Ako na EKO Valentína?

017_

Chystá sa najzaláskovanejší deň v roku – sviatok Sv. Valentína… Každý chce tú svoju polovičku potešiť aspoň malou drobnosťou v podobe kvetov či lahodnej sladkosti. Obchody nám samozrejme prichystali štedrú ponuku, ružových, červených či srdiečkovaných maličkostí, špeciálne valentínske balenia bomboniér a kytice kvetov. Také tradičné valentínske darčeky, ani veľa nestoja a aspoň raz v roku si nemusíme lámať hlavu nad vhodným darčekom.

Ale skutočne vaša láska potrebuje ďalší ružový lapač prachu na poličke? Bude to darček, ktorý posilní vašu lásku a pridá jej na hodnote?

Môže byť Valentín aj ekologický?

Už je tomu pár rokov, čo som si uvedomila, že nepotrebujem hmotné darčeky. S mojim mužom si už na hmotné darčeky vôbec nepotrpíme, zamerali sme sa na spoločné zážitky a nie na hromadenie nepotrebných vecí. Ako darčeky sa v našej domácnosti udomácnili výlety, predĺžené víkendy, dovolenky, gastronomické a wellness potešenia. Tieto darčeky sú skvelé, užijete si ich, ostanú vám v spomienkach, posilnia vás vzťah a vzájomné puto a nezavadzajú v byte :)

Špeciálne teraz som sa zamyslela nad témou valentínskych darčekov, keďže mám doma niekoľko týždňové bábätko ani mi nenapadlo zháňať darčeky v obchodoch. Môj obľúbený typ darčeka „a lá skvelá večera v skvelej reštaurácii“ sa tento rok tiež konať nebude, tak čo teda vymyslieť?

A popri tom mi napadlo, či môže byť Valentín aj ekologický… A môže! Už len tým, že nepodporíte konzum – nakupovanie zbytočností len preto, aby ste si urobili čiarku, že ste niečo svojej polovičke darovali.

Alebo buďme konkrétni, pozrime sa na jeden z najobľúbenejších valentínskych darčekov a tým je čokoláda. Poviete si „Preboha, prečo čokoláda nie je vhodným (myslím tým ekologickým) darčekom?“

Pretože bežná čokoláda a aj ostatné sladkosti obsahujú palmový olej. Je to lacná náhrada kakaového masla kvôli ktorej sa ničia dažďové pralesy. Kvôli vytvoreniu miesta na pestovanie paliem pre získanie palmového oleja napríklad v Indonézii každý hodinu zmizne dažďový prales o rozlohe 300 futbalových ihrísk… Navyše tento olej nie je vhodný ani pre naše zdravie.

Palmový olej žiaľ obsahujú takmer všetky bežne dostupné sladkosti. Keď som začala sledovať etikety bola som zhrozená, je to ako mor! A je to všade! A keďže milujem sladkosti, tak radšej doma pečiem :) Zoznam bežne dostupných výrobkov, ktoré obsahujú palmový olej nájdete tu >>

A čo teda podarovať na Valentína?

Pravej láske stačí málo, takže tento rok sa zamerajme na osobnejšie vyznanie lásky. Potrápme svoje hlavičky a vymyslime niečo nezabudnuteľné, čo bude niesť pečať práve nás dvoch, budú sa v tom prelínať naše spomienky alebo aj vízie do budúcna, jednoducho unikátna energia našej lásky…

Tu je pár osobných tipov odo mňa ako na láskyplného eko Valentína:

  • Dobré jedlo

Ak máte maškrtné jazýčky podobne ako my, tak romantická večera je vždy dobrý nápad a ak vyberiete dobrú reštauráciu nemôžete nič pokaziť. Mnohé kvalitné reštaurácie ponúkajú valentínske menu aj za skvelé ceny, zasurfujte si po internete budete prekvapení množstvom skvelých ponúk. Rovnako zľavové portály ponúkajú zaujímavé gastronomické zážitky, nakoniec ani nebudete vedieť čo si z toho množstva vybrať.

