DARČEK 5

Tu a teraz...

Možno ste si už pri predchádzajúcich darčekoch všimli odkaz medzi riadkami.
Hovorí o žití v prítomnosti. O užívaní si chvíľ TU A TERAZ.

Ak ste niekedy skúsili pozorovať svoju myseľ pravdepodobne ste zistili, že v podstate stále poletuje niekde medzi starosťami o budúcnosť a riešením minulosti. Aktuálny moment žijeme na autopilota. Znie to síce ako klišé ale práve ten aktuálny moment je ten jediný, ktorý máme k dispozícii.

Keď si začnete viac uvedomovať prítomnosť, keď budete vedome angažovaný v momentoch, ktoré zažívate uvedomíte si koľko veľa krásnych vecí v živote máte a koľko  požehnaní vás sprevádza.

 

3 jednoduché a rýchle tipy pre uvedomenie si prítomnosti:

  • Zamerajte sa na dýchanie

Dýchanie berieme ako samozrejmosť a vôbec sa nad tým nezamýšľame, ale keď sa na svoj dych vedome zameriate hneď budete "tu a teraz". Aj meditácie sa vždy začínajú uvedomením si svojho dychu, či predýchavaním jednotlivých častí tela.

Túto metódu môžete veľmi jednoducho vytunovať a vyťažiť z nej maximum pre seba. Pri nádychu si môžete predstavovať, že vdychujete novú energiu, zdravie, lásku, uvoľnenie..... čokoľvek, čo v danej chvíli potrebujete. Môžete vdychovanému vzduchu priradiť aj farbu. Akúkoľvek, ktorá vám práve napadne.

A pri výdychu sa zbavujte toho, čo už u seba nechcete. Vedome vydychujte nechcené (emócie, choroby, stres...).

Ja si napríklad predstavujem, že dýcham nádherný trblietavý vzduch so sladkou vôňou, keď sa potrebujem povzniesť, či zrelaxovať :)

  • Uvedomte si seba
    Kedykoľvek počas dňa, keď si na to spomeniete zastavte svoju myseľ a uvedomte si svoje telo. Zamerajte sa na svoje pocity, na to čo cítite. Je to chlad, alebo príjemné teplo? Aká je na dotyk látka vašej blúzky, či košele. Cítite smäd, alebo hlad? A ako vám je práve teraz? Dobre?
  • Praktizujte vďačnosť
    Vďačnosť za všetko, čo v živote máte. Lebo aj keď sa to na prvý pohľad nezdá žijeme si tu na tom našom Slovensku ako prasatá v žite. Z globálneho pohľadu môžeme bez nadsázky povedať, že žijeme v blahobyte a v prepychu. Milióny ľudí nemajú ani len čistú vodu, o elektrine a internete ani nehovorím. Každý deň si nájdite chvíľku a zamyslite sa nad tým za čo ste práve dnes vďační.
  • A ešte jeden, možno bizarný, ale zaručene fungujúci spôsob ako sa dostať do prítomnosti je...
    Uvedomiť si smrť. Ak si uvedomíte, že by to mal byť posledný deň, váš alebo vašich blízkych, snažili by ste sa ho prežiť úplne ináč - vedome. Vnímali a užívali by ste si každú jednu maličkosť všetkými zmyslami, všetkému by ste venovali plnú pozornosť.

Dnešným darčekom vás pozývam, aby ste sa zastavili a uvedomili si všetko krásne, čo v živote máte.


 

Teším sa na vás zajtra s novým darčekom.

 

S láskou

Lucia z Lovely Planet

 

 

 

 

 

Všetky Vaše darčeky nájdete tu dole: