Je zlučiteľný EKO život a moderná doba?

ec449fca25d662e93b9625b68b48fe26

Mala som jedného známeho, ktorý je nadšeným ochrancom a milovníkom prírody a navyše aj múdry a vzdelaný človek. Už pred rokmi sa starostlivo venoval EKO témam a svojim známym posielam maily s fotkami napr. o aktuálnych problémoch, na ktoré natrafil pri potulkách prírodou, kde boli odfotené čierne skládky, odhodené plastové fľaše alebo pneumatiky. Bol to obdivuhodný EKO človek ale pôsobil odstrašujúco. Všetko jeho oblečenie pochádzalo minimálne z pred 20-tich rokov, s jeho praním to nepreháňal, keďže pracie prášky zaťažujú životné prostredie, na jeho ufúľanú zimnú vetrovku sa ani nedalo pozerať a k tomu ešte tie mastné vlasy… No veru, nikto nechce takto vyzerať!

Čo sa týka ochrany prírody bol pre mňa inšpiratívny, ale nadobudla som pocit, že keď chcem byť skutočným ochrancom prírody aj ja časom budem vyzerať presne ako on! A to som nechcela a nemohla dopustiť! Ako každej žene mi záleží na zovňajšku a móda mi tiež nie je cudzia. Vravela som si, že sa to musí predsa dať aj ináč! A ono sa to dá!

Tak ako ja vtedy aj väčšina ľudí si možno myslí, že ochraňovať prírodu znamená už nebyť človek dnešnej modernej doby, stať sa akýmsi fanatikom, z ktorého to srší na prvý pohľad, zúčastňovať sa pochodov a demonštrácií ako Greenpeace aktivisti vo svete a zabudnúť na všetky vymoženosti modernej doby.

Nie je to tak! Môžete mať všetko, čo dnešná doba ponúka, všetky tie skvelé vymoženosti, len ich začnete používať trošku ináč a možno časom prídete na to, že ich v skutočnosti ani nepotrebujete.

Ja z môjho pohľadu mám všetko, čo potrebujem a nič mi nechýba. Aj keď mnoho ľudí nemôže pochopiť ako fungujem v kuchyni, keď nemám mikrovlnku, hriankovač, toustovač a rychlovarnú kanvicu ale na všetko používam sporák a rúru. No jednoducho! A zdravo! A môže byť takáto kuchyňa moderná? No posúďte sami! Navyše nemám v kuchyni kopec vecí, ktoré zaberajú miesto, je treba ich čistiť a udržiavať. Nemám ani stres s tým, že sa to raz pokazí a bude to stáť neplánované výdavky. Čím menej zbytočností vlastníte, tým menej starostí s nimi máte.

P1070533

Keď chcete žiť EKO nemusíte sa zmeniť na outsidera! Môžete zostať taký aký ste, ale v skutočnosti sa stanete lepší! Stačí sa na svet začať pozerať inými očami, z iného uhla pohľadu, premýšľať o tom ako sa veci vyrobili, čo všetko na to bolo potrebné, z čoho sú vyrobené, ako dlho nám budú slúžiť, čo s nimi keď ich už nechceme, či sa dajú recyklovať alebo budú len čakať 500 rokov na svoju „smrť“? Keď raz začnete, už nikdy sa nevrátite do starých koľají, už nebudete vedieť prestať a nebudete ani chcieť prestať! Budete lepší!

Kupovať balenú vodu Vám potom príde absurdné, rovnako aj káva z automatu v plastovom poháriku, do ktorého automaticky dostanete aj plastové miešatko a niekde aj vrchnáčik. Na ľudí, ktorý si v obchodoch vyberajú chlieb v igelitových rukaviciach, (akoby boli chirurgovia pri operácii) a ktoré navyše po pár sekundách zahodia budete len neveriacky pozerať a aj na tých, ktorý si zas a znovu kupujú igelitovú tašku, keď prišli na veľký, plánovaný nákup. Starostlivé váženie ovocia a zeleniny po dvoch – troch kusoch samozrejme zabalených v osobitných sáčkoch nebudete už vôbec chápať a z jedenia vo fast foode vám príde zle nielen z nekvalitného jedla ale aj z haldy papierov, obalov, kelímkov, plastových tanierov a príborov, ktoré po takom „rýchlom“ jedení pár metrov od stánku kde ste si to kúpili vzniknú.

Nevravím, že si občas nebudete pripadať ako z inej planéty a nebudete rozumieť tomu prečo to ostatní nevidia, keď im to prechádza priamo cez ruky a pred očami, ale verte mi, to nie Vy ste z inej planéty. Vy ste práve z tej našej krásnej planéty a vidíte, cítite a viete, čo potrebuje! To, že väčšina spoločnosti to nevidí a žije bez zamyslenia, tak ako to ponúka doba neznamená, že idú dobrým smerom…

Verte, že v tom nebudete sami! Ľudí, ktorý sa na svet a fungovanie v ňom pozerajú ináč stále pribúda! A verte, že sa novým spôsobom života nebudete cítiť obmedzovaní, naopak nájdete nové hodnoty, budete žiť zdravšie, pocítite to aj na úsporách a budete zažívať ten skvelý pocit, že nežijete len pre seba, ale vytvárate a ste súčasťou niečoho väčšieho, potreba úcty a sebaaktualizácie bude zázračným spôsobom uspokojená. Vojdete do lepšieho sveta po všetkých stránkach! To Vám sľubujem!

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre