V tomto článku nájdete konkrétne výrobky v znamení plastic-free, ktoré používam a to aj s hodnotením ako som s tým, ktorým výrobkom spokojná. Vôbec netvrdím, že toto čo používam je jediné správne. Berte to ako inšpiráciu, či recenziu rôznych produktov. Možno ste nad niektorým z nich rozmýšľali a uľahčí vám rozhodovanie.
Kedysi som používala všetky produkty výlučne od jednej značky, teraz mám v kúpeľni takú všehochuť a vlastne testujem sama na sebe. Takže je to pestré.
Kým sa dostanem ku konkrétnym produktom musím vám ešte povedať, čo je pre mňa pri výbere kozmetiky dôležité:
V tomto článku sa budem venovať výlučne produktom, ktoré používam na ranné a večerné ošetrenie pokožky tváre.
Nuž a toto sú kozmetické výrobky, ktoré aktuálne kraľujú v mojej kúpeľni:
Vyzerá ako mydlo, ale nie je to mydlo. Tento tuhý cleanser neobsahuje ani stopu po mydle. Dalo by sa povedať, že je to tradičný čistiaci gél v tuhom skupenstve. Na rozdiel od mydla pleť nevysušuje, ale naopak ju vyčistí, ukľudní a vyživí vďaka komplexu prebiotík a kyseliny mliečnej.
Používam ho na ranné aj večerné čistenie tváre a krku. Stačí ho naniesť na tvár, jemnými krúživými pohybmi napeniť a zmyť čistou vodou.
Ja ho používam aj na okolie očí, no musím podotknúť, že väčšinu dní trávim úplne nenamaľovaná. Avšak zvyšky špirály spoľahlivo odstráni.
V prípade, že mám oči namaľované nešúcham ich príliš, radšej jemne dočistím olejom.
Moje hodnotenie: Som veľmi spokojná. Pocit, ktorý zanecháva toto ne-mydlo na pokožke je veľmi príjemný. Navyše vydrží veľmi dlho. Za mňa je toto skvelý produkt tak z pohľadu skin care ako aj z eko stránky nakoľko je zabalené len v papierovej krabičke a úprimne ho odporúčam.
Tiež vyzerá ako mydlo, ale nie je to mydlo. Je to čistiaci prípravok, avšak s exfoliantom. Čo znamená, že funguje ako peeling a tak ho treba aj používať – nie každý deň, ale 2 až 3 krát do týždňa. Vyhladzuje pokožku, odstraňuje nečistoty a prebytočný maz a zlepšuje tón a štruktúru pleti.
Skvelé je, že na rozdiel od klasickýh peelingov neobsahuje mikroplasty, ktoré predstavujú obrovský ekologický problém. Navyše, vydrží naozaj veľmi dlho a v prípade nutnosti môže byť použité univerzálne aj ako šampón, či na pranie oblečenia, čo z neho robí skvelého spoločníka na cestovanie.
Obsahuje vzácne bahno, Glacial Marine Mud, ktoré absorbuje odumreté bunky, prebytočný olej a ďalšie nečistoty. A tiež kôru ihličnana Sisku´pas, ktorý má upokojujúce účinky na pokožku. Pričom stromy nie sú stínané za účelom získavania kôry.
Moje hodnotenie: Pre mňa je peeling bez mikroplastov skvelý vynález a určite ho odporúčam. Navyše nová verzia tohto peelingu je podľa mňa značne vylepšená, keďže obe hlavné zložky (bahno a kôra) sú zmiešané dokopy. Peeling už má jednotnú ružovú farbu (kuk sem), čo zaručí aj rovnomerné spotrebúvanie oboch zložiek, čo je oproti predošlej verzii značná výhoda.
Kvetové vody používam na tonizáciu pleti a aplikujem ich na vyčistenú pleť ako podklad pre hyaluronku, na ktorú ráno aplikujem krém a večer olejové sérum.
Kvetové vody majú skvelé hydratačné, protizápalové a dezinfekčné účinky a zmierňuje prejavy akné. Blahodárne pôsobia aj na očné okolie, ktoré omladzujú a zmierňuje únavu očí.
Používam ich aj ako tekutý základ pri výrobe pleťových masiek z kozmetických ílov.
Sú súčasťou mojej beauty rutiny už veľmi dlhú dobu. Začala som so značkou Purity Vision, ktorú je možné zakúpiť v kamenných obchodoch, čo je veľkou výhodou. Kvalitatívne im nemôžem nič vytknúť, ružová voda vonia krásne, ale levanduľová mi vôňou vôbec nevyhovovala.
Vyskúšala som aj značku Alteya – tiež spokojnosť. No definitívne som zakotvila pri kvetových vodách od značky Bewit pretože okrem klasických 200ml balení sa dajú kúpiť vo veľkom, tj. 1 liter, čo je skvelé lebo mi nevzniká toľko odpadu z jednotlivých fľaštičiek.
Kvetové vody Bewit sú vysokej kvality a okrem klasickej ružovej vody sú v ponuke aj rôzne netradičné vody ako napr. voda z kadidla, myrhy, geránie a ďalšie.
Moje hodnotenie: S Bewit vodami som nadmieru spokojná tak kvôli kvalite ako aj kvôli zníženiu množstva odpadu ako som spomínala.
Kyselina hyalurónová sa teší značnej popularite, tak som sa rozhodla otestovať jej pozitívne účinky aj na svojej tvári. Kyselina hyalurónová je telu vlastná, tvorí medzibunkovú výplň a významne sa podieľa na elasticite a pevnosti pokožky. Dokáže pohltiť obrovské množstvo vlhkosti, pokožku tak zanecháva pružnú a hydratovanú.
Takéto sérum používam ráno a večer po očistení pleti. Nanášam na pleť navlhčenú kvetovou vodou a pred jeho úplným vstrebaním zafixujem krémom (ráno) alebo olejom (večer). Má riedku gélovitú konzistenciu a príjemne vonia.
Na kyseline hyaluronovej som si značne uletela a zamerala som sa na otestovanie viacerých značiek. Za pár mesiacov sa u mňa vystriedali kyselinky od Annemarie Börlind, Nobilis Thilia, The Ordinary a Hylamide.
Moje hodnotenie: Celkovo môžem povedať, že s hyaluronkami ako takými som spokojná, moja pleť je po použití krásne „napitá“. Nejaké extra rozdiely v jednotlivých značkách nevidím.
Toto očné sérum má riedku, gélovitú konzistenciu. V jeho zložení nájdete len čisto prírodné zložky – kofeín zo zeleného čaju, BIO hydrolát z ruže skalnej a organická, vegánska alternatíva kyseliny hyaluronovej.
Podľa mňa má dosť krátku dobu spotreby – 6 mesiacov, čomu rozumiem, keďže neobsahuje žiadne umelé konzervanty. Lenže vzhľadom na to, na akú malú časť tváre sa nanáša je nemožné ho spotrebovať v uvedenej dobe. Hodilo by sa menšie balenie a tým pádom aj cena by bola nižšia.
Moje hodnotenie: Fajn, ale mám pocit, že aplikovanie klasickej hyaluronky by malo rovnaký efekt. Ja si ho už nekúpim.
Jednoducho povedané – olejček na očné okolie. Sérum obsahuje extrakty zo semienok, kvetov a bobúľ, ktoré eliminujú a spomaľujú procesy starnutia, bojujú proti voľným radikálom, rozjasňujú a zjednocujú pokožku okolo očí.
Nejakú skutočnú redukciu vrások tu nebudem komentovať, všetky ženy po 30-tke vedia, že žiadny gél, krém ani olej s nimi v skutočnosti nič neurobí…
Tento olejček je určený na večerné použitie, no ja ho aktuálne používam aj ráno, nakoľko čas trávim doma a nevadí mi, že mám chvíľu mastné okolie očí. Keď by som sa ale potrebovala ráno namaľovať a ísť do práce s najväčšou pravdepodobnosťou by mi na ranné použitie nevyhovoval.
Olej vždy aplikujem kým je pleť ešte jemne navlhčená vyššie popísaným očným sérom.
Moje hodnotenie: Príjemné očné sérum, prináša mi dobrý pocit, že pre okolie svojich očí robím niečo navyše.
