Aký bol môj prvý trimester s dvojičkami

Nad viacpočetným tehotenstvom za normálnych okolností nikto asi veľmi neuvažuje. No keď ste to práve vy, koho zaskočí správa o dvojitej nádielke je jasné, že chcete vedieť, čo vás čaká.

Tehotenské weby a knihy sa venujú primárne klasickému mono tehotenstvu. Na internete síce nájdete články o dvojičkovom tehotenstve, ale sú také všeobecné. Proste články veľkých portálov, všetky v podstate o tom istom, neosobné, bez štipky reálnych skúseností a príbehov.

Dozviete sa z nich, že dvojičkové tehotenstvo je rizikové, náročnejšie pre mamičku, plné nástrah a možných zdravotných komplikácií. Skloňuje sa predčasný pôrod a jeho možné rizika.

Ja mám radšej reálne príbehy. Lenže na internete nájdete pramálo skúsenosti reálnych žien s dvojičkovým tehotenstvom.

A preto píšem tento článok, aby som posunula svoju skúsenosť do sveta. Viem, že dvojičkových tehotenstiev nie je veľa oproti tým klasickými. Ale viem aj, že tie dvojičkové budú dychtivo hľadať akékoľvek informácie. A keď tento článok pomôže aspoň jednej vystrašenej budúcej dvoj-mamine, tak splnil svoj účel.

Foto: Dedinská mať – pre viac info kliknite na fotku.

Ako prebiehal môj prvý trimester s dvojičkami

O tom, že čakáme dvojičky sme sa dozvedeli v 9 týždni tehotenstva.

No začnime poporiadku. Pretože prvé signály dvojitého tehotenstva boli už pri tehotenskom teste. Na potvrdenie tehotenstva som si robila jeden test presne v deň, keď sa mala dostaviť menštruácia. Bol to úplne obyčajný test z lekárne na ranný moč, ktorý funguje na princípe merania hladiny hormónu HCG.

Držala som v rukách už tri pozitívne tehotenské testy, ale ani na jednom z nich sa druhá čiarka neobjavila tak rýchlo a tak intenzívne ako pri tomto dvojičkovom teste. Prekvapilo ma to, ale neriešila som to a vôbec mi nenapadlo, že by mohlo ísť o dvojité tehotenstvo.

Prečo je to tak? Pri dvojičkách sú hodnoty HCG hormónu oveľa vyššie ako pri mono tehotenstve a tie vyfarbia druhý pásik naozaj vzápätí po namočení do moču.

 

Prvý trimester s dvojičkami sa niesol v znamení únavy a vyčerpania

Únavu som poznala už z prvého tehotenstva, trvala asi 2-3 týždne a vtedy som ju pokladala za silnú. No to, čo na mňa prišlo v dvojičkovom tehotenstve sa s ňou nedalo vôbec porovnať.

Cítila som sa úplne vyčerpaná len čo som ráno vstala z postele. Víkendové prechádzky boli peklo, ledva som ťahala nohy za sebou a lapala po dychu. Neskôr sme chodili už len do parku, kde som presedela celý čas na lavičke a moji chlapci vymetali ihriská.

Na asi 50 metrovom kopčeku, ktorý vedie do škôlky môjho syna som musela uprostred zastaviť a oddýchnuť si. Cítila som sa naozaj veľmi slabá.

Keďže som bola sledovaná aj na hematológii príčina sa odhalila ešte skôr ako dvojičikové tehotenstvo. Ale ani doktorku hematologičku nenapadlo, že za poklesom hodnôt by mohlo byť dvojité tehotenstvo.

Príčinou nesmiernej únavy bol rapídny pokles železa v krvi a tým aj hemoglobínu. Železo som preto musela začať brať okamžite, viac o mojich tipoch na prípravky s obsahom železa sa dočítate v tomto článku >>>

Ale ani železo nedokáže urobiť zázraky na počkanie, takže únava ma značne potrápila ešte ďalších niekoľko týždňov. Celé dni som preležala na balkóne zababušená v deke alebo na gauči. A vždy som na 3-4 hodiny aj zaspala. Únava ma neopustila po oficiálnom skončení prvého trimestra. Zdržala sa u mňa ešte asi o 3 týždne dlhšie.

Nástrahy prvého trimestra

Snažila som sa síce aj normálne fungovať a chodila som aj na nákupy potravín. Kým som nakúpila posedávala som na múkach a iných potravinách v zadných častiach uličiek. V supermarkete si ináč nikde veľmi nesadnete, takže je pomerne náročné nabrať dych.

Najhoršie to ale bolo pri pokladniach. Prvý krát ma to veľmi prekvapilo, ale potom som už vedela, čo čakať a odhalila som čo mi robí zle. Problém mi robilo státie. Kým som sa ešte pohybovala po obchode, bola som relatívne OK, ale keď som sa postavila ku pokladni a musela čakať po chvíli sa mi  urobilo čierne pred očami. Vyzliekla som sa do poslednej vrstvy oblečenia (potom som do obchodov chodila už len v tričku), vypila všetku vodu, čo som mala poruke a modlila som sa, aby som neodpadla.

Dlhé státie mi robilo problém aj doma. Stáť za šporákom a variť obed bolo takmer nemožné. Všetko som si musela pripraviť posediačky za stolom, potom len rýchlo hodiť do hrnca, zakryť a sadnúť na zadok.

Ďalšie prvo-trimestrové neduhy

Z fyzického hľadiska bola u mňa únava likvidátor č. 1. Potrápil ma ale aj pocit chladu, lepšie povedané klepala som sa zimou. A bez dvoch ponožiek a hrubej deky by som neprežila a to aj napriek tomu, že bolo stále pomerne teplo (lebo jeseň 2018 bola naozaj veľmi dlho teplá). Tento neduh som tiež poznala z prvého tehotenstva, no v tomto dvojičkovom bol omnoho intenzívnejší.

A ďalším nepríjemným príznakom bolo krvácanie z nosa, ktoré som tiež zažila aj v prvom tehotenstve ale neskôr a v menšej miere.

Žiadne nevoľnosti ani zvracanie, na ktoré upozorňovali všetky články o dvojičkách som nezažila. Netrápilo ma to ani v prvom tehotenstve a ani teraz nie. A to aj napriek tomu, že som sa s tým už dopredu zmierila a uverila som, že s dvojičkami sa tomu proste nevyhnem.

Takže ak nemáte sklon k nevoľnostiam v tehotenstve nemusí vás to stretnúť ani pri tom dvojitom.

Dvojičkové bruško

Začnime tehotenskými chuťami, lebo to sa už tak nejako traduje ako sprievodný jav tehotenstva. U mňa sa opäť nedostavili. Žiadne šialené chute na sladké ani na slané. Vôbec nič, tak ako v prvom tehotenstve.

Ale to, že dvojičkové bruško je viditeľné oveľa skôr sa u mňa potvrdilo. Už v 12 týždni som mala bruško neutajiteľné a jedinou možnosťou ako neprezradiť tehotenstvo pred skončením 1. trimestra bolo ostať doma. Takže áno, bruško naozaj vykukne oveľa skôr.

Tehotenské rifle som tiež vytiahla už v 12tt lebo všetky ostatné ma už tlačili.

Prvý screening

O tom, čo všetko tento screening zahŕňa sa teraz baviť nebudeme. Chcem tu rozobrať celkom inú stránku veci.

Pri mojom prvom synovi som tento screening odmietla podstúpiť. Za prvé som nechcela tak malé bábätko vystavovať 3D ultrazvuku (je totiž mnoho dostupných informácií, že je to pre dieťa škodlivé). A za druhé bola som rozhodnutá dieťa si nechať aj v prípade negatívnych výsledkov. Skutočný dôvod prečo sa toto vyšetrenie robí je, aby bolo v prípade negatívnych výsledkov možné ešte bezpečne urobiť interupciu.

