Priznávam sa, že deťom nekupujem knihy často lebo ich máme doma strašne veľa.
Ale keď už nejaké kúpim musia mi dávať zmysel.
Nech to nie sú len klasické rozprávky, pri ktorých si nie som istá, či deťom odovzdávajú hodnoty, ktoré sú v dnešnom svete dôležite.
Mám rada príbehy, ktoré inšpirujú k zamysleniu a k sebapoznaniu, ktoré máju presah, zmysel alebo sa venujú problematike dnešnej doby.
Vybrala som z našej detskej knižnice týchto 6 knižiek, ktoré sú v tomto smere výnimočné. Poďme si ich preto predstaviť:
Príbehy o Vtáčatku, ktoré sa vyliahlo z vajíčka do tradičnej rodiny, ktorá z neho chce vychovať slušného člena kŕdľa.
Rodičia Vtáčatka žijú „všeobecnými pravdami a múdrymi myšlienkami“, ktoré si aj my bez rozmyslu odovzdávame z generácie na generáciu a nezamýšľame sa nad tým, či s nimi naozaj súhlasíme, či nejdú proti nám.
Vtáča svojimi otázkami ďobe hlboko do presvedčení, ktoré sú pre nás dospelých zžité. Vo veselých príbehoch naťukáva témy, ako napríklad zodpovednosť za vlastné zdravie, nemajetnícka láska, celoživotné vzdelávanie, strach z cudzieho, skutočná hodnota vecí alebo sila sebapoznania.
Na konci každej kapitoly je pár otázok na diskusiu s dospelákom a niekde aj faktické informácie o vtákoch z daného príbehu. Knižka je vhodná pre deti od 4 rokov.
Je kniha klasických rozprávok prepísaných neklasicky.
Totižto… Klasické rozprávky poznáme všetci a mnohí ste sa možno aj zamýšľali nad ich významom v dnešnej dobe. Hodnoty, ktoré sú prostredníctvom týchto rozprávok sprostredkúvané mohli fungovať pred stovkami rokov, keď klasické rozprávky vznikali, ale možno ich všetky bezo zmeny preniesť do súčasnosti?
Nepotrebuje náhodou dieťa dnešnej doby niečo viac ako len odkaz, že princezné musia byť hlavne krásne a majú iba čakať kým ich zachráni odvážny princ, ktorý sa nikdy ničoho nebojí?
V tejto knižke nájdete sedem rozprávok, ktoré okrem uvedenia vecí na pravú mieru prinášajú deťom i rodičom podnety k zamysleniu nad svetom okolo nich, ale aj nad nimi samými.
V knižke nájdete „moderný“ prepis nasledujúcich rozprávok:
Ku každému príbehu sú pre malého čitateľa doplnené otázky, ktoré pomáhajú tému rozvíjať. Knižka je vhodná pre deti od 4 rokov, kedy už vydržia počúvať dlhšie rozprávanie.
Z tejto rozprávkovej knižky dostal môj muž trošku šok, ale netreba sa báť, sú to rozprávky písané s nadhľadom a humorom, pri ktorých sa zasmejú aj dospelí.
Knižka je o Naivnom Prasiatku, ktoré utečie z rodného dvora a vonku sa stretáva so situáciami, ktoré ho donútia zamyslieť sa a postaviť sa čelom k reálnemu svetu. Prasiatko sa postupne stretáva s témami ako:
Knižka je vhodná pre deti od cca 4 rokov. Náš Peťko má už síce 5 rokov a príbehy sa mu páčia, ale vyššie spomenuté témy medzi riadkami nijako zvlášť neprekukol. Mne sa ich ešte úplne otvárať nechce, takže asi počkám až sa začne sám pýtať na hlbšie súvislosti.
Knižka vedie deti cez príbehy hviezdičky menom Riško k sebapoznaniu a porozumeniu svojich pocitov, či trápení. Dotýka sa vážnejších tém, no je napísaná s ľahkosťou a hravosťou.
Hviezdičko Riško pomáha deťom v ich trápení. Je presvedčený, že k tomu, aby trápenie pominulo, pomáha zdieľanie a nadhľad. Vezme preto deti na výlet do vesmíru, zavedie ich na planéty, kde spolu zažijú presne to, čo zažiť potrebujú a dozvedia sa presne to, čo sa dozvedieť majú. Deti stretnú zaujímavé bytosti, zažijú veľa dobrodružstiev, vždy nájdu odpoveď a naučia sa veľa o sebe.
Na konci každej kapitoly sú pre deti pripravené otázky a dokonca aj miesto na kreslenie, alebo zapísanie si vlastných príbehov. Kniha je vhodná pre deti od cca 4 rokov.
Je kniha plná príbehov malej elfky, ktorá sa jedného dňa vydala do sveta hľadať jeho poklady a nájsť pritom samú seba. Andromeda na svojich cestách prešla lúky, lesy, hory a stretla mnoho bytostí, od ktorých sa niečo priučila. Vďaka nim objavila svoju jedinečnosť a talenty, našla sebadôveru, silu ustáť kritiku, spôsob ako zvládať krízy, získala nadhľad, naučila sa mať rada svoje telo a dať obdiv aj druhým.
Knižka je napísaná v češtine, čo je trošku ošemetné. No rozhodla som sa ju kúpiť aj napriek tomu. Ja ju pri čítaní simultánne prekladám, čo občas znie trošku komicky. Ale keďže ju mám už dosť dobre načítanú, je takýchto situácií stále menej a menej.
Túto knižku si Peťko obľúbil už keď mal 2,5 roka a to aj napriek tomu, že to je viac „písmenková“ knižka. Elfkine príbehy ho mimoriadne zaujali a dodnes má tú knihu v obľube.
Veľmi pekný príbeh o priateľstve pani Jazvecovej s kocúrikom Leom a ich nedeľných prechádzkach na vrchol kopca. Pani Jazvecová učí Lea nebáť sa, prekonávať prekážky a pomáhať druhým.
Knižka nie je „natvrdo“ napísaná, textu je v nej pomenej, takže necháva miesto pre fantáziu čitateľa, ktorý do nej vloží aj svoje vlastné hodnoty. Ja v nej medzi riadkami čítam príbeh o sile priateľstva, láske k prírode a všetkým živým bytostiam o tom, čo po sebe človek zanecháva ako aj o kráse slovného spojenia „pošli to ďalej“.
Kniha je plná nádherných ilustrácií, ktoré chytia za srdce. Naša Miuška tú knihu zbožňuje a myslím, že je to práve kvôli nežným obrázkom zdobiacim každú jednu stranu.