Oleje používam len na večernú starostlivosť o pleť nakoľko ranné použitie mi nevyhovuje kvôli samotnej podstate oleja. Olej je štvrtý krok po čistení, kvetovej vode a hyaluronke. Niekedy ho zafixujem aj pleťovým krémom.
Bewit olejové sérum Night Repair je súčasťou Bewit holistickej kozmetiky, predstavuje celistvé chápanie pleti, ktoré harmonizuje všetky funkcie pokožky tými najčistejšími ingredienciami a prebúdza jej prirodzený potenciál regenerácie.
Toto sérum obsahuje naozaj skvostnú kombináciu niekoľkých vzácnych olejov. Má vysoký obsah vitamínu A a E z čerešňového a marhuľového oleja čo pomáha rozjasniť a vylepšiť tón pleti. Intenzívnu hydratáciu zabezpečuje avokádový olej. Konopný a bodliakový olej pokožku posilňujú a navracajú jej prirodzenú pevnosť a pružnosť.
Moje hodnotenie: S týmto sérom som veľmi spokojná, moja pleť je zregenerovaná, vyhladená a jemná. Chystám sa vyskúšať aj ďalšie séra z ich ponuky.
Olejové séra od slovenskej značky Noili sú skvosty prírodnej kozmetiky. Vyznačujú sa vysokou kvalitou použitých surovín, čo je vidieť aj na ich cene.
Ja od Noili používam „Pro-Collagen Vitamin C Night Oil Serum“, čo je veľmi príjemný olejček. A za zmienku rozhodne stojí ich „Bakuchiol&Squalane Oil Serum“.
Bakuchiol sa považuje za prírodnú alternatívu retinolu*. Má podobné účinky – podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, spevňuje kontúry tváre, zjemňuje vrásky a zosvetľuje pigmentové škvrny. Na rozdiel od retinolu však pleť nedráždi, nespôsobuje štípanie ani olupovanie kože.
Moje hodnotenie: S Noili olejčekmi som veľmi spokojná, ale nakoľko ich cena je z vyššej cenovej kategórie, po ich dopoužívaní plánujem vyskúšať bakuchiolové sérum od Two Cosmetics. Jeho cena je prijateľnejšia a v ponuke majú aj Squalane, či šípkový olej, ktorý je mojim ďalším favoritom pretože obsahuje mnohé účinne látky, z ktorých ma upútala hlavne kyselina trans-retinová, čo je vo svojej podstate prírodný retinol.
(*Retinol = vitamín A – antioxidant, ktorý má anti-agingové účinky, redukuje vzhľad vrások, vyhladzuje povrch pleti, zjednocuje tón pokožky, zmenšuje zväčšené póry, podporuje tvorbu kolagénu, zlepšuje akné.)
Konzistenciou a vôňou veľmi príjemný krém, od certifikovanej a dobre etablovanej značky prírodnej kozmetiky, ktorému nemám čo vytknúť. Obsahuje patentovaný bioaktívny komplex LL Biokomplex®, bambucké maslo a ďalšie rastlinné ingrediencie, poskytuje pokožke intenzívnu ochranu pred voľnými radikálmi, šetrnú starostlivosť, regeneráciu a hydratáciu.
Moje hodnotenie: S týmto krémom som spokojná, no nakoľko ponuka tejto značky je široká určite vyskúšam aj iné krémy.
Keď potrebujem pleť alebo očné okolie ešte dočistiť používam bavlnené alebo moje hand-made bambusové odličovacie tampóniky. Zamenila som ich za tie klasické jednorazové a som s nimi spokojná. Myslím, že je to vec zvyku.
Váš prvý zero waste odličovací tampónik z bio bavlny získate ako darček tu >>>
A ešte som si veľmi obľúbila konjakovú hubku. Používam ju na premasírovanie tváre po jej očistení (ne)mydlom.
Hubku je možné použiť aj priamo pri čistení pokožky za použitia emulzie či mydla. Pri umývaní tak dochádza k jemnej masáži a hĺbkovému čisteniu pleti. Konjak hubka vyrovnáva pH pokožky a antibakteriálne účinky.
Je to 100% prírodný produkt, bez akýchkoľvek farbív či iných prísad, je hypoalergénna a vhodná aj pre citlivú pokožku a je biologicky rozložiteľná.
Určite odporúčam.