A pritom štatistiky hovoria, že tieto výsledky sú nepresné a zďaleka nie všetky zlé výsledky viedli k narodeniu poškodených detí.

V tomto mojom dvojičkovom tehotenstve som sa ale na toto vyšetrenie nechala nahovoriť. Lebo veď dvojičky… lebo veď je to dôležité… lebo veď…

Ale keby som sa mala rozhodnúť znova určite ho nepodstúpim. Jedna nevýhoda dvojičkového tehotenstva je, že ultrazvuk vždy trvá o dosť dlhšie. Je to logické, treba pozrieť dve deti, takže sú pod sondou oveľa dlhšie ako pri normálnom tehotenstve.

Druhá a oveľa vážnejšia stránka veci je ten samotný, vyššie spomínaný dôvod daného vyšetrenia. Toto som si uvedomila až pri rozhovore s doktorkou a som nesmierne šťastná, že som takúto dilemu nemusela riešiť.

Lebo poškodenie alebo nejaká vývojová anomália sa môže týkať len jedného plodu. Ten druhý môže byť úplne zdravý. A otázka „čo teraz“ je ešte ťažšie rozlúštiteľná ako v prípade jedného dieťaťa. Aj v mono tehotenstve musí byť nesmierne ťažké rozhodnúť sa dať zabiť dieťa kvôli nejakým zlým výsledkom. A aká dilema musí nastať, keď je jedno z detí zdravé a druhé potenciálne byť nemusí… a je vám jasné, že vybrať pri interupcii len jedno dieťa je utópia…

Nechcem sa nad tým viac zamýšľať, ani rozoberať, čo je správne urobiť, ale dvojičkové mamy sa stretnú aj s takýmito hraničnými vecami…

Psychika

Tá ma popri únave a vyčerpanosti potrápila asi najviac. A možno to bol len výbuch dvojitého množstva tehotenských hormónov.

Ale naozaj nepreháňam, keď hovorím, že pri zistení dvojitého tehotenstva sa mi zrútil svet. Možno to znie prehnane, ale keď doma už máte jedno dieťa a plánovali ste ostať pri čísle 2, je to škrt cez všetky plány aj cez rozpočet.

Bála som sa úplne všetkého. Bála som sa ako zvládnem tehotenstvo a ešte viac som sa bála predčasného pôrodu a všetkých problémov, čo to so sebou môže priniesť.

Bála som sa aj pôrodu samotného a riešila som ako veľmi mi narastie brucho, či sa mi urobia strie a kŕčové žily.

Panicky som sa bála ako zvládnem starostlivosť o dve malinké deti.

A rovnako som sa bála ako to zvládneme finančne s troma deťmi. A keď som si ešte pozrela aké úžasné sumy sociálneho zabezpečenia ma v prípade dvojičiek čakajú plakala som dva dni.

A s cestovateľskými plánmi sa moja depka ešte viac prehĺbila.

Je koniec, všetkému je koniec! Všetko je zle! …..Takto presne som sa cítila.

 

Koniec prvého trimestra priniesol zmierenie

Našťastie príroda to vždy nejako zariadi, placenta preberie svoju úlohu naplno, hormóny sa ustália, čo je veľmi prínosné pre všetky fyzické aj psychické ťažkosti spojené s prvým trimestrom. Svet, aj ten dvojičkový, na vás prestane padať a začne byť opäť príjemným miestom.

Nakoniec som sa so všetkým zmierila uvedomila som si výnimočnosť situácie, v ktorej som sa ocitla.

Veď priviesť na svet hneď dve deti naraz je dopriate len malému percentu žien – neskromne som si začala nahovárať, že len TÝM VYVOLENÝM.


 

 

* Úvodná foto: Dedinská mať

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre