Výzva

 

#ODMIETNI SLAMKU

Malá slamka sa nezdá ako veľký problém.

Ale keď sa na tento nevinný plastový rozmar pozrieme z globálneho hľadiska je zrejmé, že táto často krát zbytočná vecička predstavuje hrozbu pre zdravie našej planéty aj nás ľudí.

Každý deň sa len v Spojených štátoch použije a vyhodí 500 miliónov plastových slamiek.
Tieto slamky by obtočili našu planétu 2,5 krát.

V Európe je to ďalších 100 miliónov slamiek denne.
O ostatných kúskoch sveta štatistiky mlčia. Pre istotu.

Prečo by vás tieto čísla mali znepokojovať?

Plastové slamky sú vyrobené z vedľajšieho ropného produktu, ktorý je zmiešaný s farbivami a plastifikátormi. Táto umelá látka vyrobená z neobnoviteľných zdrojov je v prírode nerozložiteľná. Teoreticky platí, že každá slamka, ktorú ste kedy použili je ešte stále na tejto planéte a určite vás prežije.

Slamka sa použije len raz, na pár minút a potom sa vyhodí. Neviem ako vy, ale ja to nepovažujem za vhodné využitie neobnoviteľných zdrojov.

Slamky sa váľajú po plážach, aj po sídliskách. Zamorili moria a oceány a zvieratá si ich mýlia s potravou.

Keďže sú plastové nie sú bezpečné ani pre ľudí. Môžu sa z nich uvoľňovať toxické látky priamo do vášho nápoja. Ak sa jedná o teplý nápoj táto pravdepodobnosť hraničí to s istotou.

Pridajte sa ku mne, odmietnite plastové slamky a pomôžte planéte.

Zapojte sa do výzvy Odmietni slamku.

 

Ako na to?

Level 1

 • Bez slamky prosím
  Pri objednávaní drinku povedzte obsluhe, že si do nápoja slamku NEPROSÍTE. Je to naozaj také jednoduché. To sa mi na tejto výzve páči najviac. V skutočnosti nepotrebujete nič extra a je to úplne zadarmo. Stačí len nezabudnúť.

            A mamičky, mini džúsiky pre deti s pribalenými slamkami nekupujte.
            Z hľadiska obalu aj  obsahu je to čistý bordel.

 • Pokúste sa nezabudnúť
  Rozhodnúť sa, že budete odmietať slamky znie jednoducho, ale spomenúť si na to v danej chvíli môže byť niekedy problém. Často krát ani neviete, ktorý drink dostanete so slamkou a to sa navyše v jednotlivých podnikoch líši. Slamka vás môže doslova prekvapiť aj tam, kde by ste ju nečakali. Kým si vybudujete nový návyk odmietania slamky pravdepodobne sa vám stane, že na to pár krát zabudnete. Nevadí, nevyčítajte si to, nabudúce už nezabudnete.
 • Čo ak predsa len dostanete slamku...
  Aj napriek tomu, že ste požiadali o drink bez nej? Keď pred vás čašník položí váš drink so slamkou hneď ju vyberte a vráťte mu ju so slovami "SLAMKU NEPOTREBUJEM". Jasné, že ju znova nepoužijú, ale aspoň vyšlete jasný odkaz, že slamky nie sú potrebné. Nech vedia, čo si zákazníci želajú. A keď to bude robiť veľa ľudí, možno barmani budú vydávať slamky len na požiadanie a nie naopak.

Level 2

 • Vlastná slamka
  Keď chcete byť za eko machra zaobstarajte si vlastnú znovu použiteľnú slamku. Na trhu sú rôzne alternatívy od nerezových, bambusových, papierových až po sklenené slamky. A keď idete do mesta na drink zoberte si ich so sebou a čašníkovi povedzte, že slamku nepotrebujete lebo máte vlastnú.
 • Pokúste sa nezabudnúť
  Aj v tomto prípade sa vám môže stať, že si slamku zabudnete pribaliť so sebou, keď idete na drink. Áno, vytvoriť si nový návyk chvíľu trvá. Ale riešenie je veľmi jednoduché, stačí aplikovať level 1 a obsluhe povedať, že si slamku neprosíte.

Level 3

 • Inšpirujte
  Ak máte odvahu porozprávajte sa s čašníkmi, barmanmi alebo majiteľmi podnikov o slamkovom probléme. Navrhnite im, aby slamky dávali len na požiadanie a nie automaticky. A tie, ktoré si zákazníci vyžiadajú by mohli byť ekologické, nie plastové.

            Alebo im pri platení jednoducho nechajte túto kartičku >>>

Ako sa zapojiť do výzvy:

 • Prijmite výzvu
  A slamku jednoducho odmietnite alebo použite vlastnú ekologickú alternatívu plastovej slamky.
 • Pochváľte sa
  A zdieľajte svoje fotky s hashtagom #OdmietniSlamku na Facebooku a Instagrame.
 • Pošlite to ďalej
  Zapojte do výzvy svoju rodinu, priateľov, či pracovný kolektív a ak máte odvahu povedzte o výzve aj vo svojom obľúbenom podniku a rozdávajte informačné kartičky.
 • A užívajte si
  Ten skvelý pocit, že ste urobili niečo pre našu krásnu planétu.

Páči sa vám tento nápad?   Zaujala vás výzva?

Skvelé!

Pošlite to ďalej do sveta. Dajte LIKE a ZDIEĽAJTE.

 

 

 

 

 

 

Chcete ešte viac inšpirácie?

Začítajte sa do eBookov a môžete sa pustiť do akcie.