľa vajíčok, že ich vajcovody ten nápor nevydržali a doslova vybuchli.

Skúmalo sa už aj na ľuďoch a to priamo na Slovensku. Ftaláty a bisfenol A kolujú v žilách nielen nám ale aj novorodencom.

Štúdia porovnávala obsah ftalátov v telách matiek a ich detí v hlavnom meste s tými, čo žijú v malých dedinách, v objatí prírody na severe Slovenska. A výsledky boli prekvapujúce.

Zatiaľ čo matky z dedín mali v telách menej nebezpečných látok v porovnaní s matkami z hlavného mesta, deti v oboch skupinách boli rovnako zamorené.

Pretože deti sa celé dni váľajú po plastových podložkách, sú kŕmené z plastových tanierikov s plastovým príborom a vodu pijú z plastových fliaš. Hrajú sa s plastovými hračkami, ktoré cmúľajú a hryzú, nečudo, že vo svojich malých telíčkach majú tak veľa nebezpečných látok.

Niet už pochýb, že plasty veru nie sú takým geniálnym riešením ako sa môže zdať. Jedovaté látky uvoľňované z plastov bezprostredne nezabíjajú, len zhoršia kvalitu života. Spôsobujú ochorenia, o ktorých hovoríme, že vznikli „z ničoho – nič“ a ani lekári nevedia  povedať odkiaľ sa vzali.

Z plastov proste niečo prchá a nie je to nič dobré.

Ak chcete vedieť viac stiahnite si tento eBook.

 

Štítky:
Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre