Tip na darček, ktorý si naozaj užijete

Pamätáte si čo ste dostali pod vianočný stromček minulý rok? A čo tak ešte rok predtým?

Určite to boli zmysluplné veci, ktoré vás potešili (aspoň dúfam). Ale ruku na srdce, viete presne vymenovať čo to bolo?

Ja nie… A priznávam to bez mučenia. Aj keď musím podotknúť, že posledné dva roky sme mali dosť špecifické Vianoce, čo sa darčekov týka. A navyše s mojim mužom sa radi obdarúvame inak ako hmotnými vecami. Ale aj tak sa aj u nás nejaké tie hmotné darčeky nájdu.

Pred pár dňami som vytiahla fotky z našich minuloročných Vianoc a ani za ten svet si neviem spomenúť, čo bolo v tých taštičkách pri stromčeku. Dokonca si neviem spomenúť ani na to, čo som do nich vložila ja sama!

V posledných rokoch si totiž oveľa viac vážim zážitky ako veci.

darcek

Pretože veci neprinášajú trvalé šťastie

Mnoho štúdií preukázalo, že hmotné vlastníctvo neprináša rovnaký pocit šťastia ako zážitky. Závery štúdií ukazujú, že ľudia majú tendenciu v priebehu času byť menej spokojní s nákupom hmotných vecí. A naopak s časom sa spokojnosť s prežitými zážitkami zvyšuje.

Je to spôsobené tým, že materiálnej veci sa časom prispôsobíme, opozerá sa a stane sa každodennou súčasťou nášho života, vtedy už pocit šťastia neprináša.

Zatiaľ čo zážitky – spomienky majú tendenciu byť s plynúcim časom krajšie a lákavejšie. Navyše nemusíte si  vyhradiť miesto na ich uloženie, s výnimkou miesta na fotky a miesta vo svojom srdci.

A okrem toho čakanie na zážitok je oveľa príjemnejšie ako čakanie na kúpu nejakej veci. Na zážitok sa tešíme, ale keď čakáme kým si budeme môcť dovoliť kúpiť nejakú vec prevládajú skôr negatívne pocity.

Zážitkové darčeky si naozaj užijete

A môj najobľúbenejší sa dá pomenovať jediným slovom CESTOVANIE.

Cestovanie je tá najúžasnejšia vec, ktorú si môžete kúpiť za peniaze. Cestovanie vás zmení, váš pohľad na svet aj vaše hodnoty.

cestovanie

Cestovanie rozširuje obzory, mení váš pohľad na svet, na iných ľudí a aj na samého seba. Budete vďačnejší za to čo máte, lebo aj keď sa nám to možno občas nezdá, my naozaj žijeme vo veľmi bohatej časti sveta.

Cestovanie vás naučí žiť pre okamih, užívať si tu a teraz a byť prítomný. Keď vypadnete zo zabehaných koľají dostanete vzácnu príležitosť pozrieť sa sami na seba a na svoj život z odstupu. Uvedomíte si, čo je dôležité a čo je len pozlátko.

A navyše vďaka cestovaniu budete mať nezabudnuteľné spomienky, ktoré nikdy nestratíte a nikto vám ich neukradne.

zimna dovolenka

Cestovanie so srdcom

Ja plánovanie dovolenky milujem, to vzrušujúce obdobie plné očakávaní, predstáv a nadšenia, ktoré neodmysliteľne patrí k cestovaniu. Keď si všetko od leteniek, hotela a plánovaného programu organizujete sami je to nesmierne vzrušujúce.

Ale ani ak máte radšej pohodlie, ktoré ponúkajú služby cestovných kancelárií o nadšenie z výberu sa určite neochudobníte.

Ja služby cestovnej kancelárie využívam raz v roku – na letnú (nič nerobiacu) dovolenku. A cestovná kancelária, s ktorou som cestovala naposledy ma pred časom príjemne prekvapila.

cestovná kancelária totiž pomáha, je to Super Cestovka.

Ak si od nej kúpite dovolenku prispejete 1% z jej ceny na pomoc ľudom, ktorý sú v ťažkých životných situáciách, trápi ich choroba alebo hmotná núdza. Úplne sami si môžete vybrať komu chcete pomôcť, stačí si prečítať príbehy žiadateľov o pomoc.

 A nebude vás to stáť ani cent navyše.

Vy si splníte váš cestovateľský sen a zároveň sa podieľate na splnení sna o lepšom zajtrajšku niekoho, kto v živote nemal toľko šťastia.

letna dovolenka

Moje TIPY na záver

Máte pocit, že keď ako vianočný darček kúpite dovolenku bude to pod stromčekom akési prázdne?

Mám pre vás pár tipov ako to urobiť, aby aj tento darček bol rukolapný.

TIP 1

Vyrobte si vlastný darčekový poukaz.

Môžete si ho nakresliť, alebo ak viete pracovať v grafických programoch môžete si vytvoriť naozaj profesionálny dizajn.

Ak to neviete nezúfajte, využite on-line nástroj www.canva.com, kde si môžete vytvoriť doslova umelecké dielko.

TIP 2

Pripravte mini ochutnávku toho, čo vás na dovolenke čaká.

Vypíšte si miesta, ktoré navštívite, pamiatky, ktoré uvidíte, atrakcie, ktoré zažijete. Ak máte viac času pridajte k nim aj popis, alebo aj fotky. Môžete si takto vytvoriť mini brožúrku.

TIP 3

Ak na nič vyššie uvedené nemáte čas, môžete si to značne zjednodušiť a kúpiť beadeker – cestovateľskú príručku danej destinácie. Zabijete tak dve muchy jednou ranou – vybavíte darček a nemusíte už googliť informácie o vašej destinácii.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre