Nosíte oblečenie, ktoré škodí?

Turistické oblečenie, alebo outdoor-ové je dnes už pomaly nutnosťou. Aspoň tak nám to vnútila doba, reklamy a šikovný marketing. V horách už neuvidíte takmer nikoho, kto by nebol vyzbrojený od hlavy až po päty v nepremokavom a vetru odolnom oblečení. Všade samé vodné stĺpce, membrány,  Gore-Tex, Softshell a neviem čo ešte.

Už aj „turisti“, ktorí nikdy nevyšli vyššie ako je hotel Fis sú nahodení  v špičkovom funkčnom oblečení, v ktorom by mohli vystúpiť aj na Nanga Parbat. Ale veď prečo nie, človek by sa mal cítiť dobre a byť šťastný a keď mu k tomu pomôže oblečenie, tak prosím.

Ale čo ak oblečenie, ktoré je určené do prírody, prírode v skutočnosti škodí?!

Vode-odolné oblečenie totiž obsahuje nebezpečné syntetické látky tzv. PFC. (Plnofluórované uhľovodíky, známe aj ako fluórokarbóny.) Tímy Greenpeace ich hľadali v ôsmich odľahlých horských oblastiach po celom svete. Ich najhoršie obavy sa potvrdili, pretože tieto nebezpečné chemikálie sa našli všade a výnimkou neboli ani naše Vysoké Tatry!  Najvyššia koncentrácia bola vo vzorkách zo švajčiarskych Álp, z našich Vysokých Tatier a z talianskych Apenín.

Prečo sú tieto látky také nebezpečné? Pretože, ľudsky povedané, nedá sa ich zbaviť.  Sú perzistentné, veľmi pomaly sa rozkladajú, v prírode zostávajú mnoho rokov a rozptyľujú sa po celej planéte.

Ohrozujú podzemné vody, šíria sa vzduchom, sú nebezpečné pre zvieratá a aj pre ľudské zdravie. Negatívne ovplyvňujú hormonálnu sústavu, narúšajú reprodukciu a zvyšujú tvorbu nádorov.

Čo môžete urobiť preto, aby ste svojim oblečením neničili prírodu? Informácie nájdete v krátkej brožúrke, ktorú vydala spoločnosť Greenpeace.

Kliknite na obrázok a otvorí sa Vám :)

outdoor_detox

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre