Môj príbeh

Vďaka mojim skúsenostiam z implementácie ekologického životného štýlu chcem inšpirovať ľudí, aby si uplatňovaním EKO života mohli užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robia veľké veci pre našu krásnu planétu.

Kto je Lucia Koukolová?

Som žena, manželka skvelého muža, mamička malého chlapca, milovníčka prírody aj cestovania a nadšená vyznávačka ekologického životného štýlu, ktorá dnes žije život so skvelým pocitom, že v tejto konzumnej spoločnosti dokáže žiť aj bez toho, aby zbytočne zaťažovala naše životné prostredie obrovským množstvom odpadu, umelými látkami a chemikáliami. Tento postoj mal pozitívny vplyv na moje zdravie ako aj na moju peňaženku.

Od malička som milovala prírodu ako aj prírodopisné a dokumentárne filmy, ktoré poukazujú na problémy a hrozby dnešnej doby. Tieto filmy mi otvárali oči, nastoľovali otázky, na ktoré som sa nikdy nepýtala a poukazovali na nezáujem a neochotu celej našej spoločnosti zaoberať sa témami ekológie.

Samozrejme vedela som o existencii ekologických tém, avšak všeobecne sa tieto témy prezentované verejnosti dajú zhrnúť do problematiky globálneho otepľovania, ozónovej vrstvy, kyslého dažďa, topenia ľadovcov či zvyšovania hladiny oceánov.

Ale čo sa za tým skrýva? Asi mi dáte za pravdu, že väčšina ľudí nadobudne pocit, že s tým ako jednotlivci aj tak nemôžu nič urobiť a že sa ich to vlastne ani netýka. Aj ja som mala ten pocit, presvedčila som samu seba, že táto téma patrí do rúk vedcov, ekológov, prípadne zákonodarcov, že ja s tým nič nespravím a teda sa ma to netýka a zbavovala som sa svojej vlastnej zodpovednosti.

Vrátila som sa k sebe aj k prírode

Keď sa môj život po vyštudovaní vysokej školy a nastúpení na doktorandské štúdium, ktoré už malo povahu normálneho zamestnania ustálil a ukľudnil začala som objavovať samu seba a vracať sa k veciam, ktoré som mala rada od detstva. Začala som viac chodiť do prírody, cestovať a orientovať sa na zdravie, krásu a životný štýl, kde sa začali prelínať ekologické témy.

Keďže som už mala mnoho všeobecných informácií o hrozbách dnešnej doby stačilo len začať pátrať po detailnejších informáciách. Čo som objavovala ma totálne uchvátilo a pohltilo. Zrazu všetko začalo dostávať zmysel a všeobecné ekologické témy sa mi už prestali zdať také všeobecné. Neúnavne som hľadala ďalšie informácie, odhaľovala pravdu, začala som na svet a môj život pozerať úplne inými očami a všímať si veci, nad ktorými sa väčšina ľudí ani nepozastaví. Tých uvedomení a AHA momentov bolo niekoľko, o nich Vám porozprávam v mojich článkoch na blogu. Ale hlavne začala som žiť ináč.

Zistila som, že za tými veľkými ekologickými problémami sú práve každodenné samozrejmé veci, ktoré nám dnešná úžasná doba ponúka, len sme zabudli premýšľať odkiaľ to všetko prišlo, čo to obsahuje a kam to pôjde až nás to omrzí. Začala som objavovať, že ekológia nie je len problém globálneho otepľovania, ale že je to aj o plastoch, ktoré nás obklopujú na každom kroku a nejde len o to, že tvoria obrovskú časť odpadu, ktorý sa v podstate nikdy celkom nerozloží, ale ovplyvňujú aj naše zdravie pretože sú nebezpečné.

Všimla som si aj chemikálie, to že sú všade a tak ako ich vyhadzujeme a vypúšťame do nášho okolia, zároveň ich aj prijímame do nášho organizmu a týka sa to vecí dennej spotreby, jedla aj kozmetiky.

A zrazu sa ekologické témy stali témami aktuálnymi v mojom svete, týkajúce sa mňa, mojej rodiny a priateľov a vlastne aj všetkých ľudí.

Dnes viem, že každý z nás má v rukách obrovskú moc zmeniť veci k lepšiemu, stačí začať od seba, tam kde sme teraz, pozrieť sa na to čo robíme a robiť to lepšie.

Kde môžete začať?

Ak sa chcete pridať k ľudom, ktorí chránia našu krásnu prírodu, urobiť niečo pre svoje zdravie a aj ušetriť môžete sa inšpirovať jednoduchými tipmi pre EKO život v e-Booku „5+1 krokov k EKO životnému štýlu“, ktorý som pre Vás vytvorila zadarmo!

A ako úplne prvý krok si môžete zaobstarať zdravú EKO fľašu, vďaka ktorej uchránite našu krásnu planétu od hromady odpadu vo forme plastových fliaš, ochránite aj svoje zdravie od chemikálii v nich obsiahnutých a ušetríte peniaze za kúpu jednorazových fliaš.

Implementáciou ekologických techník do svojho života zlepšíte jeho kvalitu a odmenou Vám bude aj úžasný pocit hrdosti, že robíte niečo pre našu krásnu planétu, že ste sa pridali ku skvelým ľuďom, ktorý malými krokmi urobia veľké veci. K hrdinom, ktorí začali u seba a zlepšia život v našej spoločnosti, pričom sa budú tešiť z pevného zdravia a plnšej peňaženky. A verte mi ten pocit je na nezaplatenie. Buďte aj Vy HRDINOM!

Foto - Ľubo Kočan www.videokocan.sk
Foto - Ľubo Kočan www.videokocan.sk
Foto - Ľubo Kočan www.videokocan.sk