Prečo som sa rozhodla písať blog

Blogging_zelena

Od malého dievčatka som mala rada prírodu, mamičke som nosila poľné kvety, zbierala bylinky na čaj a chytala lúčne koníky. Už ako dieťa som objavila čaro prírodopisných filmov a mala som ich dokonca radšej ako rozprávky. Dodnes mám v týchto filmoch záľubu, sú nielen krásne ale mnohé sú veľmi poučné a inšpiratívne. Postupne sa k nim pridávali aj dokumentárne filmy, ktoré poukazujú na problémy a hrozby dnešnej doby. Tieto filmy mi otvárali oči, nastoľovali otázky, na ktoré som sa nikdy nepýtala a poukazovali na nezáujem a neochotu celej našej spoločnosti zaoberať sa témami ekológie.

Všetci tak všeobecne vieme o ekológii a ochrane prírody, ale ekológia pre väčšinu ľudí znamená problém globálneho otepľovania, ozónovej vrstvy, topenia ľadovcov, či zvyšovania hladiny oceánov ale bez toho, aby vedeli, čo všetko sa za týmito problémami skrýva, z čoho vznikajú. Väčšina ľudí, tak ako aj ja kedysi, nadobudne pocit, že s tým ako jednotlivci aj tak nemôžu nič urobiť a že sa ich to vlastne ani netýka.

Vďaka mojej záľube v dokumentárnych filmoch som zistila, že sú to práve každodenné samozrejmé veci, ktoré stoja za týmito problémami a ktoré priamo ovplyvňujú nás ale aj my ich. Že je to aj o veciach dennej spotreby a uvedomila som si ako správanie ľudí vo vyspelých krajinách ovplyvňuje prírodu, planétu ale aj životy ľudí v rozvojových krajinách.

Vždy som vravela, že keby som mohla robiť čokoľvek na svete, nemusela chodiť do práce, mala kopec peňazí a mohla sa venovať čomukoľvek, tak by som šírila medzi ľuďmi osvetu o ekologických témach, a inšpirovala ich k láske a k ochrane prírody, aby si všetci uvedomili, že ekologické témy sa nás dotýkajú omnoho viac ako si myslíme.

Keďže rada cestujem, milujem leto, ostrovy a slnečné pláže predstavovala som si moju osvetu ľudom, v cestovaní po exotických ostrovoch sveta a natáčaní videí o ich kráse, čo by podnecovalo ľudí k tomu, aby tú krásu sami chceli zachovať pre budúcnosť. Už dávno som vedela, že svoju web stránku by som pomenovala Lovely Planet, lebo taká podľa mňa naša planéta je! Stále mi chýbalo len tých kopec peňazí :)

Zatiaľ tých kopec peňazí na to, aby som cestovala po svete nemám a kým ich budem mať moje vysnívané Maledivy, ktoré túžim navštíviť možno kvôli globálnemu otepľovaniu skončia pod hladinou oceána…. Ale potom som si povedala, že to ma predsa nemôže zastaviť! Že osvetu môžem robiť aj bez toho! Že je to len výhovorka a že keď to naozaj chcem môžem to začať robiť hneď! Preto som sa rozhodla založiť „Lovely Planet“ a inšpirovať ľudí k EKO životnému štýlu.

Doménu a webhosting som mala kúpený už niekoľko mesiacov, no obsah nikde…práca mi šla nejako pomaly… takmer vôbec…

A potom prišiel ten zlom!

Pred pár mesiacmi som zistila, že som tehotná! Že na tento svet privediem nového človeka. Na tento svet? Do tohto plastového a prechemizovaného prostredia? Kde detičky kŕmime z plastových fliaš, misiek aj lyžičiek a do rúčky im dávame PVC hračky? Na svet, v ktorom maličké nožičky detí nechávajú obrovskú ekologickú stopu lebo už v prvých mesiacoch života vyprodukujú obrovské množstvo takmer nerozložiteľného odpadu vo forme jednorazových plienok!

Toto bol pre mňa ten potrebný impulz na to, aby som skutočne začala! Želám si inšpirovať a povzbudiť ďalších ľudí k EKO životnému štýlu a spolu tak vytvoríme lepší, krajší a bezpečnejší svet, aby naše deti vyrastali v čo najmenej znečistenom prostredí a aby raz tento odkaz žili a šírili ďalej všetkým ľudom, ktorým nie je ľahostajná naša príroda.

A keby sa mi podarilo inšpirovať hoci len jedného človeka k ekologickejšiemu životu, k tomu aby prestal kupovať vodu v plastových fľašiach, vyhýbal sa igelitovým taškám, sáčkom a iným plastom, používal v domácnosti menej chémie alebo urobil akýkoľvek krok k zmenšeniu svojej ekologickej stopy tak to stálo za to!

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre