Chcem v šatníku miesto pre nové oblečenie. Značka: Ekologicky!

moda

Aj vy milujete svoje oblečenie a rady si svoj šatník dopĺňate o krásne módne kúsky? A robíte to tak už pár rokov? Možno sa aj Vám v skrini už nazbierala hromada oblečenia a chcelo by to menšiu revíziu. Ak chcete mať v skrini miesto na nové módne kúsky je dobré sa zbaviť tých starých, ktoré už nenosíte lebo sa Vám už opozerali, omrzeli, opotrebovali alebo už Vám nesedia tak ako kedysi. Zbaviť sa starého a nahradiť to novým je tou najlepšou stratégiou nielen v oblasti obliekania sa….

Kupujem, kupujem a starého sa nezbavujem

Ale poznáte aj Vy nasledujúci príbeh? Potrebujete zredukovať šatník. Konečne sa donútite, nájdete si čas a idete na to! Máte pocit, že zredukujete skriňu minimálne na polovičku, lebo z každodenného vyberania šatstva máte dokonalý prehľad o tom, čo rada nosíte a Vám tam stojí naskladané v komínkoch a už aj rok ste si to neobliekli.

Začnete vyťahovať jednu vec za druhou a umiestňovať ich na kôpky „NECHÁVAM“ a „VYHODIŤ“ ako to robila Carrie Bradshaw vo filme Sex v meste. Ako tak preberáte kúsok po kúsku zrazu máte pocit, že by ste ten ktorý kúsok ešte predsa len mohla oprášiť a ešte si ho obliecť. Tak ho kladiete na kôpku „nechávam“. A keď ste na konci s hrôzou zistíte, že na kôpke „VYHODIŤ“ sú ledva 2 -3 kúsky a všetko ostatné sa vracia naspäť na police.

Miesto pre nové veci žiadne, zato rozhodnutie začať nosiť veci, ktoré ste na sebe nemali aj vyše roka je veľké. Skriňa vyzerá ako predtým, ale aspoň ste ju prevetrali :) No a ako to býva tie veci si aj tak neoblečiete! A po roku, keď sa zase dokopete k revízii skrine vyťahujete tie kúsky, čo už pred rokom boli zrelé na vyhodenie a namiesto toho zase len prečkali rok vo Vašom šatníku!

Tiež ste sa v tom príbehu našli?

Áno, áno, hovorila som o sebe! Môj šatník neraz praskal vo švíkoch a nedokázala som nič vyhodiť. Jednak aj kvôli tomu, že vyhadzovanie oblečenia do kontajnera proste nemám rada a ešte nikdy som to neurobila. Prispieva to k vytváraniu a hromadeniu odpadu, ktorý nás raz asi pohltí. A navyše nemám rada plytvanie, veď na svete je predsa toľko ľudí, ktorí nemajú ani len polovičku z toho, čo my berieme ako samozrejmosť.

A tak som poctivo hromadila… až to raz presiahlo únosnú mieru a povedala som si, že to predsa musí mať nejaké riešenie! A má! Našla som ho! A je také jednoduché. Recyklovať totiž nemusíme iba plasty, papier alebo kovy. Dá sa to aj s oblečením! Nechceného oblečenia sa môžete elegantne zbaviť, keď ho odovzdáte charite alebo v rámci rôznych zbierok a výziev pre zber starého šatstva. Možnosti sa nájdu v každom meste. Ja to takto robím už pár rokov a okrem miesta v šatníku na nové kúsky mám aj skvelý pocit, že moje oblečenie pomôže niekomu ďalšiemu a nebude sa váľať na už aj tak preplnenom smetisku.

Určite si teraz hovoríte, že som Vám nepovedala žiadnu novinku, veď to predsa všetci vedia, ale počkajte za chvíľu to príde :)

V móde platí jediné pravidlo: Recyklujte staré oblečenie

Zbery starého oblečenia väčšinou organizujú rôzne dobrovoľnícke organizácie, charity, alebo organizácie zamerané na ekológiu. Čo je fajn, ale povedzme si pravdu, aktivity takýchto organizácií väčšinou nesledujú moderné, super cool baby, ktoré si svoj šatník rady obmieňajú a popravde ani mnoho iných ľudí.

Preto ma veľmi potešila iniciatíva značky H&M na zber obnoseného šatstva. Jedná sa o globálnu akciu pre lepšiu planétu s názvom „Uzavrieme kruh„. Vaše nechcené oblečenie akejkoľvek značky a v akomkoľvek stave odovzdáte do zberných škatúl v predajni H&M. Oblečenie sa potom využije buď ako second-hand oblečenie inde vo svete, použije sa na ďalšie produkty, ako sú izolačné materiály alebo čistiace utierky alebo bude zrecyklované a dostane šancu na nové spracovanie v podobe textilných vlákien.

Je skvelé, že aj svet módy otvoril oči a chce prispieť ku krajšej planéte práve redukciou odpadu, ktorý vzniká aj vyhadzovaním obnoseného šatstva. Viac o tejto kampani sa dočítate tu: http://www2.hm.com/sk_sk/nakupovat-podla-funkcnosti-zeny/close-the-loop.html

Navyše! Ak do Háemka donesiete do 27.9.2015 svoje staré džínsy dostanete 20% zľavu na nové! A to už je dobrá ponuka!

Ja už svoje nové džínsy so zľavou za RECYKLÁCIU starých mám :)

P1070527_komprim

Rada podporím dobrú vec, preto som sa rozhodla o tejto kampani informovať na svojom blogu. Takže milé dámy, parádnice, je ten správny čas preriediť šatník, aby v ňom ostalo miesto pre novú kolekciu na tohtoročnú jeseň a zimu :)

Koniec koncov čo môže byť módnejšie ako udržateľnosť?

Radi by ste prispeli k ochrane životného prostredia aj ďalšími krokmi ale neviete kde začať? Prečítajte si e-Book 5+1 krokov k EKO životnému štýlu, ktorý som pre Vás pripravila úplne zadarmo a inšpirujte sa jednoduchými krokmi ako môžete aj Vy prispieť ku krajšej a zdravšej planéte.

Lucia Koukolová
Ukazujem ľudom cestu k modernému EKO životnému štýlu, ktorý je jednoduchý a príjemný a vďaka ktorému si budete aj vy užívať pevnejšie zdravie, plnšiu peňaženku a skvelý pocit, že robíte veľké veci pre našu krásnu planétu.

Napísala som pre vás dva e-Booky na eko tému - 5+1 krokov k EKO životnému štýlu a Zero waste, v ktorých nájdete jednoduché tipy nielen pre začiatočníkov.

A keďže cestovanie považujem za tú najlepšiu vec, ktorá sa dá kúpiť za peniaze, jeden cestovateľský príbeh som spísala do e-Booku s názvom Poďte so mnou do Dubaja.

Eko aj travel články sa striedajú na mojom blogu Lovely Planet a inšpiráciu z nich môžete načerpať aj vy.

Pripojte sa k eko nadšencom aj na Facebooku a dajte like facebook stránke Lovely Planet.

Viac o mne si môžete prečítať tu>>>
Komentáre