A keď si podobne ako my tohtoročný Valentín nemôžete vychutnať v reštaurácii navrhujem urobiť si romantickú večeru doma. Uvariť obľúbené jedlo alebo naopak niečo nezvyčajné, čo ste ešte nikdy neskúšali. A hlavne nezabudnite na originálne stolovanie! Aj romantická večera doma má svoje čaro, viem o čom hovorím… toto je naša domáca romantická valentínska večera z roku 2012 :)

P1020155

  • Tanečná lekcia alebo aj celý kurz

Také horúce tango argentíno určite rozprúdi valentínsku vášeň aj keď ste v ňom len začiatočníci. Minuloročnú oslavu sviatku zaľúbených sme začali lekciou tanga a aj keď to určite nevyzeralo ako „El Tango De Roxanne“ z filmu Moulin Rouge my sme sa tak rozhodne cítili a parádne sme si to užili.

valentin2015_2

  • Originálna hand-made pohľadnica

Vytváranie našich vlastných originálnych pohľadníc a kartičiek s vyznaniami lásky je taká naša domáca špecialita. Robíme to od úplného začiatku nášho vzťahu a dúfam, že nikdy neprestaneme. Často krát je to len jednoduchý odkaz na malom papieriku prilepený na rôznych miestach nášho bytu, ale práve na Valentína je tá pravá príležitosť vytvoriť niečo krajšie, s vlastným vyznaním lásky vo vnútri a najlepšie z recyklovaného papiera ;)

Alebo taký odkaz na zrkadle v kúpeľni napísaný rúžom na pery. Alebo ešte lepšie… odkaz na zrkadle napísaný len prstom na zarosené zrkadlo, ktorý sa objaví len keď sa to zrkadlo znovu zarosí – takže vás čaká aj romantický kúpeľ (Toto mi raz pripravil môj muž!)

pohladnice_2

  • Darujte hviezdy

Všetky! Viete ako to myslím? Urobte si výlet do hvezdárne. Toto je zatiaľ neodskúšaný tip, ale môj muž vie koľko krát som sa o jeho uskutočnenie už pokúšala.

Prečo práve hvezdáreň? Vo hvezdárni som bola len raz a to na výlete zo školy. Doteraz si pamätám ako to na mňa nesmierne zapôsobilo. Veľké pohodlné lehátka, tma, hviezdna obloha, romantická hudba… Originálnejší darček si už ani neviem predstaviť!

 A čo chystám na Valentína ja?

Gastronomický zážitok mimo domu nám určite nehrozí a popravde neviem či popri našom malom synčekovi stihnem vystrojiť nejakú romantickú večeru… asi budem rada, keď zvládnem upiecť nejakú sladkú pochúťku bez palmového oleja…

Vyzerá to tak, že vynecháme aj lekciu tanga a na hviezdy budem pozerať asi len sama spoza okna o 3:00 ráno, keď budem uspávať moje krásne dieťa. Ale pohľadnicu aj keď asi len v nejakej zjednodušenej verzii stihnem určite!

A viete čo ešte? Oslava tohtoročného sviatku zaľúbených sa u nás ponesie hlavne v znamení spomienok. Takže pôjdeme na prechádzku na miesto, kde sme chodievali na začiatku našej lásky a kde sme sa takmer prvý krát pobozkali. Tento krát tam pôjdeme prvý krát v trojici ako rodina na prvú spoločnú prechádzku s našim synom v kočiariku.

Necháte sa inšpirovať aj vy? Zájdete si spolu s vašou polovičkou na miesto kde ste prežili niečo výnimočné? Kde ste sa prvý krát chytili za ruky, pobozkali, alebo aj milovali…

Takýto darček nič nestojí ale prospeje vášmu vzťahu oveľa viac ako červený vankúšik s nápisom I love you. Aj bez zbytočného nakupovania je možné vyčariť krásneho Valentína. Nepodporujte konzum, ale buďte štedrí v prejavoch lásky jeden k druhému. A s EKO darčekmi aj vy prispejete k vytvoreniu krajšej a lepšej planéty – Lovely Planet-y.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre